Miejski Dom Kultury w Szczytnie: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Działalność)
Linia 1: Linia 1:
 
[[Image:mdkszczytnologo.jpg|thumb|right|200px|Logo MDK w Szczytnie.<br>Źródło: [http://www.mdk.szczytno.pl/ www.mdk.szczytno.pl/] ]]
 
[[Image:mdkszczytnologo.jpg|thumb|right|200px|Logo MDK w Szczytnie.<br>Źródło: [http://www.mdk.szczytno.pl/ www.mdk.szczytno.pl/] ]]
Instytucja kultury działająca w Szczytnie od 1954 r.
+
Instytucja kultury działająca w [[ewim:Szczytno|Szczytnie]] od 1954 r.
  
 
==Siedziba==
 
==Siedziba==
Linia 63: Linia 63:
  
 
[[Category:Powiat szczycieński]]
 
[[Category:Powiat szczycieński]]
 +
[[Category:Szczytno]]
 
[[Category:Domy kultury]]
 
[[Category:Domy kultury]]
[[Category:1945-1960]]
+
 
[[Category:1961-1970]]
+
[[Category:1945-1989]]
[[Category:1971-1980]]
+
[[Category:1990-]]
[[Category:1981-1990]]
+
]
[[Category:1991-2000]]
+
[[Category:2001-2010]]
+
[[Category:2011-2020]]
+

Wersja z 15:06, 31 sie 2014

Logo MDK w Szczytnie.
Źródło: www.mdk.szczytno.pl/

Instytucja kultury działająca w Szczytnie od 1954 r.

Siedziba

ul. Polska 12, 12-100 Szczytno

Historia

Historia placówki zaczęła się w 1954 r. wraz z powołaniem Powiatowego Domu Kultury. Obejmował on swoim zasięgiem teren miasta i całego powiatu. Poza organizowaniem własnych działań kulturalnych sprawowała nadzór nad klubokawiarniami, świetlicami i zespołami działającymi przy zakładach pracy. Pierwsze pracownie artystyczne powstały PDK pod kierunkiem Zofii Kniejowej. Najpierw zorganizowano zajęcia teatralne, następnie zorganizowano pracownię modelarską. W tym czasie przywiązywano dużą wagę do współpracy i więzi z terenem, kontaktu z zespołami regionalnymi w celu popularyzowania tradycji mazurskich, kurpiowskich i wileńskich. Współpracowano z Teatrem im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Wojewódzkim Domem Kultury w Olsztynie, Teatrem Lalek w Olsztynie, a także m.in. z Filharmonią Narodową w Warszawie. W 1967 r. oddano do użytku budynek przy ul. Polskiej 12, w którym placówka mieści się do dnia dzisiejszego. W tym samym roku rozpoczął swoją działalność zespół fotograficzno-filmowy, w roku następnym zorganizowano koło filatelistyczne dla młodzieży i dorosłych, a w 1970 r. powołano Dyskusyjny Klub Filmowy i Towarzystwo Kultury Teatralnej (działało do 1988 r.). W kolejnych latach powstał Kabaret „Gwuść” i Amatorski Teatr „Gramma 2”, a na początku lat 80-tych zorganizowano pierwsze Dni Szczytna - od 1991 r. „Dni i Noce Szczytna”. W latach 80-tych powstał też zespół wokalno-taneczny „Pod sceną”, zespół rockowy „Hunter”, a także „Dyskusyjny Klub Muzyczny - Pod Sceną”. W 1991 r. Miejski Dom Kultury przejął Orkiestrę Miejską, która działała wcześniej przy Północnych Zakładach Przemysłu Lniarskiego „Lenpol”. W latach 90-tych w MDK powstały również: „Kapela Jędrka”, Zespół Tańca Współczesnego „Anex”, zespół folklorystyczny „Mazurskie Pofajdoki” (od 2002 r. „Mazurskie Przęśliczki”), zespoły śpiewacze: „Mazury”, „Płomienie”, „Okaryna”. Od 1998 r. MDK stał się organizatorem corocznych Wyborów Miss Ziemi Szczycieńskiej, w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Miss Polonia, a w 2004 r. zorganizowano w placówce Koło Zainteresowań Literackich.

Władze

Od 1954 r. placówkę prowadzili:

Zadania

Miejski Dom Kultury realizuje zadania polegające na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Do podstawowych zadań placówki należy:

  • zachęcanie społeczeństwa do aktywnego uczestnictwa w kulturze
  • edukacja kulturalna i wychowanie poprzez sztukę
  • działanie na rzecz wielostronnego rozwoju dzieci i młodzieży
  • tworzenie warunków dla rozwoju amatorskiego ruchu artystycznego
  • tworzenie warunków dla rozwoju folkloru, a także rękodzieła ludowego i artystycznego
  • rozpoznawanie, rozbudzanie i zaspakajanie zainteresowań kulturalnych
  • współpraca z innymi instytucjami, stowarzyszeniami, organizacjami społecznymi w zakresie działalności kulturalnej
  • realizowanie wydarzeń kulturalnych z zakresu tradycji narodowej, lokalnej oraz ochrony dziedzictwa narodowego
  • wspieranie akcji charytatywnych[1]

Działalność

Placówka realizuje swoje zadania m.in. poprzez organizację różnorodnych zajęć w pracowniach artystycznych, imprez kulturalnych: spektakli, koncertów, wystaw, odczytów, projekcji filmowych, a także poprzez działalność wydawniczą i promocję przedsięwzięć kulturalnych. Obecnie w ramach MDK działają następujące pracownie:

Przy MDK funkcjonują zespoły:

W realizacji swoich zadań placówka współpracuje z władzami miejskimi i samorządowymi, a także Wyższą Szkołą Policji w Szczytnie oraz licznymi stowarzyszeniami i organizacjami społecznymi, szkołami.

Przypisy

  1. Statut Miejskiego Domu Kultury w Szczytnie, materiał zamieszczony na stronie internetowej szczytno-mdk.bip-wm.pl

Zobacz też

]