Olsztyński Ośrodek Taneczny (OOT) Federacja Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych (FSiKT) w Polsce: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Olsztyński Ośrodek Taneczny (OOT))
Linia 1: Linia 1:
 +
[[image:renata nowak.jpg|thumb|right|390px|]]
 +
[[image:acfelska.jpg|thumb|right|390px|]]
 +
[[image:Variete.jpg|thumb|right|390px|]]
 +
[[image:Ośrodek.jpg|thumb|right|390px|]]
 +
 
Organizacja specjalistyczna zajmująca się upowszechnianiem tańca i rozrywki od połowy 1970 do połowy lat 80. tych XX w. w Olsztynie i województwie.  
 
Organizacja specjalistyczna zajmująca się upowszechnianiem tańca i rozrywki od połowy 1970 do połowy lat 80. tych XX w. w Olsztynie i województwie.  
  

Wersja z 09:07, 28 sie 2017

Renata nowak.jpg
Acfelska.jpg
Variete.jpg
Ośrodek.jpg

Organizacja specjalistyczna zajmująca się upowszechnianiem tańca i rozrywki od połowy 1970 do połowy lat 80. tych XX w. w Olsztynie i województwie.

Lokalizacja

Olsztyn, ul. 22 Lipca 7. Obecnie 11 Listopada.

Krótka historia początków tańca towarzyskiego w Olsztynie

Jako pierwszy, taniec towarzyski w Olsztynie propagował w formie kursów w latach 1957-58 w Wojewódzkim Domu Kultury w Olsztynie Andrzej Samulowski - potomek zasłużonej dla polskości rodziny z Gietrzwałdu. Odbywając studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, przy okazji uczył się tańca towarzyskiego u prof. Mariana Wieczystego.

Dla tańca towarzyskiego w Polsce dopiero po 1956 roku pojawił się dobry klimat, dlatego w 1958 roku Wydział Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie oddelegował do Krakowa na pierwszy kurs nauczycieli tańca Huberta Wydorskiego, który po szkoleniu i egzaminach u M. Wieczystego otrzymuje tytuł Nauczyciela Tańca kat. C, a w 1959 roku kat I. H. Wydorski przez 15 lat popularyzował z powodzeniem taniec towarzyski w Olsztynie i województwie.

Największe jednak zasługi dla początków tańca towarzyskiego lat 70. tych i początku 80. tych w Olsztynie ma „Zasłużony Działacz Kultury” Maria Jolanta Felska - „Mariola”- absolwentka 4-letniego Zawodowego Studium Tanecznego przy Centralnym Ośrodku Metodyki Upowszechniania Kultury w Warszawie. Rodzinną tradycję kontynuuje siostra „Marioli” Karolina i jej mąż Krzysztof Wasilewski, prowadzący dzisiaj szkołę tańca.

Federacja Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce

W 1966 roku Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Tanecznego uzyskał od Ministerstwa Kultury i Sztuki zgodę na utworzenie Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce ze statutowym prawem powoływania jednostek terenowych. Pierwszym prezesem był Bogusław Jabłoński.

Olsztyński Ośrodek Taneczny (OOT)

Na początku 1976 roku dyrektor Miejskiego i Międzyzwiązkowego Domu Kultury w Olsztynie Wiesław Rogalski finalizuje z Federacją umowę o utworzeniu Olsztyńskiego Ośrodka Tanecznego w oparciu o jej statut. Miasto udostępnia Ośrodkowi do remontu lokal po byłej drukarni państwowej (przedwojenna „drukarnia Harichów”) na I piętrze. Środki finansowe na działalność w 60 procentach zabezpieczała Federacja z Budżetu Państwa, 40 procent OOT musiał wypracować sam.

Cele statutowe

OOT inicjował i organizował samodzielnie lub w kooperacji (Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego, Wojewódzkiego, Towarzystwo Miłośników Olsztyna, Domy Towarowe Centrum - Dukat, WSS „SPOŁEM”, WPHW, OZOS „Stomil”, hotele, domy wczasowe, restauracje, stowarzyszenia twórcze) wielkie i mniejsze imprezy taneczne i rozrywkowe na terenie miasta (estrada fosy zamkowej, Plac gen. K. Świerczewskiego) i województwa, m.in.: Dni Olsztyna, Iławy, Folkloru, Międzynarodowe Turnieje Tańca (także O Puchar Prezydenta Miasta), Kiermasze, Jarmarki, Festyny, dyskoteki, programy „mini variete” dla gastronomii (Restauracja „Pod Żaglami”, kawiarnia „Andromeda”), pokazy, przeglądy, wystawy) i województwa: Night Club „Carmen” - hotel Mrongovia w Mrągowie, hotel „Panorama”, Kawiarnia „Zacisze” w Ostródzie, Kawiarnia „Zacisze” w Szczytnie, Kawiarnia „Stokrotka” w Jezioranach, Ośrodek Wypoczynkowy Warszawskich Zakładów Telewizyjnych „Unitra-Polkolor” w Starych Jabłonkach, Szkoła Podstawowa nr 14, Kawiarnia „Słoneczna” w Olsztynie.

Z Ośrodkiem aktywnie współpracowały olsztyńskie szkoły, uczelnie, kluby i domy kultury, kierowane m. in. przez: Agora - Zbigniew Waszkiewicz, Akces- Wiesława Włodarska, Bimanol - Tadeusz Michalski, Budowlani- Roman Niemczewski, Dom Środowisk Twórczych - Janusz Dąbrowski, Kabanosik - Nina Hajne, Łączność - Tadeusz Ziomek, Merkury - Beata Jarząbek, Mozaika - Teresa Śmieszny.

Przy OOT działały m. in. kluby (prezenterów dyskotek), grupy modelek i modeli, taneczne, m. in.: Rytm, Contra, zespół estradowy „GAMB”, kapela podwórkowa Wędrowne Stowarzyszenie Muzyczne „Ośka”.

Z OOT współpracowali m. in. Aktorzy, animatorzy kultury, dziennikarze, fotograficy, muzycy, plastycy, pisarze, prezenterzy, reżyserzy, tancerze itp. (alfabetycznie):

W OOT pracowali m. in. Kamiński Marek, Paweł Raduchowski, Jadwiga Siemieniuk, Stanisława Śleszyńska, Beata Papsiejew, Renata Nowak Dyrektorzy OOT Wiesław Rogalski Alina Mikołajczyk Krystyna Licznerska Teresa Malec

Zobacz też

Źródło

  1. Informacje i Archiwum Andrzeja Cieślaka