Marcin Cielecki

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

(1979- ) – olsztyński pedagog, poeta i publicysta

Biografia

Urodził się w 1979 r. Studiował w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (obecnym Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim) na kierunku historia. Ukończył również teologię. Mieszka w Olsztynie. Pracuje jako nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w I Liceum Ogólnokształcącym w Olsztynie.

Twórczość

O jego pierwszym tomiku poetyckim pt. węsząc za Kazimierz Brakoniecki napisał [1] m.in. „(...) w prosto budowanych, komunikatywnych wierszach poszukuje prawdy o sobie, jak tylu przed nim - zafascynowanych i przerażonych słowem, światem, życiem - znanych i nieznanych poetów. (...) Wzruszająca i przekonująca artystycznie jest ta podróż młodego człowieka po wtajemniczenie, ponieważ jej efektem nie są tylko intymne nastroje, lecz zapis spełnionego pierwszego doświadczenia poznania siebie i świata”.
Ogólnie poezję Cieleckiego można nazwać klasycyzującą. To pisarz-teolog, dla którego inspiracją jest wiara. W jego utworach pojawiają się ponadto odniesienia do dzieł literatury i sztuki, poeta więc w swoisty sposób łączy w swoich utworach etykę z estetyką.

Xc2ilYZ.jpg

Publikacje

  • „węsząc za” (Olsztyn, 1996)
  • Czas przycinania winnic (Toruń, 2003)
  • Ostatnie Królestwo (Sopot, 2010)

Cielecki w roli eseisty i recenzenta publikował na łamach czasopism „Undergrunt”, „Więź”, „Znak”, „Zeszyty Poetyckie”, „W drodze” i „Fronda”.

Nagrody i wyróżnienia

Multimedia

Bibliografia

  1. Cielecki, Marcin: Poezja łamie reguły : rozmowa z Marcinem Cieleckim / rozm. Karol Fryta // „Gazeta Olsztyńska”. – 2004, nr 290, s. 8.
  2. Cielecki, Marcin: „Sztuka mnie ratuje” : o „Ostatnim Królestwie” z Marcinem Cieleckim rozmawia Marek Doskocz // „Topos”. – 2010, nr 6, s. 92-95.
  3. wu-ka: Czas na debiut / wu-ka // „Gazeta Olsztyńska”. – 1999 nr 17 s. 6.

Przypisy

  1. za: http://www.wbp.olsztyn.pl

Zobacz też