Ireneusz Stanisław Bruski: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Bibliografia: uzupełn.)
(Biografia: aktualizacja merytoryczna i techniczna)
Linia 4: Linia 4:
  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
Urodził się 29 stycznia 1961 r. w Sztumie. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego dawn. Polskiego Gimnazjum Polskiego w Kwidzynie oraz [[ewim:Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej "Hosianum" w Olsztynie|Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie]]. Ukończył studia teologiczne (Olsztyn, Kraków), prawnicze (Warszawa) i dziennikarskie (Toruń, Lille). Doktor nauk prawnych (Wydział Prawa UwB).  
+
Urodził się 29 stycznia 1961 r. w Sztumie. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego dawn. Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie oraz [[ewim:Wyższe Seminarium Duchowne Metropolii Warmińskiej "Hosianum" w Olsztynie|Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie]]. Ukończył studia teologiczne (Olsztyn, Kraków), prawnicze (Warszawa) i dziennikarskie (Toruń, Lille). Doktor nauk prawnych (Wydział Prawa UwB).  
  
Z Olsztynem związany od 1980 r. W latach 1992-2003 pracował w [[Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne|Warmińskim Wydawnictwie Diecezjalnym]], najpierw jako redaktor merytoryczny (objął to stanowisko po [[Swietłana Kruk|Swietłanie Krukowej]]), a następnie wicedyrektor. Odszedł na własną prośbę wraz z ks. [[Benedykt Przeracki|Benedyktem Przerackim]] we wrześniu 2003 roku. Równocześnie był pracownikiem naukowym Instytutu Samorządu Terytorialnego [[ewim:Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie|WSP w Olsztynie]], a następnie Wydziału Prawa i Administracji [[ewim:Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie|Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego]]. W latach 2005-2010 kapelan Domu Aktora w Skolimowie. Od 15 marca 2007 r., po odejściu ks. Jana Rosłana, redaktor naczelny dwutygodnika „[[Posłaniec Warmiński]]” do momentu likwidacji pisma (jako oddzielnego tytułu prasowego) przez metropolitę warmińskiego w 2010 r.  
+
Z Olsztynem związany od 1980 r. W latach 1992-2003 pracował w [[Warmińskie Wydawnictwo Diecezjalne|Warmińskim Wydawnictwie Diecezjalnym]], najpierw jako redaktor merytoryczny (objął to stanowisko po [[Swietłana Kruk|Swietłanie Krukowej]]), a następnie wicedyrektor. Odszedł na własną prośbę wraz z ks. [[Benedykt Przeracki|Benedyktem Przerackim]] we wrześniu 2003 roku. Równocześnie był pracownikiem naukowym Instytutu Samorządu Terytorialnego [[ewim:Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Olsztynie|WSP w Olsztynie]], a następnie Wydziału Prawa i Administracji [[ewim:Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie|Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego]]. W latach 2005-2010 kapelan Domu Aktora w Skolimowie. Od 15 marca 2007 r., po zwolnieniu ks. Jana Rosłana, redaktor naczelny dwutygodnika „[[Posłaniec Warmiński]]” do momentu likwidacji pisma (jako oddzielnego tytułu prasowego) przez metropolitę warmińskiego w 2010 r.  
  
Od 1999 r. jest sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej. Pełni również funkcję dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]] oraz redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego SDP "Bez Wierszówki". Korespondent KAI i Radia Watykańskiego. Od 2013 r. prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
+
Od 1999 r. jest sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej. Pełni również funkcję dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w [[ewim:Olsztyn|Olsztynie]] oraz redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego SDP „Bez Wierszówki”. Korespondent KAI i Radia Watykańskiego. Od 2013 r. prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
  
 
==Działalność==
 
==Działalność==

Wersja z 18:31, 25 cze 2016

Źródło: archiwum ks. I. Bruskiego.
Ireneusz Stanisław Bruski (po lewej) z Andrzejem Cieślakiem i Januszem Jasińskim (po prawej) w Książnicy Polskiej w Olsztynie, 16 stycznia 2015 r.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1961- ) - , ksiądz, prawnik, teolog, dziennikarz i redaktor, kapelan Domu Aktora w Skolimowie

Biografia

Urodził się 29 stycznia 1961 r. w Sztumie. Absolwent Liceum Ogólnokształcącego dawn. Polskiego Gimnazjum w Kwidzynie oraz Wyższego Seminarium Duchownego „Hosianum” w Olsztynie. Ukończył studia teologiczne (Olsztyn, Kraków), prawnicze (Warszawa) i dziennikarskie (Toruń, Lille). Doktor nauk prawnych (Wydział Prawa UwB).

Z Olsztynem związany od 1980 r. W latach 1992-2003 pracował w Warmińskim Wydawnictwie Diecezjalnym, najpierw jako redaktor merytoryczny (objął to stanowisko po Swietłanie Krukowej), a następnie wicedyrektor. Odszedł na własną prośbę wraz z ks. Benedyktem Przerackim we wrześniu 2003 roku. Równocześnie był pracownikiem naukowym Instytutu Samorządu Terytorialnego WSP w Olsztynie, a następnie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W latach 2005-2010 kapelan Domu Aktora w Skolimowie. Od 15 marca 2007 r., po zwolnieniu ks. Jana Rosłana, redaktor naczelny dwutygodnika „Posłaniec Warmiński” do momentu likwidacji pisma (jako oddzielnego tytułu prasowego) przez metropolitę warmińskiego w 2010 r.

Od 1999 r. jest sędzią Metropolitalnego Sądu Archidiecezji Warmińskiej. Pełni również funkcję dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Olsztynie oraz redaktora naczelnego miesięcznika społeczno-kulturalnego SDP „Bez Wierszówki”. Korespondent KAI i Radia Watykańskiego. Od 2013 r. prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Działalność

Pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopism i redaktora serii wydawniczych:

Ponadto autor licznych publikacji książkowych i prasowych, głównie o tematyce teologicznej, historycznej, prawniczej i teatralnej. Publikował w czasopismach regionalnych i ogólnopolskich, m. in. „Tygodniku Powszechnym”, „Niedzieli”, „Naszym Dzienniku”, „Bibliotece Kaznodziejskiej”, „Krajobrazach i Spojrzeniach”. W latach 2002-2005 na łamach „Gazety Warmii i Mazur” - olsztyńskiego dodatku „Gazety Wyborczej” publikował teksty w ramach stałego cyklu Darmo otrzymaliście…. Korespondent Radia Watykańskiego i Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Współzałożyciel warszawskiego Stowarzyszenia Wydawców Katolickich oraz Stowarzyszenia Warmińska Inicjatywa Kulturalna. Członek International Federation of Journalists (Brussels), Stowarzyszenia Kanonistów Polskich (Lublin), Union Apostolique du Clergé (Paris) i ZAiKS-u.

Nagrody i odznaczenia

  • Medal Pro Patria – 2016 (decyzja UKiOR nr 745/SU/16 z 13.04.2016 r.)
  • Certyfikat „Człowiek Wolności i Niepodległości” za udział i zaangażowanie w walkę o wolną Rzeczypospolitą Polską i budowanie demokratycznej Ojczyzny – 2016 (decyzja Kapituły Konwentu Seniorów Stow. „Pamięć Jastrzębska” z 3.05.2016 r.)
  • Godność kanonika Kapituły w Lidzbarku Warmińskim - 2012
  • Tytuł „Honorowa Matura” III Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Olsztynie – 2012

Bibliografia

  1. Kto jest kim w województwie warmińsko-mazurskim. - Olsztyn : Agencja Promocji „Ga Ga Art”, 2001. - S. 28.
  2. Złote myśli Ludzi Wielkiego Umysłu, Talentu i Serca. Twórcy Wizerunku Polski. Księga 2004. - Warszawa, 2006. - S. 56-57.
  3. Słownik Dziennikarzy Warmii i Mazur - Olsztyn: SDP 2011.