Sympozjum Warmia i Mazury - temat dla dwóch literatur: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Utworzył nową stronę „Sympozjum polsko-czechosłowackie zorganizowane w Olsztynie w dniach 21-29 maja 1965 r. ==Historia== Spotkanie odbyło się z udziałem twórców z regionu Warmii i M…”)
 
Linia 2: Linia 2:
  
 
==Historia==
 
==Historia==
Spotkanie odbyło się z udziałem twórców z regionu Warmii i Mazur, a także siedmiu przedstawicieli Czechosłowackiego Związku Pisarzy. Zaproszeni uczestniczyli najpierw gościnnie w [[VIII Zjazd Pisarzy Ziem Zachodnich i Północnych |VIII Zjeździe Pisarzy Ziem Zachodnich i Północnych]], a następnie od 24 maja w obradach, które zorganizowane zostały w miejscowościach letniskowych: Stare Jabłonki pod Ostródą i Łężany pod Reszlem.  
+
Spotkanie odbyło się z udziałem twórców z regionu Warmii i Mazur, a także siedmiu przedstawicieli Czechosłowackiego Związku Pisarzy. Na sympozjum złożyły się: [[VIII Zjazd Pisarzy Ziem Zachodnich i Północnych]], oraz obrady zorganizowane od 24 maja w miejscowościach letniskowych: Stare Jabłonki pod Ostródą i Łężany koło Reszla.  
  
 
==Organizatorzy==
 
==Organizatorzy==
Organizatorem sympozjum był [[Związek Literatów Polskich. Oddział w Olsztynie |olsztyński oddział Związku Literatów Polskich]] przy zaangażowaniu Wydziału Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, rektora Wyższej Szkoły Rolniczej prof. Mieczysława Kotera oraz dyrektora Przedsiębiorstwa Turystycznego Warszawa-Olsztyn Ryszarda Śnieżko.  
+
Organizatorem sympozjum był [[Związek Literatów Polskich. Oddział w Olsztynie |olsztyński oddział Związku Literatów Polskich]] przy współpracy Wydziału Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, rektora Wyższej Szkoły Rolniczej prof. Mieczysława Kotera oraz dyrektora Przedsiębiorstwa Turystycznego Warszawa-Olsztyn Ryszarda Śnieżko.  
  
 
==Przebieg==
 
==Przebieg==
 +
 
===24 maja===
 
===24 maja===
Odbyło się spotkanie plenarne w Starych Jabłonkach.
+
Spotkanie plenarne w Starych Jabłonkach.
 +
 
 
===25 maja===
 
===25 maja===
Zorganizowano obrady z udziałem przedstawicieli władz kulturalnych. Tematem wystąpień była literatura o Warmii i Mazurach. Wysłuchano prezentacji [[Erwin Kruk |Erwina Kruka]], [[Karol Małłek |Karola Małłka]], [[Witold Piechocki |Witolda Piechockiego]] i [[Tadeusz Stępowski |Tadeusza Stępowskiego]]. Zorganizowano także spotkania z władzami powiatu pasłęckiego oraz zwiedzanie ośrodka w Tardzie i Morągu.
+
Obrady z udziałem przedstawicieli władz kulturalnych, spotkania z władzami powiatu pasłęckiego oraz zwiedzanie ośrodka w Tardzie i Morągu. Tematem wystąpień była literatura o Warmii i Mazurach (autorzy prezentacji: [[Erwin Kruk]], [[Karol Małłek]], [[Witold Piechocki]] i [[Tadeusz Stępowski]]).
 +
 
===26 maja===
 
===26 maja===
Na ten dzień zaplanowano zwiedzanie Fromborka i Lidzbarka Warmińskiego, a ponadto spotkania, w trakcie których odbyły się prezentacje poetyckie [[Stefan Połom |Stefana Połoma]] i [[Jerzy Adam Sokołowski |Jerzego A. Sokołowskiego]] oraz wystąpienia [[Władysław Gębik |Władysława Gębika]], [[Władysław Ogrodziński |Władysława Ogrodzińskiego]], [[Alojzy Śliwa |Alojzego Śliwy]] i [[Maria Zientara-Malewska |Marii Zientary-Malewskiej]].  
+
Prezentacje poetyckie [[Stefan Połom |Stefana Połoma]] i [[Jerzy Adam Sokołowski |Jerzego A. Sokołowskiego]] oraz wystąpienia [[Władysław Gębik |Władysława Gębika]], [[Władysław Ogrodziński |Władysława Ogrodzińskiego]], [[Alojzy Śliwa |Alojzego Śliwy]] i [[Maria Zientara-Malewska |Marii Zientary-Malewskiej]]. W ramach spotkania odbyło się
 +
zwiedzanie Fromborka i Lidzbarka Warmińskiego.
 +
 
 
===26-29 maja ===
 
===26-29 maja ===
W dniu 26 maja pisarze pojechali do ośrodka wczasowego w Łężanach. W trakcie zorganizowanych tam spotkań prelegentami byli [[Edward Martuszewski]], [[Klemens Oleksik]], [[Henryk Panas]] i [[Leonard Turkowski]]. Zorganizowano również uroczyste spotkanie z pisarzami na zamku reszelskim, wyjazd do Giżycka i spotkanie z miejscowymi władzami.
+
Spotkanie w ośrodku wypoczynkowym w Łężanach. Prezentacja referatów (autorzy wystąpień: [[Edward Martuszewski]], [[Klemens Oleksik]], [[Henryk Panas]] i [[Leonard Turkowski]]) oraz cykl spotkań z pisarzami na zamku reszelskim oraz w Giżycku.
  
 
==Opis==
 
==Opis==

Wersja z 20:13, 10 lut 2011

Sympozjum polsko-czechosłowackie zorganizowane w Olsztynie w dniach 21-29 maja 1965 r.

Historia

Spotkanie odbyło się z udziałem twórców z regionu Warmii i Mazur, a także siedmiu przedstawicieli Czechosłowackiego Związku Pisarzy. Na sympozjum złożyły się: VIII Zjazd Pisarzy Ziem Zachodnich i Północnych, oraz obrady zorganizowane od 24 maja w miejscowościach letniskowych: Stare Jabłonki pod Ostródą i Łężany koło Reszla.

Organizatorzy

Organizatorem sympozjum był olsztyński oddział Związku Literatów Polskich przy współpracy Wydziału Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej, rektora Wyższej Szkoły Rolniczej prof. Mieczysława Kotera oraz dyrektora Przedsiębiorstwa Turystycznego Warszawa-Olsztyn Ryszarda Śnieżko.

Przebieg

24 maja

Spotkanie plenarne w Starych Jabłonkach.

25 maja

Obrady z udziałem przedstawicieli władz kulturalnych, spotkania z władzami powiatu pasłęckiego oraz zwiedzanie ośrodka w Tardzie i Morągu. Tematem wystąpień była literatura o Warmii i Mazurach (autorzy prezentacji: Erwin Kruk, Karol Małłek, Witold Piechocki i Tadeusz Stępowski).

26 maja

Prezentacje poetyckie Stefana Połoma i Jerzego A. Sokołowskiego oraz wystąpienia Władysława Gębika, Władysława Ogrodzińskiego, Alojzego Śliwy i Marii Zientary-Malewskiej. W ramach spotkania odbyło się zwiedzanie Fromborka i Lidzbarka Warmińskiego.

26-29 maja

Spotkanie w ośrodku wypoczynkowym w Łężanach. Prezentacja referatów (autorzy wystąpień: Edward Martuszewski, Klemens Oleksik, Henryk Panas i Leonard Turkowski) oraz cykl spotkań z pisarzami na zamku reszelskim oraz w Giżycku.

Opis

W trakcie sympozjum zawarto porozumienie o współpracy oddziałów Czechosłowackiego Związku Pisarzy i olsztyńskiego Związku Literatów Polskich, a także miesięczników literackich: „Cerveny Kvet” (Ostrawa), „Host do domu” (Brno) oraz „Warmia i Mazury”. Plonem spotkania było też wydanie w 1966 r. czechosłowackiego numeru „Warmii i Mazur”, poświęconego m.in. twórczości pisarzy okręgu ostrawskiego. Kontakty polsko-czechosłowackie miały swój dalszy ciąg. Z rewizytą udali się do Czechosłowacji olsztyńscy pisarze: Władysław Ogrodziński, Leonard Turkowski, Henryk Panas, Halina Kurowska i Jerzy Adam Sokołowski. Oprócz zwiedzania Ostrawy i Pragi uczestniczyli w czechosłowackich obchodach Tysiąclecia Państwa Polskiego w czeskim Cieszynie i w polsko-czecho-słowackiej manifestacji na rynku polskiego Cieszyna. Spotkali się z grupą literacką Polaków zaolziańskich działającą przy Polskim Związku Kulturalno-Oświatowym.

Bibliografia

  1. Chłosta-Zielonka, Joanna: Życie literackie Warmii i Mazur w latach 1945-1989 / Joanna Chłosta-Zielonka. – Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2010, s. 117-119.