Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Olsztyńskie stowarzyszenie kulturalne działające od 2015 r. SPKIS logo.jpg

Siedziba

ul. Mroza 24 lok. 13
10-692 Olsztyn

Zarząd Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka (kadencja do 2022)

Stowarzyszenie tworzy 12 członków (stan na 2020 rok), wszyscy na rzecz stowarzyszenia pracują społecznie.

Cele

Stowarzyszenie Pro Kultura i Sztuka w Olsztynie zainaugurowało działalność 29 grudnia 2015 roku podczas uroczystego wieczoru, na którym wręczyło wybranym artystom 2 nagrody oraz informując zebranym gościom, że jest kontynuatorem 10-letniej tradycji Fundacji Środowisk Twórczych. Związki tych dwóch organizacji określa fakt, że Stowarzyszenie powołała grupa osób, tworzących wcześniej Fundację, która zamknęła działalność z końcem 2014 roku po 10 latach działania.

Stowarzyszenie podobnie jak wcześniej fundacja za główny cel aktywności uważa: upowszechnianie kultury, poszukiwanie i prezentowanie lokalnych talentów, opiniowanie spraw z zakresu kultury, nagradzanie twórców.

Działalność Stowarzyszenia

Stowarzyszenie jest organizatorem wernisaży. Nie dysponując własną galerią, urządza je w restauracji „U Artystów” w Olsztynie, w centrum starówki. Wnętrze lokalu zdobiły prace wielu artystów (malarzy, fotografików, grafików), takich jak: Elwira Iwaszczyszyn, Małgorzata Śrutkowska-Felińska, Henryk Cirut, Ewa Letki, Natalia Skowrońska-Iwańczyk, Ewelina Przewodowska-Ryłka, Vera Kobylińska, Zofia Barankiewicz, Bożena Kraczkowska, Seweryn Lipiński, Anna Maciąg, Agnieszka Kotowska, Urszula Dudko, Magdalena Dudzik, Tomasz Śrutkowski. Wystawy stawały się także pretekstem do zorganizowania wieczorów artystycznych z udziałem lokalnych twórców (pisarzy, muzyków, wokalistów, ilustratorów): Władysława Katarzyńskiego, Tadeusza Macheli, Dr Kinga, Bożeny Kraczkowskiej, Marty Andrzejczyk, Cezarego Makiewicza, Marjeli Flow, Elżbiety Pliszki, Mateusz Iwaszczyszyna, Krzysztofa Zawistowskiego, Agnieszki Symołon.

Stowarzyszenie występowało także do władz samorządowych z inicjatywami nagradzania zespołów i artystów, których dorobek zasługiwał na ich specjalne uhonorowanie w regionie, takich jak Big Day, Shannon, Władysław Katarzyński, Mietek Folk.

Stowarzyszenie jest także autorem wniosku do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis Januszowi Połomowi za wieloletnią działalność artystyczną i dydaktyczną w dziedzinie filmu i fotografii. Podczas gali dekorowania tym medalem (październik 2018 r.), do filmu „Gesty na lesie” Janusza Połoma, autorską kompozycję muzyczną wykonali Elżbieta i Andrzej „Andymian” Mierzyńscy.

Stowarzyszenie jest także beneficjentem darowizny Fundacji Santander Bank Polska S.A. na wydanie dwóch albumów fotograficznych Henryka Ciruta.

Laureaci nagród Stowarzyszenia Pro Kultura i Sztuka – „Talenty Roku” i „Uskrzydleni”

W roku 2015:

 • Łukasz Jędrys, wokalista i kompozytor piosenki artystycznej,
 • grupa „Zielone Ludki” - zespół muzyki nowej z Działdowa.

W roku 2016:

 • Damian Borkowski – tenor, solista, prezes Olsztyńskiego Chóru „Bel Canto”,
 • Aleksandra Lemańska i Paweł Kisiel – duet animatorów kultury w Mrągowie i Pieckach,
 • Rafał Majek – gitarzysta, który dostał się na studia do Akademii Muzycznej w Katowicach z pierwsza lokatą, przed ukończeniem szkoły II stopnia.

W roku 2017:

W roku 2018:

 • Marta Chyła-Janicka – reżyserka, scenarzystka, nagrodzona w USA w kategorii animowanego filmu krótkometrażowego, nie nagrodzona dotąd w Polsce,
 • Iga Bielak-Andrzejczyk – 15-letnia tancerka z grupy Pryzmat, solistka,
 • Marcin Piotrowicz – artysta wszechstronny (grafika, muzyka, śpiew),
 • Magdalena Faszcza – teatrolog, tancerka, animatorka kultury tanecznej (flamenco, burleska, salsa) i współorganizatorka znanego Festiwalu Baba Fest w Olsztynie,
 • Michalina Janyszek – poetka, blogerka, popularyzatorka Olsztyńskiego Klubu Literackiego,
 • Mateusz Cwaliński – multiinstrumentalista, wirtuoz w grze na akordeonie,
 • Justyna Kędzierska – twórczyni lalki autorskiej.

W roku 2019:

W roku 2020:

W roku 2021:

 • Karolina Sadowska – młoda aktorka, od 2016 roku w Teatrze Lalek w Olsztynie,
 • Krystyna Sztramska – autorka audycji radiowych, autorka książek dla dzieci oraz tomików poezji, aktywna uczestniczka Działdowskiej Kuźni Słowa,
 • Monika Stepień – realizatorka wielu projektów artystycznych w formach parateatralnych, plastycznych i poetyckich,
 • Anna Rau – starszy kustosz w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie. Nagroda specjalna, jako wyraz uznania za wyjątkową aktywność w czasie pandemii i rozwijanie kolekcji dokumentów życia społecznego.

Multimedia – Relacje z Gali "Talenty Roku" i "Uskrzydleni"

Bibliografia

 1. http://www.olsztyn24.com/news/27145-stowarzyszenie-pro-kultura-i-sztuka-z-rozmachem-wkroczylo-w-kulturalna-przestrze-olsztyna.html
 2. http://www.olsztyn24.com/news/27105-lukasz-jedrys-talentem-olsztyna-2015.html
 3. http://ro.com.pl/talent-olsztyna-2015-i-pro-kultura-i-sztuka-uskrzydleni-2015/01252246
 4. http://planetarium.olsztyn.pl/ru/novosti/news/gala-stowarzyszenia-pro-kultura-i-sztuka.html
 5. http://panoramafirm.pl/warmi%C5%84sko_mazurskie,,olsztyn,mroza,24_lok._13/stowarzyszenie_pro_kultura_i_sztuka-zjukeo_zba.html

Przypisy