Marian Murat

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Prywatna galeria w Biskupcu. Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Para królewska. Rzeźba w drewnie. Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Matka Boska w warmińskiej kapliczce. Rzeźba w drewnie. Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Obrzędowy zespół z turoniem. Rzeźba w drewnie. Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Rzeźbiarz przy pracy. Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
(1955- ) – rzeźbiarz ludowy

Biografia

Urodził się 12 stycznia 1955 roku w Biskupcu. Z zawodu maszynista typograficzny.

Twórczość

Rzeźbiarzem został z zamiłowania, sztuką interesował się już jako kilkunastoletni chłopiec. Bardzo lubił zwiedzać stare, zabytkowe kościoły, oglądał przydrożne kapliczki. Interesowały go rzeźby oraz detale snycerskie. Interesował się fotografią. Na plenerze rzeźbiarskim w 1980 roku w Biskupcu poznał rzeźbiarzy i ich twórczość. Wówczas postanowił sam spróbować rzeźbić. Nagrody w konkursach zachęciły go do rozwijania własnej twórczości. „Zaczynał od robienia wojów, rycerzy, potem zaczął zgłębiać historię i folklor (…). Pojawiły się rzeźby związane z rokiem obrzędowym, jak szopki, pochody przebierańców, z warmińskim szemlem, turoniem, „Gwiazdą”, „Gaikiem”, sceny związane z warmińskimi „Godami” czy „Pokłonem Trzech Króli” (…) ma w swojej kolekcji różne wersje „Chrystusików frasobliwych” umieszczanych w kapliczkach lub sadzanych na kamieniu w towarzystwie kwiatów i ptaszków. (…)warmińskie kapliczki „murowane” z czerwonej cegły, w których zamiast Chrystusa znajduje się Matka Boska. (…) dużą grupę tworzą rzeźby par – Warmiaka z Warmiaczką (w różnych wersjach), rybaka z rybaczką, dziadka z babą, woźnicę z kobietą, czy króla z królową” (…) dużą grupę rzeźb tworzą ptaszki – gile, sroki, zimorodki i ostatnio bardzo modne bociany” [1]. Wyrzeźbił Michała Kajkę i Marię Zientarę-Malewską. Rzeźbi w drewnie lipowym, rzeźby maluje kolorowymi farbami. Do pracy używa scyzoryków oraz dłut.


Konkursy i wystawy

Artysta brał czynny udział w licznych przeglądach i spotkaniach artystycznych. Udział w nich pozwolił poznać pracę innych twórców, wymienić poglądy, doświadczenia. Swoje rzeźby prezentował na wystawach oraz kiermaszach rękodzieła i sztuki ludowej w Warszawie, Krakowie, Kazimierzu, Gdańsku, na terenie Warmii i Mazur: w Biskupcu, Węgorzewie. Ceni sobie współpracę z Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku, gdzie ma swoje stoisko. „Ze skansenem współpracuje prawie od początku swojej twórczości (…). Zaproponował, że będzie tam prezentował swoją rzeźbę i jednocześnie pokazywał, jak się rzeźbi” [2]. Promotor twórców ludowych i nieprofesjonalnych.

Nagrody i wyróżnienia

Laureat licznych nagród i wyróżnień przeglądów twórczości. Między innymi:


Bibliografia

  1. Beba, Bożena: Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach / Bożena Beba. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008.
  2. Janczara-Bloch, Iwona: Sukcesy 2004 / Iwona Janczara-Bloch // „Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Biskupcu”. – 2005, nr 3, s. 2.
  3. Marian Murat, Życiorys, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Sygn. 8/405


Przypisy

  1. Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008, S. 134-135
  2. Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008, S. 136