Elżbieta Mierzyńska: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja przejrzana][wersja przejrzana]
(Ważniejsze publikacje i inicjatywy)
Linia 2: Linia 2:
 
<br>(Źródło: Elżbieta Mierzyńska, fot. Bernard  Wawrzyniewicz)]]
 
<br>(Źródło: Elżbieta Mierzyńska, fot. Bernard  Wawrzyniewicz)]]
  
Z wykształcenia mgr politologii i nauk społecznych, z uprawianego zawodu dziennikarka i publicystka (pseudonimy używane w mediach: elle, EM), z pasji: współtwórca projektów artystycznych.  
+
Z wykształcenia mgr politologii i nauk społecznych, z uprawianego zawodu dziennikarka i publicystka (pseudonimy używane w mediach: elle, EM), z pasji: autorka tekstów poetyckich, współtwórca projektów artystycznych.  
 
==Biografia==
 
==Biografia==
 
Pochodzi z rodziny muzykującej w wielu pokoleniach. Od dziecka śpiewała do akordeonu ojca, gitar braci, w szkolnych chórach i w zespołach wokalnych.  
 
Pochodzi z rodziny muzykującej w wielu pokoleniach. Od dziecka śpiewała do akordeonu ojca, gitar braci, w szkolnych chórach i w zespołach wokalnych.  

Wersja z 12:50, 20 lip 2022

Elżbieta Mierzyńska.
(Źródło: Elżbieta Mierzyńska, fot. Bernard Wawrzyniewicz)

Z wykształcenia mgr politologii i nauk społecznych, z uprawianego zawodu dziennikarka i publicystka (pseudonimy używane w mediach: elle, EM), z pasji: autorka tekstów poetyckich, współtwórca projektów artystycznych.

Biografia

Pochodzi z rodziny muzykującej w wielu pokoleniach. Od dziecka śpiewała do akordeonu ojca, gitar braci, w szkolnych chórach i w zespołach wokalnych. Pisze scenariusze do spotkań artystycznych. Śpiewa do własnych tekstów. Oprócz klasycznego śpiewu stosuje: melorecytacje, parlando, recytatyw. Lubi „przeszkadzajki” perkusyjne.
Z mężem Andrzejem poznali się wiele lat temu w zespole muzycznym eksperymentujących w sztuce młodych ludzi. Potem przez około 20 lat pracowali w mediach (Elżbieta - dziennikarz, Andrzej - grafik prasowy i komputerowy). Po latach wrócili do muzycznej pasji. Współpracują z grupami tańca współczesnego, ruchu teatralnego oraz z młodymi filmowcami.
Hobby i zainteresowania: realizacje wraz z mężem Andrzejem projektów muzycznych, rodzinne grillowanie, psy. Motto: Nic dwa razy się nie zdarza.

Działalność

Pierwszym, ważnym dla dalszej działalności miejscem pracy, był Klub Międzynarodowej Prasy i Książki „Ruch” w Olsztynie, gdzie na stanowisku kierownika działu kulturalno-oświatowego pracowała w latach 1985-1991. W tym czasie rozpoczęła stałą współpracę z prasą – publikowała w Gazecie Olsztyńskiej, Dzienniku Pojezierza, w tygodniku satyrycznym Szpilki, Tygodniku Kulturalnym.
Od 1991 r. rozpoczęła etatową pracę w różnych redakcjach i zaliczyła jej wszystkie etapy - od stanowiska korespondenta, reportera, dziennikarza, redaktora działu, po stanowisko redaktora naczelnego.
W 2012 r. została wybrana na prezesa Fundacji Środowisk Twórczych w Olsztynie (kadencja 2012-2014). Praca w mediach jest zawodem rodzinnym. Oprócz niej w redakcjach pracowali mąż Andrzej i syn Sebastian. W 2015 r. została Prezesem Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka.

Redakcje i lata pracy

  • 1991 – Tygodnik Panorama, Olsztyn – dziennikarz
  • 1991–1992 – Dziennik Pojezierza, Olsztyn – dziennikarz
  • 1992–1993 – gazeta promocji i reklam Żółta Strona, Olsztyn – redaktor
  • 1993–1994 – tygodnik ekonomiczny „Cash”, Warszawa – dziennikarz
  • 1994–1995 – tygodnik Gazeta Warmińska, Olsztyn – zastępca redaktora naczelnego
  • 1995–1999 – Dziennik Pojezierza, Olsztyn – dziennikarz, redaktor dodatku ekonomicznego „Bilans”, kierownik działu miejskiego
  • 1999–2007 – Gazeta Olsztyńska - sekretarz wydania magazynowego, kierownik działu informacji, kierownik działu reportażu, redaktor naczelny pisma Warto!
  • 2007–2010 – dwutygodnik Posłaniec Warmiński, Olsztyn – felietonista
  • od 2008 – współpraca publicystyczna z radiem PlanetaFM, Gazetą on-line olsztyn24.com
  • 2012 - współpraca z Internetową Telewizją Olsztyn (komentarze autorskie) i gazetą on-line wo24 (reportaże)
  • od 2013 – współpraca publicystyczna z radiem Zet Gold
  • 2014 – korespondentka Polskiego Radia Chicago 1030 [[1]] (autorskie felietony)

Twórczość artystyczna

2018. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy, "Sylwestrowy Spektakl Zimowy" - koncert i pokaz modowy Barbary Cały w Planetarium.
Źródło: www.andymian.pl, fot. Michał Kupisz
2018. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy, "Nisza lodowa" - koncert w Planetarium.
Źródło: www.andymian.pl, fot. Jacek Drążkowski
2015. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy, "Spór lata z jesienią" - koncert na finał Olsztyńskiego Lata Artystycznego 2015.
Źródło: www.andymian.pl, fot. Bernard Wawrzyniewicz
2014. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy, "Cztery Pory Roku Muzyki Niezależnej" - koncert w Planetarium.
Źródło: www.andymian.pl, fot. Darek Bach
2014. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy, koncert "Muzyka w Obrazie".
Źródło: www.andymian.pl, fot. Jacek Kowalski
2014. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy, "Bilet Olsztyn-Chicago" - koncert w Planetarium.
Źródło: www.andymian.pl, fot. Jacek Kowalski
2012. Olsztyńskie Lato Artystyczne. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy z grupą "Pryzmat"
Źródło: www.andymian.pl, fot. Jacek Kowalski
2011. Olsztyńskie Lato Artystyczne. Elżbieta i Andrzej "Andymian" Mierzyńscy.
Źródło: www.andymian.pl, fot. Wiesław Głownia

Twórczość uprawiana w duecie (Elżbieta Mierzyńska - śpiew, wokalizy, teksty, Andrzej „Andymian” Mierzyński – muzyka, instrumenty klawiszowe - syntezatory).


Źródło: arch. prywatne

Źródło: arch. prywatne
  • Albumy CD Audio

Tysiące wigilii - Kolędy polskie (2008)
Dwupłytowy album CD Bezsenność Anioła / Spirit - Escape from Civilization (2010)
Dwupłytowy album CD Ładna dla Nieba, wredna dla Piekła / Atlantis - Journey To The Abyss Of Time (2013)
Rezerwacja na łyk powietrza (2016)
Renesans A.D. 2017 (2017)
Podróże przez... Cztery Pory Roku (2CD, 2018)
Odrastam stale z kawałka siebie (2021)
Nie uciekaj dniu w popioły (2022)


  • Albumy DVD

Obraz i Muzyka (2018) - współautorzy: Mirosława i Jerzy Bieleccy


  • Spektakle muzyczno-taneczne i muzyczno-parateatralne

Pozwól mi być z udziałem Teatru „Zmysł” Moniki Kazimierczyk (2008, 2009)
Głód z udziałem Pracowni Tańca Współczesnego „Pryzmat”(2010)
Ognisty Ptak z udziałem Tancerzy Ognia „Exodus” (2010)
Zaklęty Ptak z udziałem Pracowni Tańca Współczesnego „Pryzmat” (2011)
Sen jednej nocy z udziałem Pracowni Tańca Współczesnego „Pryzmat” (2012)


  • Reportaże foto-muzyczne

Uratujmy stare dworce (2009, 2010)
Pociąg do przeszłości (2011)
Wstaje dzień i ja chcę to zobaczyć (2012)
Bilet Olsztyn - Chicago (premiera: styczeń 2014)


  • Koncerty

Cykl koncertów Elektroniczne Pejzaże Muzyczne oraz inne[1]
Muzyczne publikacje radiowe: Polskie Radio Olsztyn, Radio PlanetaFM, Polskie Radio Chicago (USA), radio UWM, radia internetowe: El-Stacja, welle303 (Niemcy), Pro Radio. Wspólnie z Andrzejem są inicjatorami Olsztyńskich Koncertów "Muzyka w Obrazie" (2014), realizowanych przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, koncertów Cztery Pory Roku Muzyki Niezależnej (2014), koncertu Sylwestrowy Spektakl Zimowy połączonego z pokazem mody koronkowej Barbary Cały, oraz cyklu koncertów Poetic Tour (2019).


  • Spotkania publiczne

Cykle spotkań publicznych na tematy kulturalno-społeczne, m.in.: debaty i spotkania autorskie w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie (2000-2006), wieczory artystyczne „Oko w Oko” i „Dobry Poniedziałek” w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie (2005-2012) oraz w Kawiarni filmowej "Awangarda Bis" (2013).

Ważniejsze publikacje i inicjatywy

  • Prosto z życia – wybór felietonów (publikowanych w Gazecie Olsztyńskiej od 1985), MOK Olsztyn (1989)
  • Twarze miasta - współautor książki (drugi autor – Sebastian Mierzyński) z wywiadami znanych mieszkańców Olsztyna z okazji 650-lecia Olsztyna, Wydawnictwo Edytor Olsztyn (2003)
  • Wędrówki z tytułem – współautor (drugi autor Sebastian Mierzyński) historycznego albumu Gazety Olsztyńskiej, Wydawnictwo Edytor Olsztyn (2001)
  • Najlepsze teksty prasowe – wydawnictwo SDP Warszawa, podręczniki dla studentów dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego z wybranymi tekstami nagrodzonych autorów (2000 i 2001).
  • Cykl spotkań zamkowych Oko w Oko (2005-2010), publiczne rozmowy z gośćmi, opatrzone formą muzyczno-teatralną w salach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.
  • Reportaż foto-muzyczny w akcji Uratujmy stare dworce – trzykrotne prezentacje w 2009 r. oraz cykl publikacji na ten temat wraz z listem otwartym do parlamentarzystów Warmii i Mazur.
  • Udział w trzech reportażach TVP Olsztyn na temat akcji Uratujmy stare dworce (2009).
  • Warmia i Mazury. Kraina inna niż wszystkie - folder promocyjny o historii, kulturze i walorach przyrodniczych regionu, wydany przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2009).
  • W koronie Mazurskiego Morza. Smaki krajobrazu – reportaż wspomnieniowy w albumie o tradycjach nowych mieszkańców Mazur, Pracownia Wydawnicza „ElSet”, Olsztyn (2012).
  • Rozmowy przy kuchni – opowieść o czterech porach roku w przyrodzie i kulinariach regionu Warmii i Mazur, Pracownia Wydawnicza „ElSet”, Olsztyn (2014).
  • Motyle ze stali – Zbiór autorskich 125 wierszy i tekstów poetyckich pisanych do muzyki Andrzeja "Andymiana" Mierzyńskiego, Pracownia Wydawnicza „ElSet”, Olsztyn (2021).
  • Kobieta z Wyspy Kiedyś – Zbiór autorskich wierszy i tekstów poetyckich pisanych do muzyki Andrzeja "Andymiana" Mierzyńskiego, Pracownia Wydawnicza „ElSet”, Olsztyn (2022).

Mierzynska motyle.jpg Mierzynska kobieta.jpg

Przynależność do organizacji

Elżbieta Mierzyńska jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (od 1990), Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka (od 2015), Związku Polskich Artystów Wykonawców STOART.

Nagrody i odznaczenia


Z jej działalności zawodowej wynikały nagrody i odznaczenia.

  • 1998 – Wyróżnienie Prezydenta Olsztyna za informowanie mieszkańców o problemach miasta, publikacje w Dzienniku Pojezierza
  • 1999 – wyróżnienie w krajowym Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w kategorii publikacji o szansach i porażkach małych przedsiębiorstw, publikacje w Expressie Pojezierza.
  • 2000 – nagroda główna im. prof. Stefana Myczkowskiego w krajowym konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie - za cykl publikacji „Publiczna debata – Olsztyn XXI wieku” w Gazecie Olsztyńskiej.
  • 2000 – wyróżnienie w krajowym Konkursie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za publikacje o tematyce ekonomicznej z uwzględnieniem problemów małych i średnich przedsiębiorstw, reportaże w Gazecie Olsztyńskiej.
  • 2001 – List Gratulacyjny Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie dla uczestnika konkursu „Dziennikarstwo w służbie dobra wspólnego” za tematykę społeczną na przykładzie wybranych publikacji w Gazecie Olsztyńskiej.
  • 2002 – zespołowa Nagroda Honorowa Wojewody Warmińsko-Mazurskiego na wniosek olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP dla działu reportażu Gazety Olsztyńskiej.
  • 2004 – Odznaka Ministra Kultury i Sztuki – Zasłużony Działacz Kultury.
  • 2004 – nagroda „Dziennikarz Roku Gazety Olsztyńskiej” – nagroda wydawnictwa Edytor.
  • 2005 – Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
  • 2006 – statuetka w plebiscycie Dziesięć Kobiet Roku, przyznana przez Marszałka Województwa na wniosek Forum Kobiet Warmii i Mazur.
  • 2006 – Certyfikat Copernicus dla nauczyciela akademickiego za osiągnięcia dydaktyczne podczas ćwiczeń dziennikarskich, przyznany w głosowaniu studentów przez władze Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonometrii TWP w Olsztynie.
  • 2009 – I miejsce i nagroda w konkursie dziennikarskim „Trzeci sektor w mediach” za cykl publikacji w akcji „Uratujmy stare dworce”, publikacje w „Posłańcu Warmińskim” i Gazecie on-line olsztyn24.com .
  • 2009 – statuetka i tytuł „Przyjaciel Zwierząt 2008/2009” przyznany przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Zwierząt Animals za ratowanie porzuconych psów.
  • 2012 - I miejsce w Ogólnopolskim III Konkursie Literackim „O Laur Łyny” w Olsztynie, organizowanym przez Urząd Miasta, Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego oraz Oddział Związku Literatów Polskich. Temat: „Olsztyn – Warmia – Mazury jako Ziemia odnalezionych przeznaczeń od 1945 roku po współczesność w reportażu historyczno-społecznym, kulturalnym, ekologicznym i osobistym” - za reportaż pt. „Dzieciaki z peronów”.
  • 2013 - Wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie Literackim "O Laur Łyny" za esej "Marzyciele 55+".
  • 2014 - List Gratulacyjny Prezydenta Olsztyna z okazji premiery projektu muzycznego "Bilet Olsztyn - Chicago".
  • 2019 - Statuetka Prezydenta Olsztyna wraz z listem gratulacyjnym za działalność pro kultura oraz promocję Olsztyna i kraju na antenie Polskiego Radia Chicago.
  • 2021 - II miejsce w konkursie literackim "Różewicz w moim życiu - filozoficzne refleksje", organizowanym przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, za wiersz pt. "Szklanka do Poety".

Ela dyplom wroclaw.jpg

Multimedia

Zobacz, przeczytaj, posłuchaj


„Gotuję kisiel z prawdziwych żurawin, wyzdrowiejesz, Krzysiek marynuje mięso z ziołami z ogrodu, wszystko pachnie, no po prostu…, jak kiedyś u babci, pamiętasz te wakacje i jak ciocia Zosia mówiła, że kto na jagody, ten zdrów, ale my woleliśmy kajaaaki…, a Staszek zebrał muszle z rzeki pod ochroną, tego robić nie można, więc facet z PeTeTeKu nazwał go burakiem, to on się przestraszył i pognał oddać te muszle rzece, ale wrócił wściekły, bo inni je zebrali i sprzedawali turystom na sztuki jak guziki, babcia na to machnęła ręką, sami sobie robicie bałagan, potem w kościele wąchaliśmy ławki, bo malarz z pleneru powiedział, że czuć w nich żale i podziękowania wielu pokoleń, tylko co do tego mają muszle, no tak, a pamiętasz, Rysiek to był zabawny chłopaczek, jak sąsiad na skupie nie przyjął mu ślimaków, bo za małe były i wypadały przez oczka do normalizacji, wiesz, to trzymał je w koszyku pod łóżkiem, by podrosły, bo kupić chciał za nie nowe trampki, przy piłce do kopania niszczył je ekspresowo, oczywiście ktoś taki jak Elka musi w nie wleźć, głowa w chmurach tiu, tiu, tiu… (…)”

Przypisy

  1. wykaz koncertów na stronie: www.andymian.pl