Maria Szczepańska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie
Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Olsztyńska malarka amatorka (akwarele), z zawodu lekarka stomatolog.

Biografia

Studiowała na Akademii Medycznej w Gdańsku. Ukończyła ją w 1966 r. W 1978 r. zamieszkała na stałe w Olsztynie. Od 1997 r. związała się z sekcją plastyczną Regionalnego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Od tego czasu brała udział w wielu zbiorowych wystawach plastyków amatorów (m.in. w wystawie poplenerowej w Lidzbarku Warmińskim, w Galerii „Bakałarz” Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie, Domu Środowisk Twórczych w Olsztynie, galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w Olsztynie oraz w olsztyńskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej im. Jana Pawła II). Prace Szczepańskiej eksponowano również na pokazach za granicą (m.in. w Halmstadt w Szwecji – w ramach obchodu dni współpracy z Olsztynem). Pierwsza indywidualna wystawa artystki miała miejsce w 1993 r. w Galerii „Bakałarz” Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej w Olsztynie. Rokrocznie artystka uczestniczyła również w Wojewódzkich Przeglądach Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie oraz w ekspozycjach okolicznościowych podczas spotkań Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Centrum Polsko-Francuskim Côtes d’Armor. Brak danych nt. dalszej działalności artystycznej.

Twórczość

Szczepańska uprawia malarstwo akwarelowe. Zaczęła tworzyć stosunkowo późno – już jako praktykująca lekarka [1]. Przewodnim motywem jej obrazów jest świat roślinny – zwłaszcza kwiaty. Artystka wykonuje również pejzaże.

Bibliografia

  1. Badura, Emilia: Wstęp //W: Maria Szczepańska : [folder twórczości]. – Olsztyn: [b.w., b.r.].

Przypisy

  1. „(…) Przełom nastąpił, kiedy była już po dyplomie, w czasie wizyty u księdza Jana Podbielskiego, starego zielarza, rezydenta przy kościele św. Stanisława Warszawie. Jego plebanię z werandą o kolorowych szybkach otaczał ogród (…). Dla Marysi ogród okazał się inspiracją – zwłaszcza irysy (…)” - Badura Emilia, Wstęp //W: Maria Szczepańska : [folder twórczości], Olsztyn, [b.r.].