Wacław Krukowski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Fot. Anna Rau
Źródło: zbiory WBP w Olsztynie
Źródło: zbiory WBP w Olsztynie

(1935- ) - doktor medycyny, psychiatra, biegły Sądu Okręgowego w Olsztynie, plastyk-amator, fotograf-amator, badacz historii regionu, Honorowy Obywatel Fromborka

Biografia

Urodzony 7 września 1935 r. w Ostrołęce (woj. toruńskie). Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Olsztynie - rocznik ‘1956 (klasa XI B)[1]. Ukończył Akademię Medyczną w Białymstoku. Dyplomowany lekarz o specjalizacji I stopnia z psychiatrii (zdobył również stopień oficerski). Pracował ponad 40 lat w resorcie zdrowia. Finalista Turnieju „Wkład Polaków do skarbnicy wiedzy” (Olsztyn, BWA, 1973 r.; organizator: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie). Mieszka w Olsztynie.

Twórczość

Twórczość plastyczną uprawia od 1935 r. Swoje pierwsze kroki artystyczne rozpoczął od malarstwa, obecnie uprawia malarstwo olejne, fotografię i linoryt. W Bartoszycach zorganizował plener malarski, tam też założył Klub Plastyka Nieprofesjonalisty. Współzałożyciel Klubu Plastyka Amatora „Sąsiedzi” w Olsztynie, przez 5 lat był jego prezesem. Jego prace prezentowano m.in. w siedzibie Izby Lekarskiej w Olsztynie, na licznych wystawach zbiorowych (m.in. w Bartoszycach, Mrągowie, Białymstoku, Olsztynie) oraz dwukrotnie na Ogólnopolskim Triennale Artystycznym we Wrocławiu.

Wystawy

1980 r. - wystawa zorganizowana Przez Polskie Towarzystwo Historii Medycyny Oddział w Olsztynie w II Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki w Olsztynie (wraz z Wacławem Babickim, Edmundem Hopferem, Zygmuntem Krassowskim) - (Wernisaż 17 października 1980 r.)[2].

Życie prywatne

Współpracuje z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Zainteresowania: genealogia, historia (zwłaszcza regionu), fotografia oraz ekslibrisy. Autorytetem życiowym Krukowskiego jest dr med. Józef Pisarski z Ostrołęki.

Nagrody i odznaczenia

Za swoją twórczość otrzymał ponad trzydzieści wyróżnień i dyplomów oraz dwie nagrody pieniężne.

Bibliografia

  1. Krukowski, Wacław: List : moje wspomnienia o Gietrzwałdzie w związku z jego Jubileuszem 650-lecia obchodzonym w 2002 r. / Wacław Krukowski // "Gazeta Gietrzwałdzka”. - 2003, nr 4, s. 3.
  2. Mierzyński, Sebastian: Na tropach duńskiego świętego : w poszukiwaniu ciekawostek historycznych / Sebastian Mierzyński // „Gazeta Olsztyńska”. - 2006, nr 260, s. 7. [Nt. badań prowadzonych przez Krakowskiego wokół historii wizerunku św. Kanuta Duńskiego z olsztyńskiej katedry.
  3. Szapiel, Anna: Parkowa aleja : Wacław Krukowski i Stanisław Piechocki wspominają Zatorze / Anna Szapiel // „Gazeta Olsztyńska”. - 2004, nr 240, dod. „Olsztyn Dzień po Dniu”, nr 351, s. 7.

Przypisy

  1. Na podstawie: Historii Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych w Olsztynie // W: http://74.125.77.132 (dostęp 03.2010)
  2. Katalog wystawy malarstwa z okazji VI Zjazdu Lekarzy Warmii i Mazur, Olsztyn, Polskie Towarzystwo Historii Medycyny ; Klub Międzynarodowej Prasy i Książki, 1980, s. 7.