Irena Nestorowicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.

Zajmuje się rękodziełem artystycznym, hafciarka, pisankarka

Biografia

Urodziła się i dzieciństwo spędziła na Suwalszczyźnie. Mieszka w Kętrzynie.

Twórczość

Irena Nestorowicz wykonuje obrazy na szkle, obrazy ze skóry, zajmuje się haftem, szydełkowaniem, jest uznaną pisankarką. Tworzy bukiety i kompozycje kwiatowe z liści, łusek kukurydzy i skóry. Pisanki wykonuje metodą batikową, nanosząc wosk pisaczkiem szpilkowym drobnymi pociągnięciami co pozwala osiągnąć efekt sopla. Pisanki wykonuje na jajkach kurzych, gęsich i kaczych, wzory inspirowane są motywami mazurskimi oraz podlaskimi. „Ornamentyka układa się w motywy gwiaździste, rozetowe, koliste lub falujące układy liniowe. Mając jednak wielkie upodobanie do kwiatów i liści, wprowadza te naturalistycznie przedstawione elementy do zasadniczego wzoru” [1]. Własnoręcznie szyje stroje warmińskie, odtwarza przedmioty kultury materialnej Warmii i Mazur: hafty, koronki, serwety, obrusy, kilimy. Wzory czerpie z eksponatów muzealnych. Współpracuje oraz korzysta z zasobów Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie, Muzeum Mazurskim w Owczarni, Muzeum Mazurskim w Szczytnie, Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie i Muzeum Budownictwa Ludowego Skansenem Etnograficznym w Olsztynku. Większość swoich prac wystawia w Galerii Stowarzyszenia „Konik Mazurski” na zamku w Kętrzynie, prezentuje na jarmarkach, wystawach sztuki ludowej.

Działalność

Jest aktywnym członkiem Stowarzyszenia Kulturalnego „Konik Mazurski” w Kętrzynie. Była jurorką konkursów organizowanych przez Kętrzyńskie Centrum Kultury.

Nagrody i wyróżnienia

Jest laureatką konkursów, m.in.

Bibliografia

  1. Beba, Bożena: Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach / Bożena Beba. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008. – S. 96-91.

Przypisy

  1. Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008, S. 96-97

Zobacz też

  • Strona internetowa rodziny Nestorowicz [1]