Basia Raduszkiewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Olsztyńska wykonawczyni piosenki poetyckiej.

Biografia i działalność artystyczna

Basia Raduszkiewicz pochodzi z Olsztyna. Jest absolwentką Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie.

W 1990 r. otrzymała swoją pierwszą nagrodę dla najlepszego wykonawcy od Gazety Olsztyńskiej (wręczoną podczas Olsztyńskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję").

W 1997 r. otrzymała tytuł magistra Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie na Wydziale Wychowania Artystycznego. Od 1999 r. współtworzyła i uczestniczyła w koncertach grupy literacko-muzycznej "Scena Babel". W 2002 r. nagrała w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce swoją pierwszą płytę solową "Dzika róża". Basia Raduszkiewicz stale współpracuje z kompozytorami Jarkiem Kordaczukiem (albumem "Chwile poruszone", spektakl pantomimiczny do muzyki z tego albumu, muzyka dla dzieci "Lokomotywa", muzyka eksperymentalna "digressi00ns", sesje nagraniowe z zespołem Arte dei Suonatori do projektu Safona etc...) i Hadrianem Tabęckim.

Wykonuje koncerty na terenie całego kraju w projektach solowych i z towarzyszeniem wielu uznanych artystów. Jest często zapraszana przez wybitnych kompozytorów polskich do udziału w projektach muzycznych prezentowanych w radiu i telewizji.

Basia Raduszkiewicz stale zasiada w jury konkursu Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" jako przewodnicząca składu jurorskiego.

Ze słów artystki: "Śpiewając staram się sięgnąć do swoich przeżyć, doświadczeń, aby to, co robię przekazać jak najprawdziwiej, wzruszająco. Chcę, by moje interpretacje swoją prawdziwością nie tylko poruszały wyobraźnię słuchacza, ale zaskakiwały go. Jestem w ocenach samej siebie bardzo surowa. I chyba jestem perfekcjonistką. Śpiewanie jest moją pasją. I wiem, gdy widzę podobną pasję w oczach ludzi, z którymi pracuję, gdzie jest piękno prawdziwe..."

Multimedia

Bibliografia