Iwona Łazicka-Pawlak

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Iwona Łazicka - początek lat 80 tych. Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1960- ) – olsztyńska poetka, pisarka, animatorka kultury

Biografia

Iwona Łazicka-Pawlak urodziła się w 1960 r. w Olsztynie. Jest absolwentką polonistyki WSP w Olsztynie. Pracowała w Departamencie Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a od 2012 roku jest dyrektorem Pałacu Młodzieży w Olsztynie. Była sekretarzem redakcji i zastępcą redaktora naczelnego pisma „Borussia”.
Współpracowała z Korespondencyjnym Klubem Młodych Pisarzy, 13 grudnia 1981 r. wstąpiła do Koła Młodych Związku Pisarzy Polskich (tuż przed rozwiązaniem tej organizacji w stanie wojennym). Obecnie jest członkiem zarządu Wspólnoty Kulturowej „Borussia”.

Działalność

Iwona Łazicka-Pawlak jest organizatorką i jurorką konkursów literackich dla dzieci i młodzieży („O Laur Liścia Akantu” i „O Różę Małego Księcia”). W latach 1986-2005 prowadziła Klub Literacki Młodych przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie, który skupiał literacko uzdolnioną młodzież z Olsztyna i okolic. Wśród dawnych członków Klubu znajdują się znani poeci i pisarze, m.in. Piotr Siwecki, Jacek Bała, Marcin Cielecki, Grzegorz Giedrys, Wojciech Giedrys, Marta Syrwid, Piotr Makowski, Filip Onichimowski czy Michalina Janyszek-Kujawa.

Twórczość

Debiutowała w 1980 r. Jej pierwszy tomik pt. Tryptyk wędrowca ukazał się w 1981 r. w serii „Premiery literackie” wydawanej przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”. W 1990 r. wydała drugi tomik poetycki pt. Głodny dzień.

Publikacje

  • Tryptyk wędrowca (1981)
  • Głodny dzień (1990)
  • Olsztyn. Kultura (2007) – autorka opracowania dot. życia kulturalnego miasta

Bibliografia

  1. Rojek Józef Jacek: Literaci & literatura Warmii i Mazur : przewodnik eseistyczny / Józef Jacek Rojek. – Olsztyn : Fundacja Środowisk Twórczych, 2008. – S. 216-217.