Wojewódzki Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie 1999: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
(Utworzył nową stronę „Trzydziesta edycja, zapoczątkowanego w 1969 r. Wojewódzkiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej w Mr…”)
 
 
(Nie pokazano 9 wersji utworzonych przez 4 użytkowników)
Linia 1: Linia 1:
Trzydziesta edycja, zapoczątkowanego w 1969 r. [[Wojewódzki Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej Mrągowo| Wojewódzkiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej]] w Mrągowie, zorganizowana w 1999 r.
+
Trzydziesta edycja, zapoczątkowanego w 1969 r. [[Wojewódzki Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie| Wojewódzkiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej]] w [[ewim:Mrągowo|Mrągowie]], zorganizowana w 1999 r.
  
 
==Organizatorzy==
 
==Organizatorzy==
 
*Ministerstwo Kultury i Sztuki
 
*Ministerstwo Kultury i Sztuki
*Regionalny Ośrodek Kultury w Olsztynie
+
*[[Regionalny Ośrodek Kultury w Olsztynie]]
*[[Miejski Dom Kultury „Zodiak” w  Mrągowie]]
+
*[[Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie |Miejski Dom Kultury „Zodiak” w  Mrągowie]]
  
 
==Jury==
 
==Jury==
Linia 16: Linia 16:
  
 
==Przebieg==
 
==Przebieg==
Opisywana edycja dotyczyła prac bardzo zróżnicowanych pod względem technik wykonawczych, zainteresowań twórczych i doświadczeń malarskich autorów. Do konkursu przystąpiło 66 artystów, którzy nadesłali 189 prac. Wśród twórców, przystępujących do opisywanego konkursu, znaleźli się zarówno utalentowani pasjonaci, jak i twórcy traktujący sztukę jako rodzaj terapii. Zdecydowana większość prac konkursowych należała do nurtu realistycznego, stosunkowo niewielki odsetek zaliczono do tzw. stylu awangardowego. Ogólnie poziom artystyczny prac konkursowych określono jako dobry – „w licznych przypadkach wręcz wysoki” <ref>Wg wstępu w folderze imprezy (zbiory dżs WBP w Olsztynie).</ref>. Do uczestnictwa w wystawie pokonkursowej zakwalifikowano <ref>19 października 1999 r.</ref>zarówno laureatów, jak i autorów nie nagrodzonych, ale reprezentujących godny uwagi poziom artystyczny – w sumie 149 prac. Ponadto przyznano nagrody: I, dwie II oraz dwie III, jak też 15 równorzędnych wyróżnień. Wystawa pokonkursowa miała miejsce w mrągowskim [[Miejski Dom Kultury „Zodiak” w Mrągowie| Miejski Dom Kultury „Zodiak”]] w październiku 1999 r.
+
Opisywana edycja dotyczyła prac bardzo zróżnicowanych pod względem technik wykonawczych, zainteresowań twórczych i doświadczeń malarskich autorów. Do konkursu przystąpiło 66 artystów, którzy nadesłali 189 prac. Wśród twórców, przystępujących do opisywanego konkursu, znaleźli się zarówno utalentowani pasjonaci, jak i twórcy traktujący sztukę jako rodzaj terapii. Zdecydowana większość prac konkursowych należała do nurtu realistycznego, stosunkowo niewielki odsetek zaliczono do tzw. stylu awangardowego. Ogólnie poziom artystyczny prac konkursowych określono jako dobry – „w licznych przypadkach wręcz wysoki” <ref>Wg wstępu w folderze imprezy (zbiory dżs WBP w Olsztynie).</ref>. Do uczestnictwa w wystawie pokonkursowej zakwalifikowano <ref>19 października 1999 r.</ref>zarówno laureatów, jak i autorów nie nagrodzonych, ale reprezentujących godny uwagi poziom artystyczny – w sumie 149 prac. Ponadto przyznano nagrody: I, dwie II oraz dwie III, jak też 15 równorzędnych wyróżnień. Wystawa pokonkursowa miała miejsce w mrągowskim [[Centrum Kultury i Turystyki w Mrągowie |Miejskim Domu Kultury „Zodiak”]] w październiku 1999 r.
  
 
==Uczestnicy==
 
==Uczestnicy==
Linia 40: Linia 40:
 
**[[Eudokia Kwiecień]] (Olsztyn) – wyróżnienie za ''Kwiaty z wazonie''
 
**[[Eudokia Kwiecień]] (Olsztyn) – wyróżnienie za ''Kwiaty z wazonie''
 
**[[Krystyna Wojtkiewicz]] (Kętrzyn) – wyróżnienie za ''Pejzaż jesienny z brzózką''
 
**[[Krystyna Wojtkiewicz]] (Kętrzyn) – wyróżnienie za ''Pejzaż jesienny z brzózką''
*[[Izabella Babkiewicz]] <ref>Brak danych nt. miejsca zamieszkania nie nagrodzonych uczestników wystawy.</ref>
+
*[[Izabella Babkiewicz]]
 
*[[Emilia Badura]]
 
*[[Emilia Badura]]
 
*[[Tadeusz Balakier]]
 
*[[Tadeusz Balakier]]
Linia 75: Linia 75:
 
*[[Jarosław Puczel]]
 
*[[Jarosław Puczel]]
 
*[[Barbara Pyrczak]]
 
*[[Barbara Pyrczak]]
*[[Wiesław Ragnis]]
+
*[[Wiesław Reginis]]
 
*[[Henryk Rejbakoz]]
 
*[[Henryk Rejbakoz]]
 
*[[Jerzy Ruszczyński]]
 
*[[Jerzy Ruszczyński]]
Linia 93: Linia 93:
 
*[[Małgorzata Szymkiewicz]]
 
*[[Małgorzata Szymkiewicz]]
 
*[[Ryszard Walkowski]]
 
*[[Ryszard Walkowski]]
*[[Krystyna Wendorf]]
+
*[[Krystyna Wendorff]]
 
*[[Krystyna Wojtkiewicz]]
 
*[[Krystyna Wojtkiewicz]]
 
*[[Maria Wyszomirska]]
 
*[[Maria Wyszomirska]]
Linia 101: Linia 101:
 
<references /><br>
 
<references /><br>
  
[[Category:Sztuka]] [[Category:Konkursy]] [[Category:Wystawy]] [[Category:Powiat mrągowski]] [[Category: 1991-2000]]
+
[[Category: Malarstwo]]
 +
[[Category: Konkursy]]
 +
[[Category: Wystawy]]
 +
[[Category: Powiat mrągowski]]
 +
[[Category: Olsztyn]]
 +
[[Category: Mrągowo]]
 +
[[Category:1990-]]

Aktualna wersja na dzień 13:59, 30 paź 2014

Trzydziesta edycja, zapoczątkowanego w 1969 r. Wojewódzkiego Przeglądu Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie, zorganizowana w 1999 r.

Organizatorzy

Jury

Opis

Opisywana impreza to najstarsza konfrontacja dokonań artystycznych w dziedzinie malarstwa amatorskiego w województwie warmińsko-mazurskim, dlatego też zdecydowanie utrwaliła się w tradycji regionalnej plastyki amatorskiej. Przedmiot konkursu stanowiły prace powstałe w kołach plastycznych, Klubach Plastyka Amatora, działających w domach i ośrodkach kultury, bądź będące efektem pracy indywidualnej. Główną ich cechą była różnorodność i niepowtarzalność, zarówno pod względem technicznym, jak i tematycznym, jako że głównym założeniem konkursu był brak narzuconej tematyki.

Przebieg

Opisywana edycja dotyczyła prac bardzo zróżnicowanych pod względem technik wykonawczych, zainteresowań twórczych i doświadczeń malarskich autorów. Do konkursu przystąpiło 66 artystów, którzy nadesłali 189 prac. Wśród twórców, przystępujących do opisywanego konkursu, znaleźli się zarówno utalentowani pasjonaci, jak i twórcy traktujący sztukę jako rodzaj terapii. Zdecydowana większość prac konkursowych należała do nurtu realistycznego, stosunkowo niewielki odsetek zaliczono do tzw. stylu awangardowego. Ogólnie poziom artystyczny prac konkursowych określono jako dobry – „w licznych przypadkach wręcz wysoki” [1]. Do uczestnictwa w wystawie pokonkursowej zakwalifikowano [2]zarówno laureatów, jak i autorów nie nagrodzonych, ale reprezentujących godny uwagi poziom artystyczny – w sumie 149 prac. Ponadto przyznano nagrody: I, dwie II oraz dwie III, jak też 15 równorzędnych wyróżnień. Wystawa pokonkursowa miała miejsce w mrągowskim Miejskim Domu Kultury „Zodiak” w październiku 1999 r.

Uczestnicy

Laureaci

Przypisy

  1. Wg wstępu w folderze imprezy (zbiory dżs WBP w Olsztynie).
  2. 19 października 1999 r.