Krystyna Tarnacka-Jurgielewicz

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

(1945- ) – dekoratorka, artystka plastyk, miłośniczka folkloru warmińskiego

Biografia

Urodziła się 11 listopada 1945 r. w Świrkach na Wileńszczyźnie. Mieszka i pracuje w Lidzbarku Warmińskim.

Działalność

Pracowała m.in. jako dekoratorka. Obecnie prowadzi Pracownię Rękodzieła Artystycznego „Dol-Art” w Lidzbarku Warmińskim. W swojej pracowni gromadzi przedmioty związane z dawną warmińską sztuką użytkową, tworząc rodzaj muzeum, z którego czerpie wzory do twórczości. Eksponaty są również udostępnione zwiedzającym. Artystka prowadzi naukę szycia czepców warmińskich i malowania na szkle. Swoje prace prezentowała na wielu konkursach i przeglądach sztuki ludowej, m.in. w trakcie Jarmarków Folkloru i Międzynarodowych Przeglądów Wielkanocnych Widowisk Obrzędowych „Święto Wiosny” w Węgorzewie, a także podczas Regionalnych Konkursów Rękodzieła Artystycznego „Po Warmińsko-Mazurskiej Ziemi”, organizowanych w Kętrzynie. Reprezentowała tez województwo-warmińsko mazurskie na Międzynarodowych Targach Hodowli, Ogrodnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich „FARMA” w Poznaniu.

Przynależność do organizacji

Jest członkinią Grupy Partnerskiej „Gniazdo Warmińskie”, członkinią zarządu Stowarzyszenia „Nowa Lidzbarska Inicjatywa”,a także członkinią i zastępcą prezesa Stowarzyszenia Ochrony Środowiska Pomników Przyrody „Zielona Warmia”.

Twórczość

Wykonuje stroje warmińskie, rekonstrukcje czepców warmińskich, maluje na szkle i ceramice. Jej specjalnością są także koronki weneckie i hafty. Tworzy wyroby z sitowia i słomy, a także akwarele i obrazy olejne. W 2009 r. jej Sitowiaki, Warminki, pisanki i anioły zdobyły certyfikat produktu lokalnego w kategorii rękodzieło, przyznany przez Grupę Partnerską „Gniazdo Warmińskie”.[1]

Nagrody i wyróżnienia

  • Nagroda w III Regionalnym Konkursie Rękodzieła Artystycznego „Po Warmińsko-Mazurskiej Ziemi” w Kętrzynie, za zestaw prac: koronka koniakowska, serweta lniana z owocem granatu z czepca warmińskiego w nowej wersji, pisanki ze wzorem z czepca warmińskiego (2002)
  • Wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na Turystyczną Pamiątkę z Regionu, zorganizowanym przez Polską Organizację Turystyczną, za Warminki (drewniane laleczki) (2006)
  • Nominowana w konkursie Najlepszy Produkt i Usługa Warmii i Mazur w kategorii produkt rzemieślniczy za szkło i ceramikę malowaną w warmińskie wzory czepcowe (2007)

Przypisy

  1. Ocenie poddawano sposób wytwarzania produktów, odniesienie do tradycji, pochodzenie użytych materiałów, związek z dziedzictwem kulturowym i historią miejsca, z którego się wywodzą. Na podstawie informacji zamieszczonych na stronie internetowej www.naszegady.pl

Bibliografia

  1. Katarzyński, Władysław: Na warmińską nutę : na własnej skórze / Władysław Katarzyński // „Gazeta Olsztyńska. - 2005, nr 281, dod. „Extra”, s. 2-3.
  2. Lubińska, Ewa: Zainspirowały ją wzory z czepców : Krystyna Tarnacka z Lidzbarka Warmińskiego tworzy pamiątki z Warmii / Ewa Lubińska // „Gazeta Olsztyńska”. - 2007, nr 167, dod. „Gospodarcza Gazeta”, nr 26, s. 4a.
  3. Nowak, Bogumiła: Warmianka z wyboru : u sąsiadów / Bogumiła Nowak // „Przegląd Warmiński”. - 2001, nr 7, s. 19.
  4. Sposób na życie // „Przegląd Turystyczny”. – 2008, nr 64, s. 6.
  5. Kto jest kim w województwie warmińsko-mazurskim / red. Grażyna Gregorowicz. - Olsztyn : Ga Ga Art. Agencja Promocji, 2001. – S. 145-146.