Kapela Jędrka

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kjedrka.jpg

Zespół muzyczny braci Andrzeja i Janusza Ałajów.

Działalność artystyczna

Bracia Andrzej i Janusz Ałajowie, instrumentaliści oraz wokaliści, od roku 1981 koncertują w wielu formacjach muzycznych m.in.jako zespół „Adept”, "Kapela Jędrka","Mazurskie Pofajdoki", "Mazurskie Przęśliczki", „Wrzosy”, „BRBS- BLUES ROCKOWA BRYGADA SEZONOWA”, „TATO”, „PORT”,

Popularni w regionie Warmii i Mazur występowali także w licznych miastach Polski i poza jej granicami. Między innymi w Wilnie, we Lwowie oraz miastach Danii , Czech i Niemiec.

W roku 1994 "Kapela Jędrka" wzięła udział w największym francuskim festiwalu muzyki folklorystycznej "ET de la Saint-Loup" w Bretanii. Zespół wystąpił wówczas okazjonalnie także na wieży Eiffla w Paryżu.

Obaj bracia brali udział w ogólnopolskich audycjach telewizyjnych, a w roku 1995, jako zespół „Kapela Jędrka” i „TATO”, zaprezentowali się w programie "Swojskie klimaty", grając wspólnie z uznanym, polski muzykiem, aranżerem i kompozytorem, Janem Pospieszalskim.

Podczas kolejnych wojewódzkich przeglądów folklorystycznych w Olsztynie zespół, kierowany przez Andrzeja Ałaja - "Mazurskie Pofajdoki" - zdobył dwukrotnie główną nagrodę, czyli statuetkę "Diabelskich Skrzypiec". Z kolei Janusz Ałaj jest instruktorem muzycznym zespołu śpiewaczego "Wrzosy", który to zespół nagrodzono, w roku 2011, wyróżnieniem Kapituły Juranda.


"Kapela Jędrka" wielokrotnie przeobrażała się w zespół "Kaperzy Jędrka", śpiewając wówczas żeglarskie szanty, albo w kapelę "Port", czyli zespół prezentujący utwory z repertuaru Krzysztofa Klenczona.

Andrzej i Janusz Ałajowie nagrali płyty: "Hej Mazury", "Jędrek kresowy", „Mazurskie Pofajdoki”, „TATO”,wzięli udział w nagraniu płyty „Klenczon inspiracje”. W przygotowaniu autorska płyta zespołu PORT.

Nasi wyróżnieni dzisiaj artyści, Andrzej i Janusz, na stale wpisani w krajobraz muzyczny Szczytna, będąc swoistą ikoną twórczości Krzysztofa Klenczona pokazują, jak ważni dla społeczności lokalnej są rodzimi twórcy.

Źródło

Materiały własne