Wojciech Sobol

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wojciech Sobol przed występem, lata 70.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka
.

(1949-2000) – satyryk, poeta, prozaik

Biografia

Urodził się w 1949 roku w Warszawie. Do Olsztyna trafił w końcu lat sześćdziesiątych, kiedy rozpoczął studia w Wyższej Szkole Nauczycielskiej na kierunku filologia polska. W okresie studiów zainteresował się estradą i satyrą. Aktywnie uczestniczył w życiu kulturalnym. Był członkiem i założycielem kabaretów "Luźna Grupa" i "Kaczki z Nowej Paczki". Do tragicznej śmierci w 2000 roku pracował jako nauczyciel języka polskiego w olsztyńskim Technikum Kolejowym.

Działalność

Znany jest głównie jako satyryk i autor tekstów dla kabaretów "Luźna Grupa", "Kaczki z Nowej Paczki" (m.in. autor słów do piosenki o "Dziubdziubie") oraz zespołu "Niebo". Publikował także prozę na łamach olsztyńskich czasopism oraz we wkładkach literackich "Warmii i Mazur". Członek ZAKR-u i ZAIKS-u. W okresie działalności kabaretowej współpracował także z Zakładem Widowisk Estradowych ZPR w Warszawie

Nagrody i wyróżnienia

Galeria zdjęć

Bibliografia

  1. Rojek, Józef Jacek: Literaci & literatura Warmii i Mazur / Józef Jacek Rojek. – Olsztyn : Fundacja Środowisk Twórczych, 2008. – S. 239-241.