Leszek Grad

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Leszek Grad podczas jubileuszowych XL Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" 2013
Źródło:Olsztyn24.com

(1939-) - wieloletni dyrektor olsztyńskich instytucji kulturalnych, teatrolog, animator i społecznik kulturalny. Mieszka w Olsztynie.


Biografia

Urodził się 13 marca 1939 roku w Konopiskach koło Częstochowy. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim, Wydział Filologii Polskiej, Katedra Bibliotekoznawstwa (1965) i Wydział Pedagogiki (1974).

W latach 1976-1982 był dyrektorem Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie. W latach 1984-1991 był zastępcą dyrektora Olsztyńskiego Teatru Lalek, potem w 1989 roku został dyrektorem naczelnym Olsztyńskiego Teatru Lalek.

Obecnie przebywa na emeryturze.

Działalność

Leszek Grad to ważna postać w życiu kulturalnym Olsztyna. Zarówno jako pracownik Wydziału Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, jak i dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury dał się poznać jako inicjator w mieście i w regionie wielu spektakularnych przedsięwzięć, które trwale zapisały się w kalendarzu imprez kulturalnych i odbiły się szerokim echem w kraju, czyli Mistrzostwa Polski i Europy w Tańcach Towarzyskich, sukcesy Zespołu Pieśni i Tańca „Olsztyn”, głośna w kraju działalność Dyskusyjnego Klubu Filmowego „ZA” to mogące się poszczycić imprezy o zasięgu ogólnopolskim. Utrzymanie na wysokim poziomie artystycznym Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” przez pierwsze lata istnienia festiwalu jest wynikiem jego pracy. Ponadto Leszek Grad był także pomysłodawcą modernizacji siedziby Olsztyńskiego Teatru Lalek, a konkretnie jego przenosin do nowej siedziby i adaptacji jej do potrzeb nowej placówki. Na tym polu sprawdził się jako bardzo dobry organizator i menadżer kultury. Za jego kadencji stanowiska dyrektora naczelnego Olsztyński Teatr Lalek brał z powodzeniem udział w wielu ogólnopolskich festiwalach teatrów lalkowych zdobywając uznanie i nagrody. Obecnie bierze udział w pracach regionalnego corocznego Konkursu Recytatorskiego „Spotkania z Poezją Dziecięcą”, cyklicznego Wojewódzkiego Konkursu Zespołów Teatralnych „O Laur Złotej Rybki" oraz w regionalnym corocznym „Szkolnym Przeglądzie Małych Form Scenicznych".

Profesjonalizm i charyzma Leszka Grada w ciągu wielu lat jego działalności zawodowej, a także społecznej, przyczyniły się do wielu znaczących osiągnięć artystycznych kierowanych przez niego placówek i instytucji w kulturze Warmii i Mazur.

Medale i odznaczenia

  • Odznaka „Zasłużony dla Warmii i Mazur” nadana przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2013)[1].

Przypisy

Zobacz