Zbigniew Rojek

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Zbigniew Rojek Źródło:kaczki.onuse.pl
Od lewej: Zbigniew Rojek, Andrzej Brzozowski, Andrzej Rojek w 2002 r. Źródło:wm.pl
Olsztyński zespół Komes Aster z fanami, początek lat 70.
1. Andrzej Rojek 2. Ryszard Szmit 3. Antoni Ankudowicz 4. Bogdan Zalewski 5. Zbigniew Rojek
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka
Afisz koncertowy z 1975 r.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1954-2011) - olsztyński muzyk, kompozytor, artysta kabaretowy, współtwórca zespołu Kaczki z Nowej Paczki.

Biografia

Zbigniew Rojek od 5 roku życia do czasów licealnych należał do olsztyńskiego tanecznego zespołu „Krusyna”. Późniejsze lata to początek fascynacji muzyką rockową i piosenką literacką. Wraz z Waldemarem Chylińskim brał udział w kilku znaczących festiwalach tego nurtu, m.in. w pierwszej edycji Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki Autorskiej – OPPA w warszawskich Hybrydach w 1978 r., gdzie otrzymali II Nagrodę oraz wyróżnienie dla zespołu. W tym samym roku zdobyli nagrodę główną Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.W 1979 r. Zbigniew Rojek wystąpił samodzielnie w konkursie OPPA, gdzie otrzymał wyróżnienie. W 1981 r. wraz z Andrzejem Janeczko i Mają Piwońską założyli zespół piosenki kabaretowej Trzeci Oddech Kaczuchy. W tym samym roku zdobyli m.in. Grand Prix i nagrodę Dziennikarzy na 18. Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie oraz Pierwszą Nagrodę w Konkursie Interpretacji na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Wykonali wówczas m.in. słynne utwory pt. „Kombajnista” oraz „Wódz”, który poddawał satyrze postawę Edwarda Gierka w czasie wydarzeń Sierpnia ’80.

W 1982 r. wraz z bratem Andrzejem Rojkiem oraz przyjaciółmi: Andrzejem Brzozowskim, Mateuszem Iwaszczyszynem i Wojciechem Sobolem założyli kabaret Kaczki z Nowej Paczki. Następnie dołączyli do nich i występowali w składzie zespołu do 1985 roku: Ewa Cichocka, Waldemar Chyliński, Andrzej Swacyna i Stefan Brzozowski. Zespół odniósł wiele sukcesów na znaczących festiwalach piosenki w Polsce, m.in. dwukrotnie brał udział w Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu zdobywając pierwszą nagrodę w Konkursie Wytwórni Płytowych oraz drugą nagrodę w Konkursie Piosenki Kabaretowej. W Ogólnopolskich Spotkaniach Estradowych w Rzeszowie - nagrodę główną oraz tytuł „Nowość Estrady Polskiej”, a także nagrodę dziennikarzy za program „Ameryka, Ameryka”. Kaczki z Nowej Paczki wydały w 1984 r. album długogrający „Greps” - sprzedał się w liczbie 230 000 egzemplarzy i otrzymał tytuł „Złotej Płyty”. Ponadto zespół miał swoją stałą audycję w Programie 3. Polskiego Radia pt. „Obmowa”. Brał także udział w innych audycjach satyrycznych tego Programu, jak: „Teraz już można”, „Parafonia”, „Móżdżek po polsku”. Przez wiele lat

"Kaczki" współpracowały również z programami dla dzieci w TVP: „Ciuchcia”, „Tik-Tak”, „5-10-15”. W późniejszych latach zespół Kaczki z Nowej Paczki występował w węższym, trzyosobowym składzie: Andrzej Brzozowski, Andrzej Rojek i Zbigniew Rojek. Do najsłynniejszych piosenek zespołu należą kompozycje: „Nad naszą wsią”, „Piosenka wariata” „Gruba Luśka” i „Dziubdziub”. Głównym kompozytorem i aranżerem piosenek zespołu był Zbigniew Rojek.

W 1990 r. Zbigniew Rojek przebywał w USA, gdzie występował w „Fiery Gypsy Orchestra” m.in. w gmachu Organizacji Narodów Zjednoczonych, a także w klubach artystycznych Greenwich Village. W kraju kontynuował swe sympatie do folkloru romskiego śpiewając w formacji „Vataha” swoje „cygańskie” kompozycje do literackich tekstów Agaty Grzegorczyk. Zbigniew Rojek współorganizował wiele imprez kulturalnych, m.in. Festiwal Parodii i Pastiszu „Parodiola”.

Zmarł w wieku 57 lat, po ciężkiej chorobie nowotworowej 29 lipca 2011 r. w Olsztynie. W roku 2012, już po śmierci Zbigniewa Rojka, ukazała się obszerna monografia „Satyra i satyrycy na Warmii i Mazurach”, którą napisał wspólnie z Jackiem Józefem Rojkiem.

Zbigniew Rojek był członkiem ogólnopolskich stowarzyszeń twórczych ZAiKS, ZAKR i SDP, posiadaczem honorowego tytułu Współfundatora Ośrodka Rehabilitacji i Wypoczynku Dzieci Niepełnosprawnych "Dwa Serca" w Chrząstówku, oraz posiadaczem odznaki Zasłużony Działacz Kultury nadanej mu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Multimedia

Bibliografia

1. http://www.ballada.pl/komunikaty/303-odszedl-zbigniew-rojek
2. http://kaczki.onuse.pl/?page_id=46
3. http://www.tvp.pl/olsztyn/aktualnosci/rozmaitosci/zbigniew-dziub-dziub-rojek-nie-zyje/4992430