Tadeusz Czapliński

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie
Muzykanci. Rzeźba w drewnie. Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Polscy woje. Rzeźba w drewnie. Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Rzeźbiarz przy pracy. Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
(1927- ) – rzeźbiarz i malarz amator

Biografia

Urodził się 1 czerwca 1927 r. w Budach Piasecznych, byłym powiecie sierpeckim[1]. Ojciec Tadeusza Czaplińskiego był legionistą w Legionach Piłsudskiego, walczył pod Lwowem i Przemyślem. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari. Po 1945 r. rodzina zamieszkała w Brzydowie, powiat suski. Tadeusz Czapliński w 1948 r. został powołany do wojska. Po odbyciu służby wojskowej zamieszkał w Olsztynie. Pracował jako archiwista, udzielał się jako organizator sportowy. Aktywnie uczestniczył w życiu społeczno-kulturalnym miasta. Na emeryturze od 1978 roku.

Twórczość

Ojciec, Stefan Czapliński oprócz pracy na roli zajmował się wyrobem przedmiotów użytkowych z drewna, wikliny, słomy. Tadeusz Czapliński mając ok. 10 również zaczął tworzyć drewniane przedmioty użytkowe. W latach 60.tych XX wieku zaczął interesować się rzeźbą. Początkowo rzeźbił w korze różne maski i głowy ludzi, ciągle doskonaląc swój warsztat. Po przejściu na emeryturę poważnie zajął się rzeźbą i malarstwem. „Lubił rzeźbić przede wszystkim ludzi wiejskich przy pracy i zabawie (…) Innym (…) cyklem jego rzeźb byli wojacy, jacy występowali w dziejach ojczyzny, począwszy od piastowskich wojów po żołnierzy II wojny światowej” [2]. Stworzył również cykl rzeźb o tematyce sakralnej, m.in. „Droga Krzyżowa” dla kościoła w Pastwie niedaleko Kwidzyna. Rzeźby monumentalne powstawały głównie podczas udziału w plenerach artystycznych. Większość prac jest polichromowana. Pracuje używając scyzoryków oraz dłut.
Tadeusz Czapliński maluje obrazy farbami olejnymi, akwarelami oraz pastelami. Tematyka malarstwa jest różnorodna: pejzaże, architektura oraz martwa natura. Stworzył cykl, ponad 20 obrazów architektury starego Olsztyna. Jego prace znajdują się w wielu zbiorach prywatnych oraz instytucjach (m.in. Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, Dom Kombatanta w Olsztynie) w kraju i za granicą (Europa, Azja, Ameryka, Australia).
W latach sześćdziesiątych XX wieku zaczął pisać skecze i satyry, później poezje oraz opowiadania. Jego twórczość pozostała w rękopisach.
Od 1984 r. członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych (Oddział Warmińsko-Mazurski w Węgorzewie), członek Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie (wieloletni działacz zarządu).

Wystawy, nagrody i wyróżnienia

Wystawy indywidualne

Wystawy zbiorowe

Brał udział w wielu wystawach w kraju i za granicą. Między innymi:

Corocznie bierze udział w Wojewódzkich Przeglądach Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie oraz Przeglądach Twórczości Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie

Odznaczenia

 • 1973 – Złota odznaka „Zasłużony dla Warmii i Mazur”
 • 1973 – Srebrny Krzyż Zasługi
 • 1974 – Medal 30-lecia Polski Ludowej
 • 1976 – Złota Odznaka PZPN
 • 1984 – Medal 40-lecia Polski Ludowej
 • 1988 – Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury”
 • 1998 – „Złoty Krzyż Zasługi”
 • 2003 – „Zasłużony Obywatel Olsztyna”
 • Brązowa, Srebrna i Złota Odznaka „W służbie narodu”

Bibliografia

 1. Ankieta, Dokumenty Życia Społecznego Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Sygn. 80/09/11
 2. Ankieta , Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Sygn, 31/405
 3. Beba, Bożena: Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach / Bożena Beba. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008.
 4. Tadeusz Czapliński, Życiorys, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Sygn, 31/405

Przypisy

 1. Tadeusz Czapliński, Życiorys, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Sygn, 31/405
 2. Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008, S. 125