Jerzy Jakub Pantak

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka
Jerzy Pantak (po lewej) z Andrzejem Cieślakiem w Książnicy Polskiej w Olsztynie, 16 stycznia 2015 r.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1945- ) – dziennikarz

Biografia

Urodzony 25 lipca 1945 r. w Ładzinie. Absolwent Wydziału Rybactwa Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie i Rybactwa Morskiego Wyższej Szkoły Rolniczej w Szczecinie, Studium Dziennikarstwa Europejskiego w Centrum Europejskim Natolin (2004-2010). Od 1968 r. pracował w Zakładzie Pedagogiki Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie, następnie jako specjalista w Państwowym Gospodarstwie Rybackim w Zalikowie. Do 1976 r. asystent naukowo-techniki w Instytucie Oświaty Rolniczej Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie.

Miłośnik regionu, książek (biblioteka domowa ok. 10 tys. woluminów) i przyrody. Działkowiec, zbieracz starych druków, lokalnych czasopism, zaproszeń, plakietek, folderów turystycznych i kulturalnych, map itp.

Działalność

Już w czasie pracy na uczelni współpracował z redakcjami studenckich pism (m.in. „Dylematy”) i Radiem Kortowo oraz „Gazetą Olsztyńską”. Jako dziennikarz zawodowy pracował od 1976 r. – jako reporter, kierownik działu rolnego i członek kolegium „Gazety Olsztyńskiej”. Od 1988 r. redaktor naczelny tygodnika „Nasza Wieś”. Był zastępcą, a potem sekretarzem redakcji „Dziennika Pojezierza” i „Expressu Pojezierza”. Współpracował z licznymi pismami lokalnymi (m.in. „Głos Barczewa”, „Przegląd Warmiński”, „Nasz Region Warmińsko-Mazurski”, „Życie Olsztyna”, „Nowe Życie Olsztyna”, „Extra Sukces”, „Krajobrazy i Spojrzenia”, „Posłaniec Warmiński”) i krajowymi (m.in. „Górnik”, „Detal Dzisiaj”, „Cogito”, „Wspólnota”). Był redaktorem pism: „Tygodnik Pojezierza”, „Tygodnik Warmiński” oraz „Bez Wierszówki” (numery 22-39). Od 2008 r. redaktor biuletynu olsztyńskich organizacji pozarządowych „Donosiciel Pozarządowy[1], publikuje też w miesięczniku „Głos Weterana i Rezerwisty”.

Autor tekstu do dwóch filmów produkcji byłej |Akademii Rolniczo-Technicznej: „Kortowo, fragmenty dziejów” i „Historia Olsztyna”. Współredaktor (w latach 1992-1994) ośmiu książek Wydawnictwa Haldan, w tym debiutów Pawła Jaszczuka.

Nagrody i wyróżnienia

  1. Konkurs „Trzeci Sektor w Mediach” – I nagroda (2005, 2008)
  2. Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (2003)
  3. Medale złoty i brązowy „Za Zasługi dla Obronności Kraju” (2006 i 2011)
  4. Konkurs „Trzeci Sektor w Mediach” - I nagroda (Statuetka NIOP i 5 tys. zł) za cykl tekstów o organizacjach pozarządowych - doroczny konkurs Rady Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyna i olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich) - 2012

Przynależność do grup, stowarzyszeń, organizacji

Multimedia

19.11.2022 - Spotkanie z okazji 70-lecia powstania Oddziału w Olsztynie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Bibliografia

  1. Kto jest kim w województwie warmińsko-mazurskim. – Olsztyn : Agencja Promocji „Ga Ga Art”, 2001. – S. 109-110.
  2. (kj): Jacek i Jurek nagrodzeni : rozstrzygnięcie konkursu „Trzeci sektor w mediach” / (kj) ; fot. Leszek Lik . – Il. // „Nowe Życie Olsztyna”. – Nr 49 (2009), s. 6.
  3. Panas, Jacek: Jurek laureat / Jacek Panas // „Bez Wierszówki”. – 2005, nr 12, s. 5.
  4. (t): Odznaczenia dla naszych / (t) // „Bez Wierszówki”. – 2004, nr 1, s. 3.

Obecność w sieci

Przypisy

  1. Wydawca: Związek Stowarzyszeń „Razem w Olsztynie” i Olsztyńskie Centrum Organizacji Pozarządowych), strona oficjalna: [1]