Irena Babut

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wystawa „Sztuka łączy” w Galerii Stary Ratusz
Źródło: http://www.wbp.olsztyn.pl/
Herb Olsztyna (do roku 1956)
Źródło:http://www.plastycy.artneo.pl/

(1924-2013) - malarka, zajmowała się również tkactwem i batikiem

Biografia

Urodziła się w Zajączkowie koło Świecia. Z wykształcenia technik administracji terenowej. Do emerytury (1982) pracowała w urzędach administracji państwowej. Od 1946 r. mieszkała w Olsztynie. Zmarła w 2013 roku.

Działalność

Była czynnym członkiem Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie oraz Związku Plastyków Warmii i Mazur. Prowadziła warsztaty z zakresu intarsji.

Twórczość

Po przejściu na emeryturę zajmowała się tkactwem artystycznym, malarstwem olejnym oraz batikiem. Uprawiała także intarsję, krytycy sztuki określają tę działalność jako „malowanie drewnem”. Uczestniczyła w plenerach malarskich. Jej dziełem były intarsjowane godło Polski i herb Olsztyna z 1946 r., pierwsze insygnia, które w latach powojennych zdobiły gabinet wojewody olsztyńskiego.

Wystawy

Brała udział w wystawach zbiorowych województwa oraz Ogólnopolskich Przeglądach Tkaniny Unikatowej w Bydgoszczy, Turku i Kętrzynie. W listopadzie 2001 r. w Galerii „Bakałarz” była się indywidualna prezentacja jej twórczości. Brała udział w wystawie poplenerowej IV Międzynarodowych Warsztatów Plastycznych „Sztuka Łączy i Łagodzi Obyczaje” Łyna 2007, która odbyła się w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie w dniach 21-27 września 2007 r. Jej prace można było również podziwiać na IX przeglądzie prac artystów ze Związku Plastyków Warmii i Mazur, który odbył się w dniach 7 maja do 9 czerwca 2010 r. w Spichlerzu w Olsztynie.

Nagrody

Otrzymała wyróżnienia za swoją twórczość na przeglądach w Mrągowie i Kętrzynie. W 1999 r. dostała nagrodę Dyrektora Domu Kultury w Kętrzynie.

Bibliografia

  1. XXV Przegląd Twórczości Klubu Plastyka Amatora Sąsiedzi / Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. - Olsztyn: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, 2005.

Zobacz też

  • Informacje o artystce na stronie:

http://www.plastycy.artneo.pl/