Piknik Country w Mrągowie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Piknik-11.jpg
Piknik-9.jpg
Piknik-7.jpg
Piknik-6.jpg

Międzynarodowy festiwal muzyki country organizowany od 1983 r.

Organizatorzy

  • Performace Marketing Group

Rada Programowa:

  • Krzysztof Majkowski
  • Jerzy Głuszyk
  • Mikołaj Kruczyński

Historia

Pierwszymi organizatorami byli:

  • Stowarzyszenie Muzyki Ludowej „Country” (do 1998)
  • Agencja Artystyczna PRO COUNTRY (od 1997)
  • Ośrodek Kultury Ochoty w Warszawie (do 1997)

W organizacji festiwalu zawsze uczestniczyły również władze Mrągowa.
Pierwszy Piknik Country odbył się w 1982 r. w Jeleniej Górze i Karpaczu. Od 1983 r. Pikniki Country odbywają się w Mrągowie. Wieloletnim organizatorem i dyrektorem festiwalu, a także konferansjerem był prezes Stowarzyszenia Muzyki Ludowej „Country”, Korneliusz Pacuda. Przez dwadzieścia trzy lata z organizacją festiwalu związany był również Krzysztof Stachowski.
Początkowo do Mrągowa przyjeżdżało wielu ortodoksyjnych miłośników country, a na scenie prezentowano głównie tradycyjny styl. Stopniowo do udziału w Pikniku zapraszano również innych polskich wykonawców z „obrzeży” country, takich jak: Maryla Rodowicz, Majka Jeżowska, Krystyna Prońko, Bogusław Mec, Krystyna Giżowska, Wojciech Korda, Ireneusz Dudek, Krzysztof Daukszewicz. Obecnie na festiwalu prezentowane są różnorodne style muzyki country. Przez lata festiwal rósł w siłę, przybywało coraz więcej gwiazd zagranicznych, coraz więcej było publiczności. Co roku mrągowski festiwal odwiedzali praktycznie wszyscy najlepsi wykonawcy ludowej muzyki amerykańskiej, tacy jak: Tomasz Szwed, Lonstar, Paweł Bączkowski, Konwój, Zayazd, T-Band, Little Maggie, Whiskey River, Colorado, Country Five. W Mrągowie grali i śpiewali również muzycy z innych krajów, m.in. ze Szwecji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Australii, Czech i Słowacji, Węgier, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii i Rosji oraz goście z ojczyzny muzyki country – USA.
Już od pierwszych edycji festiwalu koncertom w amfiteatrze nad jeziorem Czos towarzyszy szereg imprez dodatkowych w mieście – koncerty, parady, pokazy filmów, spotkania z muzykami, wystawy.

Edycje

Ciekawostki

Do historii mrągowskich festiwali przeszły w latach osiemdziesiątych inauguracyjne wjazdy Wojciecha Manna. Na pierwszy Piknik Mann przyjechał amfibią. Potem był m.in. jeep, motocykl, powóz, żaglówka.

Bibliografia

  1. Zienkiewicz, Robert: Pociąg do Pikniku / Robert Zienkiewicz. – Il. // „Gazeta Warmii i Mazur”. – 1994, nr 175, s. 1.

Zobacz też