Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe Śpiewajmy Poezję - 2013

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Afisz z 2013 roku
Źródło: zbiory Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

XL Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” odbyły się w dniach 27-29 czerwca 2013 r. i 3 lipca 2013 r. w Olsztynie oraz 28 czerwca 2013 r. w Szczytnie.

Organizator

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

Realizatorzy

 1. Dyrektor festiwalu: Krzysztof Stachowski
 2. Organizacja festiwalu: Elwira Załoga-Kwas
 3. Nadzór techniczny: Kazimierz Gubicz


Patronat

 1. Gazeta Olsztyńska i cała Grupa Medialna Gazety Olsztyńskiej
 2. Telewizja Polska S.A.
 3. Polskie Radio Olsztyn S.A.
 4. www.strefapiosenki.pl
 5. www.olsztyn24.com

Partnerzy


Główne założenia imprezy

W 2013 roku Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, organizator festiwalu, kontynuowało koncepcję „koncertów towarzyszących”.

Te Spotkania Zamkowe były poświęcone w całości jubileuszowi 40-lecia imprezy.

Kierownictwo i opracowanie muzyczne nad festiwalem objął Paweł Lucewicz.


Konkurs, wzorem ubiegłych lat, został podzielony na dwa koncerty. Kształt tych koncertów został wypracowany podczas dwudniowych prób. Koncerty konkursowe były oceniane bezpośrednio po ich zakończeniu, czyli w piątek (28 czerwca 2013 r.), a werdykt jury publiczność poznała podczas Koncertu Galowego.

Na zakończenie każdego z koncertów konkursowych odbyły się koncerty laureatów Spotkań Zamkowych – w czwartek wystąpiła Elżbieta Adamiak z recitalem Trwaj, chwilo, trwaj, a w piątek wieczór zakończył program Szlaf(rock)&roll Andrzeja Poniedzielskiego.

W Koncercie Galowym, obok laureatów, udział wzięły zaproszone gwiazdy - laureaci konkursów z lat minionych. Postanowiono, że osią tej edycji festiwalu będą „Spotkaniowi" laureaci i tu wzięto pod uwagę wszystkie konkursy Spotkań - od 1974 do 2013 roku. To był po trosze festiwal wspomnień, a po trosze podróż sentymentalna. Zaproszono wszystkich tych artystów, którzy na fasadzie wygranej w Olsztynie nagrody zbudowali swoją karierę lub określili swoją przyszłość. Nie zapomniano o tych, którzy związali się emocjonalnie z Olsztynem, z dziedzińcem zamkowym oraz którzy zakochali się w atmosferze imprezy i wiernych widzach naszych nocnych koncertów.. Wszyscy pojawili się w premierowym koncercie zatytułowanym „To już 40 lat!”.


Środowy (3 lipca 2013 r.) koncert w olsztyńskiej filharmonii to ostatnie wydarzenie z udziałem m.in. olsztyńskich chórów i zespołu Czerwony Tulipan.


Klubem Festiwalowym tegorocznych Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” była Awangarda Bis (Olsztyn, Targ Rybny).

Odznaczenia jubileuszowe i promocje

Podczas tej edycji imprezy odbyła się promocja płyty Satanalia - dwupłytowego wydawnictwa z kompozycjami Jerzego Satanowskiego zarejestrowanym podczas ubiegłorocznych Spotkań Zamkowych ze specjalnym udziałem Doroty Osińskiej (koncert).

Podczas Koncertu Galowego (29 czerwca 2013 r.) odbyły się odznaczenia i wyróżnienia nadane z okazji jubileuszu. Członek zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego Anna Wasilewska w imieniu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, wręczyła Odznakę Honorową „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”, czyli najważniejszą regionalną odznakę Leszkowi Gradowi, twórcy Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.

Od Prezydenta Olsztyna, Piotra Grzymowicza, Krzysztof Stachowski, dyrektor Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie-organizatora Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” otrzymał jubileuszowy upominek - obraz-replikę olsztyńskiego Starego Miasta wykonaną przez Julitę Więch.

Kwalifikacje do konkursu i konkurs

W marcu 2013 r. na stronie www.spiewajmypoezje.pl została zamieszczona karta zgłoszenia do udziału w konkursie XL Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” oraz regulamin konkursu. Zgłoszenia te Biuro Spotkań Zamkowych przyjmowało do 20 maja. Do otwartych dla publiczności przesłuchań eliminacyjnych konkursu, które odbyły się 25 maja 2013 r. w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, zgłosiło się 36 wykonawców. Jury Kwalifikujące w składzie:

wysłuchało 32 wykonawców (w tym zespoły), którzy stawili się na przesłuchania i zaprosiło do udziału w konkursie dwanaście podmiotów wykonawczych. Pięciu wykonawców otrzymało możliwość zaprezentowania się na scenie dzięki wygraniu konkursów festiwali współpracujących ze Spotkaniami Zamkowymi (laureat turnieju Poezji Śpiewanej 58.Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego we Włocławku oraz laureatki II etapu Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”). Jedna osoba zrezygnowała z udziału w konkursie. Jury eliminacji utworzyło listę rezerwową dla dwóch osób i one otrzymały możliwość wzięcia udziału w warsztatach. Przesłuchania prowadziła Elwira Załoga-Kwas.

Wszyscy uczestnicy konkursu wzięli udział w próbach przedkonkursowych, które rozpoczęły się we wtorek 25 czerwca 2013 r. o godz. 10. 00 w Olsztynie.
Ze wszystkimi uczestnikami pracował Paweł Lucewicz – pianista, kompozytor i aranżer. Pracował on z uczestnikami konkursu, którzy zwykle śpiewają do podkładów muzycznych, z zespołem w składzie: Szymon Linette (perkusja), Krzysztof Łochowicz (gitary), Paweł Puszczało (kontrabas, gitara basowa), Wiesław Wysocki (instrumenty różne).

Jury konkursu

 • Elżbieta Adamiak
 • Piotr Bukartyk
 • Janusz Grzywacz
 • Jan Poprawa
 • Jerzy Satanowski
 • Jan Wołek

Wykonawcy w konkursie

 • Katarzyna Brzozowska (Warszawa)
 • Olga Czyżykiewicz (Warszawa)
 • Dominika Dobrosielska (Toruń)
 • Karol Dziedzic (Małomice)
 • Julianna Grabowska (Żnin)
 • Agata Grześkiewicz (Lidzbark Welski/Olsztyn)
 • Justyna Grzywaczyk (Warszawa)
 • Roksana Lewak (Racibórz)
 • Aleksandra Łubińska (Świętajno)
 • Monika Parczyńska (Strzeszkowice Duże)
 • Anna Maria Siwek (Borowie)
 • Marcin Skrzypczak (Starogard Gdański)
 • Marta Sołtys (Poznań)
 • Matylda Stanejko (Olsztyn/Warszawa)
 • Justyna Woźniak (Wrocław)
 • Julita Zielińska (Lębork)
 • Sylwia Zelek z zespołem (Kielce)
 • Jakub Zuckerman (Góra Puławska)
 • Agnieszka Żemek-Pawczyńska (Łomża)
 • zespół Quasimodo (Lublin)

Laureaci konkursu

 • Nagrodę Główną im. Agnieszki Osieckiej dla Najwybitniejszej Indywidualności XL Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w wysokości 7 000 zł ufundowaną przez Prezesa Telewizji Polskiej przyznać Justynie Woźniak z Wrocławia.
 • I Nagrodę XL Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w wysokości 5 000 zł ufundowaną przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS przyznać Justynie Grzywaczyk z Warszawy.
 • II Nagrodę XL Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w wysokości 3 500 zł ufundowaną przez Prezydenta Olsztyna przyznać Marcinowi Skrzypczakowi ze Starogardu Gdańskiego.
 • III Nagrodę XL Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w wysokości 3 000 zł ufundowaną przez Dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu przyznać Agacie Grześkiewicz z Olsztyna.


Dwa równorzędne wyróżnienia w postaci zaproszenia do Koncertu Laureatów otrzymały:

 • Katarzyna Brzozowska z Warszawy
 • Sylwia Zelek z Kielc.


Ponadto Jury postanowiło nominować do finału 49 Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie Justynę Grzywaczyk i Justynę Woźniak.

Multimedia


Koncert Laureatów 2013:

Program

OLSZTYN

26 czerwca - środa

 • Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

godz. 19.00
Wieczernica - wspomnienie o Piotrze Wolińskim

27 czerwca - czwartek

Spotkanie autorskie

 • Dziedziniec zamkowy, godz. 21.30

Koncert Konkursowy I
Koncert Doroty Osińskiej
Trwaj, chwilo, trwaj – koncert Elżbiety Adamiak
Słowo wstępne: Bogusław Sobczuk
Kierownictwo i opracowanie muzyczne: Paweł Lucewicz
Koncert transmitowało Polskie Radio Olsztyn S.A.

28 czerwca - piątek

Spotkanie autorskie

 • Dziedziniec zamkowy, godz. 21.30

Koncert Konkursowy II
Szlaf(rock)&roll – koncert Andrzeja Poniedzielskiego
Słowo wstępne: Bogusław Sobczuk
Kierownictwo i opracowanie muzyczne: Paweł Lucewicz
Koncert transmitowało Polskie Radio Olsztyn S.A.

29 czerwca - sobota

Spotkanie autorskie

 • Dziedziniec zamkowy, godz. 21.30

Koncert Galowy XL Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję":
Koncert Laureatów 2012
i
To już 40 lat! - koncert z okazji jubileuszu 40-lecia Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”.
Wykonawcy: Elżbieta Adamiak, Jarosław Chojnacki, Czerwony Tulipan (dawniej grupa Niebo), Wojtek Gęsicki, Grupa „Trzy Dni Później”, Marek Gałązka, Justyna Kuśmierczyk, Konrad Materna, Jakub Pawlak, Andrzej Poniedzielski, Basia Raduszkiewicz, Olek Różanek, Tomek Steńczyk, Waldemar Śmiałkowski, Magda Turowska, Jarosław Wasik, Lucjan Wesołowski, Małgorzata Wojciechowska i Kwartet Smyczkowy „Avista”.
Gospodarze wieczoru: Andrzej Poniedzielski i Jan Wołek
Reżyseria: Stefan Brzozowski


Słowo wstępne wieczoru: Bogusław Sobczuk Kierownictwo i opracowanie muzyczne całości: Paweł Lucewicz
Koncert transmitowało Polskie Radio Olsztyn S.A.

3 lipca - środa

Pieśni o drodze to koncert wspomnieniowy i historia Olsztyna (w rocznicę 660-lecia miasta) zawarta w Pieśniach o drodze z muzyką Stefana Brzozowskiego.
Dyrygent: Piotr Sułkowski


SZCZYTNO

28 czerwca - piątek

 • Ruiny zamkowe, godz. 20.00

Koncert Marka Dyjaka
Koncert Hanny Banaszak

Reklama, promocja

XL Spotkania Zamkowe nawiązywały grafiką w stosunku do ubiegłego roku. Plakat, bilety i okładka zaproszenia na wszystkie koncerty biletowane w Olsztynie i w Szczytnie posiadały ściśle zsynchronizowaną grafikę według projektu Elwiry Iwaszczyszyn.

Dodatkowo - w ramach umowy patronackiej podpisanej z Edytorem, wydawcą Gazety Olsztyńskiej i Naszego Olsztyniaka, w celu promocji imprezy organizator otrzymał do wykorzystania powierzchnie redakcyjne pism Grupy Edytora – Gazety Olsztyńskiej, Naszego Olsztyniaka i Nasz Mazur oraz wszystkie serwisy internetowe patrona. Standy i bannery patrona zostały umieszczone we wszystkich punktach, w których odbywały się imprezy – Klub Festiwalowy Awangarda Bis, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie oraz Ruiny Zamkowe w Szczytnie. Flagi, plansze, sztrajfy i bannery z logo Spotkań Zamkowych oraz krótką informacją o terminie i organizatorze zostały umieszczone zgodnie z planem wizualizacji i promocji imprezy w terminie 10 czerwca – 4 lipca 2013 r. na terenie Olsztyna i miast partnerskich. Plakaty umieszczone na słupach Zakładu Targowisk Miejskich informowały o imprezie w terminie 15 czerwca – 29 czerwca 2013 roku. Spoty radiowe informujące o Spotkaniach Zamkowych ukazywały się codziennie w terminie 10 czerwca – 17 czerwca 2013 r.w Polskim Radiu Olsztyn. Ponadto Radio PlanetaFM , Radio ESKA i Radio UWM FM regularnie informowały o festiwalu w swoich magazynach informacyjnych. Portale internetowe systematycznie informowały o imprezie podając terminy, miejsca oraz inne istotne szczegóły. Bilety wstępu oraz zaproszenia na koncerty Spotkań Zamkowych posiadały logotypy organizatora, patronów medialnych i partnerów. Reklama wizualna sponsorów i patronów imprezy została zrealizowana we wszystkich miejscach odbywania się koncertów. Za współpracę z patronami medialnymi i realizację zobowiązań medialnych odpowiadała Elwira Załoga-Kwas.

XL Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta Olsztyna

XL Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” zostały objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Bibliografia

Sprawozdanie z XL Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, 2013 [Elwira Załoga-Kwas,Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych]

Zobacz też