Polskie Radio Olsztyn

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rozgłośnia publiczna nadająca na Warmii i Mazurach, dostępna na trzech częstotliwościach: w Olsztynie 103,2 MHz, w Elblągu 103,4 MHz i w Giżycku 99,6 MHz.

Logo Radia Olsztyn.
Wydano nakładem pracowników Radia, źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka


Początki komunikacji dźwiękowej w Olsztynie po II wojnie światowej

Po 1945 roku władze Olsztyna wykorzystywały odremontowaną sieć megafonów ulicznych i głośników indywidualnych lub w żargonie ludowym: "kołchoźników" połączonych z radiowęzłem znajdującym się przy obecnej ulicy Władysława Jagiełły 5- obok Dworca Zachodniego- do rozpowszechniania informacji i propagandy. Stąd właśnie już w 1946 roku wyemitowano pierwszą "audycję" składającą się głównie z komunikatów. Pracownikami olsztyńskiego radiowęzła byli wówczas m. in.: Stanisław Tejwan, Aleksander Cywiński, Ryszard Bohdziewicz, Wanda Kindler.

Przez pierwsze 5 lat istnienia olsztyńskiego radiowęzła sygnał przewodami elektrycznymi dochodził do około 45 tysięcy słuchaczy, a od października 1956 roku już także falami elektromagnetycznymi (odkrytymi w 1886 roku przez Heinricha Hertza). Uwolnione "polityczną odwilżą" częstotliwości "zagłuszarek" Radia Wolna Europa i innych radiostacji zagranicznych podległe Centralnemu Zarządowi Radiostacji zlokalizowane m. in. w istniejącej do dzisiaj stacji nadawczej (oddanej uroczyście 1 czerwca 1930 roku) w Lidzbarku Warmińskim przeznaczano stopniowo na emisje programów radiowych.

Historia Radia Olsztyn

Polskie Radio Olsztyn S.A. rozpoczęło działalność w Olsztynie 2 października 1952 r., najpierw jako Ekspozytura Polskiego Radia, a następnie od dnia 1 stycznia 1958 r. jako Rozgłośnia Polskiego Radia. W pierwszych latach działania program Rozgłośni emitowany był za pośrednictwem sieci radiowęzłowej. Po raz pierwszy w eterze słowa „Polskie Radio Olsztyn” rozległy się w 1957 r. Od 1964 r. programy Radia znalazły się na falach UKF, a od 1972 r. rozpoczęto nadawanie audycji w systemie stereofonicznym. Ówczesna Rozgłośnia w pełni podporządkowana była urzędom centralnym i nie posiadała niezależności programowej, a obok funkcji informacyjnych, oświatowych czy kulturalnych, pełniła założone funkcje propagandowe.

Zmiana sposobu funkcjonowania Rozgłośni nastąpiła po przełomie politycznym 1989 r. Z początkiem 1993 r., na mocy Ustawy o radiofonii i telewizji oraz likwidacji Komitetu ds. Radia i Telewizji, oprócz Polskiego Radia S.A. o charakterze ogólnopolskim rozpoczęło działalność 17 rozgłośni Polskiego Radia tworzących samodzielne spółki Skarbu Państwa. W ten sposób olsztyńskie radio uzyskało samodzielność prawną. Wprowadzono również nowe struktury organizacyjne zarządzające spółką: trzyosobowy zarząd, pięcioosobową radę nadzorczą i piętnastoosobową radę programową. Od tego momentu Radio Olsztyn nadaje 24 godz. na dobę, a od 1996 r. obecne jest także w Internecie pod adresem [1].

Od 1 kwietnia 2015 r. Radio Olsztyn jako pierwsze na Warmii i Mazurach rozpoczęło nadawanie sygnału cyfrowego. [1]

Redaktorzy

"Pro Studio" Studio Muzyczne Radia Olsztyn.
Źródło: Ulotka z archiwum WBP w Olsztynie
Zaproszenie na koncert organizowany przez Radio Olsztyn. Źródło: Z archiwum WBP w Olsztynie
Pierwsza siedziba (do 1959 r.) Radia Olsztyn przy ul. Michała Kajki 8.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka
Siedziba olsztyńskiego radiowęzła do 1952 r.

Redaktorami naczelnymi olsztyńskiego radia byli:

Działalność

Ustawa o radiofonii i telewizji zobowiązuje rozgłośnie publiczne w Polsce do realizowania tzw. misji społecznej. Stąd w codziennej działalności Radia Olsztyn oprócz informacji i aktualnej publicystyki sporo jest audycji o charakterze edukacyjnym, społecznym, kulturalnym, ekonomicznym itp. Stałe miejsce w programie Radia zajmuje literatura i teatr. Systematycznie transmituje się także koncerty muzyki poważnej i rozrywkowej, dokumentuje twórczość miejscowych artystów. Od 1958 r. nadawane są audycje w języku ukraińskim przygotowywane przez Ukraińskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Olsztynie, a od kwietnia 2001 r. stałe miejsce na antenie znalazły audycje w języku niemieckim (program Allensteiner Welle). Radio Olsztyn niemal od początku swego istnienia pełniło także rolę mecenasa i organizatora licznych przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych. W latach 1957-1973 działał w jego ramach Chór i Kapela Rozgłośni Olsztyńskiej. Nagrał on 276 utworów folklorystycznych, z czego ponad połowa znalazła się w Centralnej Taśmotece Polskiego Radia w Warszawie. W tym samym czasie funkcjonował w Radiu Kabaret Swąd W 1994 r. Radio stało się współorganizatorem Olsztyńskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, brało też udział w organizacji Olsztyńskich Nocy Bluesowych, Pikniku Country oraz Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. Radio Olsztyn jest również organizatorem różnych imprez plenerowych, np. koncertów odbywających się pod hasłem Pożegnanie wakacji czy Otwartych Żeglarskich Mistrzostw Polski Dziennikarzy.

Nagrody i odznaczenia

  • Osobowość Roku 2012 przyznana przez Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu (2013)

Bibliografia

  1. Langowski, Ryszard: Pięćdziesięciolecie czyli Podróż nieco sentymentalna / Ryszard Langowski ; Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Olsztynie. - Olsztyn : ElSet, 2002.
  2. Ogrodziński, Wojciech: Olsztyńskie radio / Wojciech Ogrodziński // W: Olsztyn 1945-2005 : kultura i nauka : praca zbiorowa / pod red. Stanisława Achremczyka i Władysława Ogrodzińskiego. - Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2006.
  3. Radio Olsztyn 1952-1997. - Olsztyn : Wydawnictwo Radia Olsztyn S.A., 1997.
  4. Informacje nadesłane przez Andrzeja Cieślaka

Zobacz też

Przypisy