Bożena Kraczkowska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Bożena Kraczkowska podczas wieczoru autorskiego i promocji tomiku "Da się żyć" 24 stycznia 2012 r. Źródło:http://malachitowylas.blogspot.com, aut. zdjęcia: Zofia Barankiewicz

(1962 - ) - poetka, pisarka, fotografik, dziennikarka-redaktor Biura Dodatków "Gazety Olsztyńskiej", miłośniczka bluesa.

Biografia i działalność

Bożena Kraczkowska urodziła się w 1962 r. Świdniku k. Lublina. Obecnie mieszka i pracuje w Olsztynie. Z wykształcenia jest dziennikarzem i muzykiem (dyplom ukończenia podyplomowych studiów dziennikarskich UWM). Od roku 2001 ściśle współpracuje z największym w regionie dziennikiem Gazetą Olsztyńską (redaktor).

Wydała dwa tomiki poezji: “Da się żyć” (wyd. ElSet 2011), “Flamingi (ilustracje/grafiki Małgorzata Chomicz, tłumaczenie na język włoski – Mirosława Pieńkos, wyd. ElSet 2015), zbiór opowiadań “Mały człowiek z wielkim psem” (ilustracje Mariola Żylińska-Jestadt, wyd. ElSet 2014), powieść dla dzieci i młodzieży “Purpurowe Gniazdo” (ilustracje Kamila Stankiewicz, wyd. NovaeRes, 2014).

Nagradzana na slamach poetyckich “Kulturki” oraz Rzeźni Literackiej organizowanej przez MOK.

W 2012 r. wyprodukowała i nagrała autorską płytę „Wystarczy mnie lubić”. Producentem muzycznym płyty był Cezary Makiewicz. Nagrań dokonano w Majkel Studio w Olsztynie.

Jej teksty śpiewają m.in. Maryla Rodowicz, Cezary Makiewicz, Katarzyna Sawczuk.

Piosenka z jej tekstem “Dziewczyna z granatem” promowała serial TVP “Czas honoru – Powstanie”. Autorka tekstu piosenki “Tancerka” (serial TVP “Bodo”).

Wykonywane przez Bożenę Kraczkowska piosenki znalazły się się na listach przebojów m.in. Lista Przebojów “Trójki”, RaGa TOP Radio Olsztyn.

Jest autorką wielu wystaw fotograficznych w kraju i za granicą (Niemcy). Najważniejsze wystawy to “Śnieg biały, śnieg granatowy”, „Maryla in Blues” (wystawa poświęcona Maryli Rodowicz), „Baletnice i tancerze, bo maki nie są jedynie kwiatami”.

Bożena Kraczkowska jest również aktywną blogerką, pisuje na stronach: purpurowegniazdo.blogspot.com, malachitowylas.blogspot.com oraz FACEBOOK: https://www.facebook.com/kraczkowskabozena/

W lutym 2014 r. jej fotografie uczestniczyły w finale I Olsztyńskiego Przeglądu Fotografii (wyróżnienie w kategorii "Przestrzeń") zorganizowanym w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.


Multimedia

Hasła powiązane

Zobacz też

Bibliografia