Paweł Szymański

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: [1]
Źródło: Beba, Bożena, 'Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008.


Garncarz, twórca ceramiki użytkowej i artystycznej z Kamionka Wielkiego w powiecie węgorzewskim.

Biografia

Paweł Piotr Szymański jest z zawodu leśnikiem, ale z nie pracuje w zawodzie. Od 1994 r. mieszka w Kamionku Wielkim. W 2001 r. poszukując pracy trafił do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, gdzie został garncarzem. W latach 2005-2008 był kierownikiem pracowni ceramicznej przy Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, jednocześnie organizując prywatną pracownię, w której prowadził własne eksperymenty i doświadczenia, poszerzał swoje umiejętności. Ostatecznie, w 2006 r. otworzył własną firmę pod nazwą Garncarstwo Etniczne Pracownia Eksperymentalna w Kamionku Wielkim, którą prowadzi wspólnie z Martą Florkowską.

Działalność

Od 2002 r. członek i działacz Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W 2005 r. wybrany wiceprezesem Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Artysta prowadził szereg autorskich kursów i warsztatów garncarstwa etnicznego, m.in. w Węgorzewie, Olsztynku, Giżycku, Gołdapi, Białej Piskiej, Gadach, Poznaniu, Barcianach, Piszu, Olsztynie. Współpracował m.in. ze Stowarzyszeniem Miłośników Historii i Kultury Prusów „Pruthenia”, Wspólnotą Kulturową „Borussia”, Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku, Nidzicką Fundacją Rozwoju „Nida” oraz licznymi domami i ośrodkami kultury.

Twórczość

Artysta ukończywszy kursy garncarskie w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, rozwijał swoje umiejętności w warsztatach ceramicznych na Litwie. Zajmuje się odtwarzaniem użytkowej ceramiki Średniowiecza. Inspirację czerpie z estetyki Japonii, stosując technologię czarnej ceramiki.

Wystawy i nagrody

Paweł Szymański brał udział w licznych wystawach i plenerach, m.in.:

Bibliografia

  1. Beba, Bożena: Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach / Bożena Beba. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008. – S. 44-48.
  2. Florkowska, Marta: Obraz odradzającego się rzemiosła na przykładzie pracowni garncarskiej w Kamionku Wielkim, gm. Węgorzewo / Marta Florkowska // „Studia Angerburgica”. – T. 13 (2006), s. 63-76.
  3. Gnoza, Ewa: W czasie ferii uczyli się robić garnki z gliny / Ewa Gnoza // „Gazeta Olsztyńska”. – 2010, nr 29, dod. „Kurier Mrągowski”, nr 5, s. 12.
  4. Tołłoczko, Agnieszka: Moje garnki grają tak, że aż serce ściska : powrót dawnego rzemiosła na Warmii i Mazurach / Agnieszka Tołłoczko // „Gazeta Olsztyńska”. – 2007, nr 259, s. 13.

Zobacz też

  • Strona internetowa Pracowni [2]
  • Wizytówka firmy Garncarstwo Etniczne. Pracownia Eksperymentalna [3]