Regionalny Konkurs Rękodzieła Artystycznego Po Warmińsko-Mazurskiej Ziemi - Kętrzyn 2002

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Trzecia edycja Regionalnego Konkursu Rękodzieła Artystycznego „Po Warmińsko-Mazurskiej Ziemi” – Kętrzyn, zorganizowana w Kętrzynie w 2002 r.

Organizator

Cele

  • Umożliwienie twórcom nieprofesjonalnym konfrontacji własnych dokonań i poszukiwań w zakresie rękodzieła artystycznego (haft, koronki, gobeliny, kilimy, patchworki, aplikacje, collage, rzeźba ludowa, malarstwo na szkle, ceramika z elementami ludowymi)
  • Podtrzymanie tradcji rękodzieła artystycznego
  • Wspieranie i kontynuacja twórczości artystycznej

Opis

Przedmiotem przeglądu były wyroby użytkowe i dekoracje: serwety, obrusy, bieżniki, gobeliny, klimy, obrazki na ścianę, ceramika, malarstwo na szkle, rzeźba ludowa. Tematyką prac był pejzaż, zabytki, przyroda, zwierzęta warmińsko-mazurskiej ziemi. Organizatorzy preferowali prace odtwarzające wzory i motywy warmińsko mazurskie. Prace przekazane na konkurs nie mogły wcześniej być prezentowane na innych konkursach, przeglądach lub festiwalach. Jeden autor mógł dostarczyć do dziesięciu prac. Prace oceniała komisja konkursowa powołana przez organizatora. Na konkurs napłynęło 535 prac 87 autorów, zakwalifikowano do konkursu 436 prac. Wręcznie nagród odbyło się podczas uroczystego wernisażu wystawy pokonkursowej w Kętrzyńskim Centrum Kultury 11 listopada 2002 r. Na wernisażu wystąpiły: zespół z Klubu Seniora „Pod Niedźwiadkiem”, Zespół śpiewaczo-muzyczny „Echo” z Gołdapii, Zespół śpiewaczy „Absolwent” z Buder, Zespół „AleBabki” z Buder .

Laureaci

Nagrody za prace związane z regionem Warmii i Mazur

  • Maria Kaliszewicz z Kętrzyna - za „Szmaciak mazurski” oraz „Mazurski bikuet” (torba lniana ozdobiona bukietem kwiatów, wzór zaczerpnięty ze skrzyni mazurskiej z XIX w.)
  • Jolanta Dudko z Kętrzyna – za Kafel mazurski środkowy z ornamentem sceny religijnej , Kafle mazurskiej gzymsowe wypukłe z ornamentem kwiatowo-roślinnym i owocem granatu oraz Kafel gzymsowy wypukły z ornamentem roślinno-kwiatowym
  • Magdalena Budowska z Węgorzewa – za ceramikę białą z roślinnym motywem ludowym w biskwicie
  • Janina Rodzewicz z Węgorzewa – za zestaw naczyń z motywem kwiatu
  • Krystyna Tarnacka-Jurgielewicz z Lidzbarka Warmińskiego – za zestaw prac: koronka koniakowska, serweta lniania z owocem granatu z czepca warmińskiego w nowej wersji, pisanki ze wzorem z czepca warmińskiego

Nagrody

Wyróżnienia

Bibliografia

  1. Felicja: Ludowo w Kętrzyńskim Domu Kultury / Felicja // „Życie Kętrzyna”. – 2002, nr 46, s. 10.