Olsztyński Ośrodek Taneczny (OOT) Federacja Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych (FSiKT) w Polsce
Organizacja specjalistyczna zajmująca się upowszechnianiem tańca i rozrywki od połowy 1970 do połowy lat 80. tych XX w. w Olsztynie i województwie.
Spis treści
Lokalizacja
Olsztyn, ul. 22 Lipca 7. Obecnie 11 Listopada.
Krótka historia początków tańca towarzyskiego w Olsztynie
Jako pierwszy, taniec towarzyski w Olsztynie propagował w formie kursów w latach 1957-58 w Wojewódzkim Domu Kultury w Olsztynie Andrzej Samulowski - potomek zasłużonej dla polskości rodziny z Gietrzwałdu. Odbywając studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, przy okazji uczył się tańca towarzyskiego u prof. Mariana Wieczystego.
Dla tańca towarzyskiego w Polsce dopiero po 1956 roku pojawił się dobry klimat, dlatego w 1958 roku Wydział Kultury Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie oddelegował do Krakowa na pierwszy kurs nauczycieli tańca Huberta Wydorskiego, który po szkoleniu i egzaminach u M. Wieczystego otrzymuje tytuł Nauczyciela Tańca kat. C, a w 1959 roku kat I. H. Wydorski przez 15 lat popularyzował z powodzeniem taniec towarzyski w Olsztynie i województwie.
Największe jednak zasługi dla początków tańca towarzyskiego lat 70. tych i początku 80. tych w Olsztynie ma „Zasłużony Działacz Kultury” Maria Jolanta Felska - „Mariola”- absolwentka 4-letniego Zawodowego Studium Tanecznego przy Centralnym Ośrodku Metodyki Upowszechniania Kultury w Warszawie. Rodzinną tradycję kontynuuje siostra „Marioli” Karolina i jej mąż Krzysztof Wasilewski, prowadzący dzisiaj szkołę tańca i organizujący imprezy taneczne na światowym poziomie, np.: Międzynarodowy Festiwal Tańca Tropicana Cup w Mikołajkach.
Federacja Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce
W 1966 roku Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Tanecznego uzyskał od Ministerstwa Kultury i Sztuki zgodę na utworzenie Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce ze statutowym prawem powoływania jednostek terenowych. Pierwszym prezesem był Bogusław Jabłoński.
Olsztyński Ośrodek Taneczny (OOT)
Na początku 1976 roku dyrektor Miejskiego i Międzyzwiązkowego Domu Kultury w Olsztynie Wiesław Rogalski finalizuje z Federacją umowę o utworzeniu Olsztyńskiego Ośrodka Tanecznego w oparciu o jej statut. Miasto udostępnia Ośrodkowi do remontu lokal po byłej drukarni państwowej (przedwojenna „drukarnia Harichów”) na I piętrze. Środki finansowe na działalność w 60 procentach zabezpieczała Federacja z Budżetu Państwa, 40 procent OOT musiał wypracować sam.
Cele statutowe
OOT inicjował i organizował samodzielnie lub w kooperacji (Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Miejskiego, Wojewódzkiego, Towarzystwo Miłośników Olsztyna, Domy Towarowe Centrum - Dukat, WSS „SPOŁEM”, WPHW, OZOS „Stomil”, hotele, domy wczasowe, restauracje, stowarzyszenia twórcze) wielkie i mniejsze imprezy taneczne i rozrywkowe na terenie miasta (estrada fosy zamkowej, Plac gen. K. Świerczewskiego) i województwa, m.in.: Dni Olsztyna, Iławy, Folkloru, Międzynarodowe Turnieje Tańca (także O Puchar Prezydenta Miasta), Kiermasze, Jarmarki, Festyny, dyskoteki, programy „mini variete” dla gastronomii (Restauracja „Pod Żaglami”, kawiarnia „Andromeda”), pokazy, przeglądy, wystawy) i województwa: Night Club „Carmen” - hotel Mrongovia w Mrągowie, hotel „Panorama”, Kawiarnia „Zacisze” w Ostródzie, Kawiarnia „Zacisze” w Szczytnie, Kawiarnia „Stokrotka” w Jezioranach, Ośrodek Wypoczynkowy Warszawskich Zakładów Telewizyjnych „Unitra-Polkolor” w Starych Jabłonkach, Szkoła Podstawowa nr 14, Kawiarnia „Słoneczna” w Olsztynie.
Z Ośrodkiem aktywnie współpracowały olsztyńskie szkoły, uczelnie, kluby i domy kultury, kierowane m. in. przez: Agora - Zbigniew Waszkiewicz, Akces- Wiesława Włodarska, Bimanol - Tadeusz Michalski, Budowlani- Roman Niemczewski, Dom Środowisk Twórczych - Janusz Dąbrowski, Kabanosik - Nina Hajne, Łączność - Tadeusz Ziomek, Merkury - Beata Jarząbek, Mozaika - Teresa Śmieszny.
Przy OOT działały m. in. kluby (prezenterów dyskotek), grupy modelek i modeli, taneczne, m. in.: Rytm, Contra, zespół estradowy „GAMB”, kapela podwórkowa Wędrowne Stowarzyszenie Muzyczne „Ośka”.
Z OOT współpracowali m. in. Aktorzy, animatorzy kultury, dziennikarze, fotograficy, muzycy, plastycy, pisarze, prezenterzy, reżyserzy, tancerze itp. (alfabetycznie):
- Araszkiewicz Leszek,
- Bałabańska Grażyna
- Bekiesza Włodzimierz
- Bielicki Zbigniew
- Bierdziewski Edward
- Biernatowski Wojciech
- Boliński Tadeusz
- Brzozowski Andrzej Zbigniew
- Brzozowski Stefan
- Chabowski Zbigniew
- Cichocka Ewa
- Cichocki Wojciech
- Cieślak Andrzej
- Cirut Henryk
- Cynt Jerzy
- Czarnowski Marek
- Czech Włodzimierz
- Daukszewicz Krzysztof
- Dobkowski Remigiusz
- Domagała Leszek
- Dondalski Andrzej
- Dramińska Maryla
- Drzazga Jerzy
- Felska Karolina - Wasilewski Krzysztof,
- Felska Maria Jolanta
- Florek Jan
- Gabara Zbigniew
- Galiński Piotr
- Gerej Jerzy
- Gębik Władysław
- Gieniul Piotr
- Głuszczak Bohdan
- Halber Adam
- Ignaciuk Jerzy
- Iwaszczyszyn Mateusz
- Jagiełło Elżbieta - Kasperowicz Krzysztof
- Janeczko Andrzej
- Janicki Bernard
- Jarmołowicz Włodzimierz
- Jasecki Michał
- Jeżewski Wojciech
- Jundziłł Grzegorz
- Karaśkiewicz Cezary
- Katarzyński Władysław
- Konstantynowicz Jerzy
- Kosowicz Wacław
- Kowalczyk Jadwiga
- Krygier Lech
- Kuc Adam
- Kurek Stanisław
- Laskowski Janusz
- Lisowiec Eugeniusz
- Łaźniak Jerzy
- Łoszewski Mirosław
- Majewski Janusz
- Mikucki Józef
- Nakielski Wiesław
- Neuman Feliks
- Nideraus Wiesław
- Nojszewski Mirosław
- Ostrowski Walerian
- Ośko Bogdan
- Pacer Feliks
- Pikielski Jacek
- Pniewski Ryszard
- Poświata Janusz
- Prusiński Tadeusz
- Przyborowski Stanisław
- Reczyński Jacek
- Rogulski Juliusz
- Rojek Zbigniew i Andrzej
- Rosikoń Krzysztof
- Rożnowska Cecylia
- Rykała Zygmunt - Dominik
- Sassyn Andrzej
- Schütz Izabela ( Trojanowska)
- Siemianowski Roch
- Sobol Wojciech
- Sosnowska Grażyna
- Spikert Krystyna
- Stachowski Krzysztof
- Stankiewicz Aleksander
- Subbotko Marian
- Szalacha Tadeusz
- Szczyglewski Stanisław
- Szmit Ryszard
- Szukiel Jadwiga
- Teper Bogdan
- Tylman Zenon
- Waszkiel Henryk
- Waszkiewicz Zbigniew
- Wądołowski Mieczysław
- Wieliczko Mieczysław
- Włodarski Andrzej
- Zach Stefan
- Zboromirski Józef
- Zientara- Malewska Maria i wielu innych.
W OOT pracowali m. in.
- Kamiński Marek,
- Paweł Raduchowski,
- Jadwiga Siemieniuk,
- Stanisława Śleszyńska,
- Beata Papsiejew,
- Renata Nowak
Dyrektorzy OOT
- Wiesław Rogalski
- Alina Mikołajczyk
- Krystyna Licznerska
- Teresa Malec
Zobacz też
Źródło
- Informacje i Archiwum Andrzeja Cieślaka