Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe Śpiewajmy Poezję - 2014

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Afisz z 2014 roku
Źródło: zbiory Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

XLI Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” odbyły się w dniach 26-28 czerwca 2014 r. w Olsztynie oraz 27 czerwca 2014 r. w Szczytnie.

Organizator

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie

Realizatorzy

 1. Dyrektor festiwalu: Krzysztof Stachowski
 2. Organizacja festiwalu: Elwira Załoga-Kwas
 3. Nadzór techniczny: Kazimierz Gubicz


Patronat

 1. Gazeta Olsztyńska i cała Grupa Medialna Gazety Olsztyńskiej
 2. Telewizja Polska S.A.
 3. Polskie Radio Olsztyn S.A.
 4. www.strefapiosenki.pl
 5. www.olsztyn24.com

Partnerzy

Główne założenia imprezy

W 2014 roku Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, organizator festiwalu, kontynuowało koncepcję „koncertów towarzyszących” – ponownie odbyły się w Szczytnie. W tym roku też zaproponowano zmianę. Otóż wszystkie koncerty odbywające się w Olsztynie rozpoczęły się o godz. 21.00. Drugą zmianą było rozdzielenie czwartkowego wieczoru: część konkursowa odbyła się na dziedzińcu zamkowym, a część druga wieczoru - jako koncert niezależny - w amfiteatrze miejskim.

Kierownictwo i opracowanie muzyczne nad festiwalem objął Paweł Lucewicz.


Konkurs, wzorem ubiegłych lat, został podzielony na dwa koncerty. Kształt tych koncertów został wypracowany podczas dwudniowych prób. Koncerty konkursowe były oceniane bezpośrednio po ich zakończeniu, czyli w piątek (27 czerwca 2014 r.), a werdykt jury publiczność poznała podczas Koncertu Galowego.

Na zakończenie każdego z koncertów konkursowych odbyły się koncerty laureatów Spotkań Zamkowych – w czwartek wystąpił Waglewski Fisz Emade', a w piątek wieczór zakończył program przygotowany przez Krystynę Świątecką i Joannę Kondrat.

W Koncercie Galowym, obok laureatów, udział wzięły zaproszone gwiazdy w spektaklu muzycznym według scenariusza i w reżyserii Joanny Satanowskiej.


Klubem Festiwalowym tegorocznych Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” była Awangarda Bis (Olsztyn, Targ Rybny).

Kwalifikacje do konkursu i konkurs

W marcu 2014 r. na stronie www.spiewajmypoezje.pl została zamieszczona karta zgłoszenia do udziału w konkursie XLI Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” oraz regulamin konkursu. Zgłoszenia te Biuro Spotkań Zamkowych przyjmowało do 22 maja. Do otwartych dla publiczności przesłuchań eliminacyjnych konkursu, które odbyły się 31 maja 2014 r. w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, zgłosiło się 42 wykonawców. Jury Kwalifikujące w składzie:

wysłuchało 23 wykonawców (w tym zespoły), którzy stawili się na przesłuchania i 3 nadesłanych nagrań i zaprosiło do udziału w konkursie dwanaście uczestniczek. Dodatkowo cztery wykonawczynie otrzymały możliwość zaprezentowania się na scenie dzięki wygraniu konkursów festiwali współpracujących ze Spotkaniami Zamkowymi (laureat turnieju Poezji Śpiewanej 59. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego we Włocławku oraz laureatki II etapu Konkursu „Pamiętajmy o Osieckiej”). Przesłuchania przygotowała i prowadziła Elwira Załoga-Kwas.

Wszyscy uczestnicy konkursu wzięli udział w warsztatach, które rozpoczęły się we sobotę 21 czerwca 2014 r. w Olsztynie. Ze wszystkimi uczestnikami pracował Paweł Lucewicz – pianista, kompozytor i aranżer. Pracował on z uczestnikami konkursu, którzy zwykle śpiewają do podkładów muzycznych, z zespołem w składzie: Szymon Linette (perkusja), Krzysztof Skarżyński (gitary), Paweł Puszczało (kontrabas, gitara basowa), Wiesław Wysocki (instrumenty różne).

Instruktorzy pracujący z młodzieżą:
- Katarzyna Winiarska
- Bohdan Głuszczak
- Joanna Satanowska
- Paweł Lucewicz

Jury konkursu

oraz


Wykonawcy w konkursie

1.Aleksandra Długosz (eliminacje) Warszawa
2.Karolina Filec (eliminacje) Rybnik
3.Julianna Grabowska (eliminacje) Żnin
4.Anna Grzelak (eliminacje) Olsztyn
5.Maria Jankowska z zespołem (eliminacje) Olsztyn/Warszawa
6.Justyna Kunysz (eliminacje) Przemyśl
7.Lena Lepiarczyk (eliminacje) Rybnik
8.Agata Rożankowska (eliminacje) Toruń
9.Natalia Sisik (eliminacje) Stock Lacki
10.Karolina Słyk (eliminacje) Warszawa
11.Sylwia Zelek (eliminacje) Limanowa
12.Julita Zielińska (eliminacje) Lębork
13.Olga Lisiecka z zespołem Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, turniej poezji śpiewanej Piotrków Tryb.
14.Julia Rybakowska Pamiętajmy o Osieckiej Poznań
15.Martyna Stępień Pamiętajmy o Osieckiej Wrocław
16.Maja Wojtaszek Pamiętajmy o Osieckiej Zagnańsk

Laureaci konkursu

 1. Nagrodę Główną im. Agnieszki Osieckiej dla Najwybitniejszej Indywidualności XLI Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w wysokości 7 000 zł ufundowaną przez Prezesa Telewizji Polskiej jury przyznało Agacie Rożankowskiej z Torunia.
 2. I Nagrodę XLI Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w wysokości 4 000 zł ufundowaną przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego jury przyznało Aleksandrze Długosz z Warszawy.
 3. II Nagrodę XLI Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w wysokości 3 500 zł ufundowaną przez Prezydenta Olsztyna jury przyznało Justynie Kunysz z Przemyśla
 4. III Nagrodę XLI Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w wysokości 3 000 zł ufundowaną przez Dyrektora Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu jury przyznało Julicie Zielińskiej z Lęborka.
 5. Wyróżnienie (nagroda rzeczowa) wraz z zaproszeniem do II etapu Konkursu Interpretacji Piosenek Wojciecha Młynarskiego Fundacja „Róbmy swoje dla kultury” przyznała Agacie Rożankowskiej z Torunia.

Równorzędne wyróżnienia w postaci zaproszenia do Koncertu Laureatów 2014 otrzymały:

 1. Anna Grzelak z Olsztyna
 2. Karolina Filec z Rybnika
 3. Julia Rybakowska z Poznania
 4. Martyna Stępień z Wrocławia
 5. Sylwia Zelek z Limanowej


Multimedia


Koncert Laureatów 2014:

Program

OLSZTYN

Most Zamkowy Wystawa tematyczna: Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”- 40 lat minęło
Pomysłodawca i organizator: Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu
Wystawa czynna 23 czerwca – 1 lipca 2014 r.


Galeria Poetycka (atrium Starego Ratusza) Wystawa Wspomnienie o Poezji. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” na plakatach i zdjęciach
Wystawa czynna: 23 czerwca - 3 lipca 2014 r.


26 czerwca - czwartek

Galeria Poetycka (atrium Starego Ratusza)
godz. 17.00
» Poezja twardego dysku. Da capo al fine
Performance Wiesława Wachowskiego


Spotkanie autorskie

 • Dziedziniec zamkowy, godz. 21.00

Koncert Konkursowy I
Gospodarz wieczoru: Artur Andrus
Kierownictwo i opracowanie muzyczne: Paweł Lucewicz
Koncert transmitowało Polskie Radio Olsztyn S.A.

 • Amfiteatr Zamkowy

godz. 22.30
Waglewski Fisz Emade | koncert


27 czerwca - piątek

Spotkanie autorskie

 • Dziedziniec zamkowy, godz. 21.00

Koncert Konkursowy II
Krystyna Świątecka | koncert
Joanna Kondrat z towarzyszeniem Tubis Trio | koncert
Gospodarz wieczoru: Artur Andrus
Kierownictwo i opracowanie muzyczne: Paweł Lucewicz
Koncert transmitowało Polskie Radio Olsztyn S.A.

28 czerwca - sobota

 • sala kromerowska w Muzeum Warmii i Mazur, godz. 19.00

Śpiewana Poezja od renesansu - koncert zespołu Il Canto


 • Dziedziniec zamkowy, godz. 21.00

Koncert Galowy XLI Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję":
Koncert Laureatów 2014 Prowadzenie: Piotr Bukartyk
i
Spektakl muzyczny Nomada. Piosenki Katarzyny Nosowskiej. Wystąpiły: Elżbieta Jarosik, Alicja Pyziak (wyróżnienie w konkursie 2008), Hanna Śleszyńska, Justyna Szafran, Agata Wątróbska oraz Justyna Woźniak (laureatka konkursu 2013) oraz kwartet Avista z Olsztyna.
Scenariusz i reżyseria: Joanna Satanowska
Kierownictwo i opracowanie muzyczne całości: Paweł Lucewicz
Koncert transmitowało Polskie Radio Olsztyn S.A.

SZCZYTNO

27 czerwca - piątek

 • Ruiny zamkowe, godz. 20.00


Joanna Kondrat z towarzyszeniem Tubis Trio | koncert
Waglewski Fisz Emade | koncert

Reklama, promocja

XLI Spotkania Zamkowe miały nową grafikę. Plakat, bilety i okładka zaproszenia na wszystkie koncerty biletowane w Olsztynie i w Szczytnie posiadały ściśle zsynchronizowaną grafikę według projektu Wiesława Wachowskiego. Dodatkowo - w ramach umowy patronackiej podpisanej z Edytorem, wydawcą Gazety Olsztyńskiej i Naszego Olsztyniaka, w celu promocji imprezy organizator otrzymał do wykorzystania powierzchnie redakcyjne pism Grupy Edytora – Gazety Olsztyńskiej, Naszego Olsztyniaka i Nasz Mazur oraz wszystkie serwisy internetowe patrona. Standy i bannery patrona zostały umieszczone we wszystkich punktach, w których odbywały się imprezy – Klub Festiwalowy Awangarda Bis, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Flagi, plansze, sztrajfy i bannery z logo Spotkań Zamkowych oraz krótką informacją o terminie i organizatorze zostały umieszczone zgodnie z planem wizualizacji i promocji imprezy w terminie 9 czerwca – 30 czerwca 2014 r. na terenie Olsztyna. Plakaty umieszczone na słupach Zakładu Targowisk Miejskich informowały o imprezie w terminie 16 czerwca – 30 czerwca 2014 roku. Spoty radiowe informujące o Spotkaniach Zamkowych ukazywały się codziennie w terminie 13 czerwca – 27 czerwca 2014 r. w Radiu Olsztyn. Ponadto Radio Planeta FM, Radio ESKA i Radio UWM FM regularnie informowały o festiwalu w swoich magazynach informacyjnych. Portale internetowe systematycznie informowały o imprezie podając terminy, miejsca oraz inne istotne szczegóły.

Bilety wstępu oraz zaproszenia na koncerty Spotkań Zamkowych posiadały logotypy organizatora, patronów medialnych i partnerów. Reklama wizualna sponsorów i patronów imprezy została zrealizowana we wszystkich miejscach odbywania się koncertów. Za współpracę z patronami medialnymi i realizację zobowiązań medialnych odpowiadała Elwira Załoga-Kwas.

XLI Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” zostały objęte patronatem honorowym Prezydenta Olsztyna

XLI Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” zostały objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Bibliografia

Sprawozdanie z XLI Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, 2014 [Elwira Załoga-Kwas,Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych]

Zobacz też