Międzynarodowy Jarmark Folkloru w Węgorzewie - 2010

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Hilaria Orłowska w 2006 r. , Źródło: [1]
Trzydziesta trzecia edycja Jarmarku Folkloru w Węgorzewie, imprezy kulturalno-rozrywkowej o charakterze etnograficznym, zorganizowana w dniach 30 lipca-1 sierpnia 2010 r.

Organizator

Jarmark zorganizowany pod patronatem:

Cele

  • Popularyzacja i kontynuacja duchowej kultury ludowej grup narodowych i regionalnych, które zamieszkują północno-wschodnią Polskę
  • Upowszechnianie wiedzy o współczesnej sztuce ludowej i tradycyjnym rzemiośle wiejskim
  • Upowszechnianie tradycji ludowych oraz współczesnego folkloru

Opis

Impreza zorganizowana w postaci dwumodułowej:

  • występy artystyczne, czyli prezentacja solistów oraz zespołów pieśni i tańca
  • kiermasz ludowy wraz z pokazami rzemiosł tradycyjnych

Wystąpiły zespoły, kapele oraz soliści z: Polski, Białorusi, Łotwy, Rosji, Ukrainy, Słowacji, Węgier. Występy artystów oceniane były przez jury. Laureaci otrzymali nagrodę „Złotego Jelonka” za szczególną troskę w pielęgnowaniu rodzimej tradycji. Nagrodą główną był wyjazd na Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w roku następnym (2011). W ramach Jarmarku został zorganizowany Węgorapa Folk Music Festival Węgorzewo 2010.


Uczestnicy muzykujący

Soliści

Kapele i zespoły

Rękodzielnicy

  • Edmunda Akulauskas - (Kowno, Litwa) - rzeźba
  • Janina Aleksandrowicz - (Węgorzewo) – przędzenie na kołowrotku
  • Anna Antonowicz - (Olsztyn) - patchwork, rękodzieło z tkanin
  • Armen Aleksanyan - (Giżycko) - kuchnia ormiańska
  • Aleksandr Auczynnikow - (Grodno, Białoruś) - malarstwo
  • Anna Bałdyga - (Mazuchówka) - tkactwo
  • Edward Baranowski - (Iława) - rzeźbiarstwo, malarstwo, biżuteria
  • Agata Becela - (Łódź) - ceramika
  • Agnieszka Beer - (Warszawa) - ceramika
  • Leokadia Bierdowska - (Szczuczyn, Białoruś) - tkactwo, wyroby ze słomy
  • Magdalena i Biedrzyccy - (Węgorzewo) - malarstwo, ceramika
  • Zofia Bielecka - (Szczytno) – haft kujawski
  • Aleksandr Biezko - (Baranowicze, Białoruś) – biżuteria i wyroby z drewna, pisanki
  • Tamara Bludowa - (Grodno, Białoruś) - krajki, wyroby ze słomy
  • Jan Bobel - (Węgorzewo) - miód
  • Wojciech Boczkowski - (Rudka) - wyroby z drewna
  • Joanna Bohdziewicz - (Wojciechy) - haft
  • Edward Bogucki - (Góra Kalwaria) - ceramika
  • Małgorzata i Krzysztof Boksa - (Ziębice) - ceramika, rzeźba w drewnie
  • Henryk Borowski - (Sejny) - kowalstwo
  • Piotr Bot – Kataryniarz Warszawski
  • Maria Borysiuk - (Brześć, Białoruś) - plecionkarstwo, wyroby ze słomy
  • Cecylia Buczyńska-Buza - (Gołdap) - malarstwo
  • Janina Butkiewicz - (Lidzbark Warmiński) – koronka igiełkowa
  • Zdzisław Bziukiewicz - (Wach) – wyroby z bursztynu
  • Tomasz Cebula - (Nowy Targ) - regionalne sery podhalańskie
  • Cerama Art. Studio S.C. Borkowska-Budka - (Zgierz) - ceramika
  • Danuta Charytoniuk - (Gdańsk) – biżuteria artystyczna
  • Ewa Ciesielska - (Skarżysko Kamienna)- odzież, biżuteria, koronka
  • Andrzej Cumieniew - (Grodno, Białoruś) - kowalstwo
  • Anna Czaban - (Stawki) – przędzenie na wrzecionie
  • Waldemar Czarniawski - (Lidzbark Warmiński) - miód, plecionkarstwo
  • Agnieszka i Dariusz Dawiccy - (Sopot) - biżuteria
  • Elżbieta i Lech Dąbrowscy - (Toruń) – malarstwo na szkle, rzeźba w drewnie
  • Irina Demidowa - (Czerniachowsk, Rosja) – malarstwo na desce
  • Urszula Deręcz - (Stankuny) - produkty regionalne
  • Natalia Djaczenkowa - (Kaliningrad, Rosja) - batik, zabawki
  • Zofia Dobosz – Lidzbark Warmiński) - haft, przetwory
  • Olga Dolgopolowa - (Kaliningrad, Rosja) - lalki
  • Lubomił Dombek - (Siemionki) - zielarstwo
  • Janusz Drapała - (Lubicz) – rzeźba w drewnie
  • Agnieszka Drążewska - (Warszawa) – malarstwo olejne, zdobnictwo porcelany
  • Krystyna i Franciszek Durtan - (Giżycko) - malarstwo, witraże, biżuteria
  • Ryszard Fereniec - (Mrągowo) – rzeźba w drewnie
  • Jerzy Fiedoruk – (Choroszcz) - ceramika
  • Andrzej Filipowicz - (Grodno, Białoruś) - malarstwo
  • Lidia Filipska - (Węgorzewo) – koronka szydełkowa
  • Marta Foltyn - (Giżycko) - ceramika
  • Fundacja Wspierania Przedsiębiorczości
  • Mieczysław Gajlewski - (Radzieje) - plecionkarstwo
  • Stasys Galistas - (Kowno, Litwa) - ceramika
  • Weronika Geniusz - (Grodno, Białoruś) - wycinanka, zabawki ceramiczne
  • Edwin Gerkulesow - (Grodno, Białoruś)
  • Andrzej Grabczan - (Warszawa), Katarzyna Puchalska - (Wyszowate) - ceramika
  • Waleryj Grynaszkiewicz - (Grodno, Białoruś) - kowalstwo
  • Andrzej Graczyk - (Worowice) – rzeźba w drewnie
  • Agnieszka Gremza - (Szumowo) – sery korycińskie
  • Jolanta Grigienie - (Mariampol) – wyroby z lnu
  • Barbara Gryko–Warywocka - (Olecko) - malarstwo na płótnie i drewnie
  • Grupa twórców z Czech
  • Marianna Grzeszczyk - (Wydmusy) - tkactwo, potrawy regionalne
  • Ceslovas Gudžius - (Kowno, Litwa) - ceramika
  • Galina Guliukina - (Kaliningrad, Rosja) - haft
  • Leonid Gudimov - (Kłajpeda, Litwa) - malarstwo
  • Józef Gutowski - (Stulichy) - rzeźbiarstwo, snycerka, ceramika
  • Roman Guzek - (Brzozowo) - plecionkarstwo
  • Olga i Paweł Hanowscy- (Mielno) - biżuteria, złotnictwo artystyczne
  • Bogdan Harasim i Urszula Surowiec - (Dobków) - ceramika
  • Andrzej Haręza - (Talki) - rzeźba
  • Agnieszka i Piotr Hoepfner - (Toruń) - haft
  • Aleksej Jarenko - (Grodno, Białoruś) – wyroby ze skóry
  • Salomea i Tadeusz Jankowscy - (Toruń) - koronka frywolitkowa
  • Michał Jankowski Margarita Czekali - (Litwa)
  • Maryna Jaremczyk - (Grodno, Białoruś) - wycinanka
  • Jerzy Jarmołowicz i Iwona Dorywalska - (Giżycko) - ceramika
  • Melania Jarocka - (Minty) – koronka szydełkowa, haft
  • Żaneta Jędral - (Warszawa) - ceramika, wycinanki
  • Stanisława Jozajtis - (Pisz) – haft richelieu
  • Wanda Jóźwiak - (Łódź) – biżuteria z lnu, kamienia, drewna
  • Natalia Jurjewa - (Czerniachowsk, Rosja) - koronka
  • Ryszard Kalacz - (Grodno, Białoruś)
  • Maria Kaliszewicz - (Kętrzyn) - koronka
  • Marek Kałuża - (Iława) – rzeźba w drewnie
  • Stanisława Karpol - (Brześć, Białoruś) - haft
  • Elżbieta Kasznia - (Rozogi) – plastyka obrzędowa (wycinanki, kwiaty z bibuły)
  • Elena Kazakowa - (Kaliningrad, Rosja) -lalki
  • Jurij Kazancew - (Czerniachowsk, Rosja) – zabawki (ptaki)
  • Maria Kazancewa - (Czerniachowsk, Rosja) - batik
  • Ewa Kaźmierczak - (Koluszki) - patchwork, aplikacje
  • Grzegorz Kiebiz - (Grodno, Białoruś) - malarstwo
  • Nadieżda Kirsanowa - (Kaliningrad, Rosja) - koronka
  • Mirosława Klepacka - (Węgorzewo) - malarstwo
  • Jadwiga Kolenkiewicz - (Węgorzewo) - malarstwo
  • Stanisław Kołodziej - (Wolica) - plecionkarstwo
  • [[Jarosław Kołodziejczyk - (Węgorapa) – rzeźba, pamiątki regionalne, miód, świece woskowe
  • Jerzy Kopczyński - (Zdziar Wielki) - rzeźba
  • Halyna Kowalenko - (Lwów, Ukraina) - pisanki
  • Wołodymir Kowalenko - (Lwów, Ukraina) - pisanki
  • Damienika Kowalionak - (Grodno, Białoruś) – aplikacje ze słomy, pisanki
  • Maria Kowalska - (Wodzisław Śląski) – malarstwo sakralne, biżuteria
  • Aleksandra Krasnoborska - (Węgorzewo) - biżuteria, malarstwo
  • Natalia Krywicka - (Brześć, Białoruś) - ceramika
  • Katarzyna Kucharska - (Giżycko) – kompozycje z suchych kwiatów
  • Rafał Kuciński - (Orneta) - miód
  • Jan Kudrewicz - (Czarna Wieś Kościelna) - ceramika
  • Krzysztof Kulbacki - (Wieliczki) - kowalstwo
  • Rygina Kulesza - (Grodno, Białoruś) - plecionkarstwo
  • Wiktor Kuzienko - (Lwów, Ukraina) - ceramika
  • Adam Kuźma – (Giżycko) - ceramika
  • Wiesława Laskowska - (Orneta) - lizaki
  • Włodzimierz Laszko - (Brześć, Białoruś)
  • Danuta Ledzion - (Łódź) - plecionkarstwo
  • Teresa Legniewicz - (Aulakowszczyzna) - sery korycińskie
  • Agnieszka Lesiak - (Odolanów) - kompozycje z suchych kwiatów
  • Czesława Lewandowska - (Ostrołęka) - koronka
  • Piotr Lewoń - (Augustów) - obrusy
  • Adriana Łada - (Talki) – rękodzieło z Afryki i Orientu
  • Genowefa Madej – (Jakubowo) - plecionkarstwo
  • Jolanta i Maciej Magnuszewscy - (Dobra) – wyroby z drewna
  • Lucyna Małyszko - (Grodno, Białoruś) - haft
  • Walerij Marczuk - (Brześć, Białoruś) - ceramika
  • Mirosława Maszluch - (Węgorzewo) - pierogi
  • Bogusław Mazanowski - (Rypin) - obwarzanki, lizaki
  • Mazurskie Centrum Rehabilitacji „VIVAMUS” (Guja)
  • Sabina Mąka - (Grale) – sery kozie
  • Bogdan Miazga - (Ciechocinek) – wyroby z drewna, zabawki
  • Aldona Mincewicz - (Mariampol, Litwa) - wędliny, sękacze
  • Andrzej Modzelewski - (Zambrów) – regionalne wyroby spożywcze
  • Władysław Murzyn - (Zalesie) - plecionkarstwo
  • Stefan Natywa - (Stare Miasto) – wyroby z siana, słomy, sizalu
  • Adam Niecewicz – (Łyse) – pieczywo kurpiowskie, sery
  • Agnieszka Nietupska - (Gorszczyzna) - sery korycińskie
  • Ekaterina Nikiforowi - (Kaliningrad, Rosja) - lalki
  • Alicja Olszewska - (Pierkunowo) - koronka szydełkowa
  • Danuta Olszewska - (Grodno, Białoruś) - palmy, kompozycje z suchych kwiatów
  • Karol Osiński - (Pisz) - kowalstwo
  • Alicja Ożóg - (Kozielec) – rękodzieło z suszonych roślin, pokaz filcowania
  • Grażyna Pawelczyk - (Łyse) - pieczywo obrzędowe, rzeźba
  • Stanisław Pawłowski - (Reszel) - rzeźba, płaskorzeźba
  • Pectur spółka z o.o. - (Białystok) – wędliny wiejskie tradycyjne z Korycina
  • Jan Piereginiec - (Grodno, Białoruś) - kowalstwo
  • Wojciech Piasecki - (Olsztyn) - piwowarstwo
  • Adam Piechowski - (Czarna Wieś Kościelna) - ceramika
  • Paweł Piechowski - (Czarna Wieś Kościelna) - ceramika
  • Natalia Pjanowa - (Kaliningrad, Rosja) - patchwork
  • Piekarnia Łyse Jarosław Zakrzewski - (Łyse) - regionalne pieczywo kurpiowskie
  • Piekarnia PSS Społem - (Węgorzewo) - pieczywo
  • Piekarnia – Serafin Andrzej Śruowski – (Serafin) – pieczywo regionalne
  • Iwona Płokarz - (Bydgoszcz) - biżuteria
  • Joanna Podowska - (Elbląg) – pokaz filcowania
  • Dariusz Pojawa - (Suwałki) – instrumenty drewniane
  • Jarosław Popielarczyk – (Łyse) - kowalstwo
  • Nina Popławska - (Hajnówka) – wyroby z karmelu
  • Swetlana Popowa - (Czerniachowsk, Rosja) – wyroby tekstylne
  • Sławomir Potaś - (Dąbrówka) – wyroby z drewna
  • Powiatowy Dom Samopomocy (Węgorzewo) - rękodzieło
  • Halina Półkownik - (Pozezdrze) - haft, koronka
  • Anna i Jarosław Przekwas - (Inowrocław) - wikliniarstwo
  • Bolesław Racis - (Jasionowo) – sery regionalne
  • Barbara Radomska - (Zembrzyce Podleśne) - wikliniarstwo
  • Janina Rodzewicz - (Węgorzewo) - patchwork, ceramika
  • Marianna Radziuk - (Grodno, Białoruś) - plecionkarstwo
  • Elżbieta Rafalska - (Lidzbark Warmiński) – koronka igiełkowa, pieczywo
  • Ewa Roch - (Węgorzewo) - malarstwo
  • Agnieszka Roman - (Łódź) - biżuteria, odzież lniana
  • Stanisław Ropiak - (Myszyniec Stary) - wycinanki, pieczywo obrzędowe
  • Liina Ruzina - (Kaliningrad, Rosja) - malarstwo
  • Roman Rywalski - (Sępólno Krajeńskie) – obróbka bursztynu
  • Olga Sahryń - (Węgorzewo) - pierogi
  • Elżbieta Samborska - (Wąwolnica) – kompozycje z suchych traw i zbóż
  • Larisa Semierikowa - (Grodno, Białoruś) – wyroby ze skóry
  • Helena i Tadeusz Siedleccy - (Brzozówka Strzelecka) - haft, wyroby z drewna
  • Arkadiusz Siemieniu - (Białowieża) - produkty regionalne
  • Karolina Skaba - (Rzeszów) - rękodzieło (wikliniarstwo, płaskorzeźba)
  • Slovenska ludowa majolika - (Modra, Słowacja) - ceramika
  • Marek Słomianko – przetwory wędzone
  • Wacław Sporki - (Grodno, Białoruś) - malarstwo
  • Honorata Stackiewicz - (Węgorzewo) - koronka szydełkowa
  • Andrzej Staśkiewicz - (Kadzidło) - rzeźba, instrumenty ludowe
  • Stowarzyszenie „Głos Puszczy Rominckiej” - (Dubeninki) – potrawy regionalne
  • Stowarzyszenie „TUA RES AGITUR” - (Giżycko) - rękodzieło
  • Stowarzyszenie „Żytkiejmska Struga” - (Łysogóra) – kuchnia regionalna, rękodzieło
  • Stowarzyszenie Kulturalne „Konik Mazurski”, Barbara Bierć , Małgorzata Cwalina - (Kętrzyn) - rękodzieło
  • Stowarzyszenie Twórców Mazowsza „Z dłuta”, Janusz Seweryn, Jerzy Kącki - (Mława) – rzeźba w drewnie
  • Vitalijus Striuogaitis - (Kowno, Litwa) - rzeźba
  • Andrzej Sulowski - (Węgorzewo) - rzeźba w drewnie
  • Artura Survila - (Kowno, Litwa) - ceramika
  • Sławomir Szamreto - (Aulakowszczyzna) - ser koryciński
  • Janina Szostak - (Węgorzewo) - koronka, haft
  • Szpital Psychiatryczny - (Węgorzewo) – kwiaty z bibuły, witraże, obrazy
  • Aldona Szupszyńska - (Puńsk) – pieczywo regionalne, produkty pszczele
  • Eugeniusz Świątkowski - (Leszno) - plecionkarstwo
  • Barbara Świerska - (Toruń) - koronka frywolitkowa
  • Leonora Špiliauskiene - (Kowno, Litwa) - batik
  • Denis Trasko - (Grodno, Białoruś) - wyroby z drewna
  • Lilja Trasko - (Grodno, Białoruś) - haft
  • Irena Truchanowicz - (Węgielsztyn) - patchwork
  • Galina Truszik - (Kosiv, Ukraina) - haft, koraliki
  • Michajło Truszik - (Kosiv, Ukraina) - ceramika, płaskorzeźba
  • Natalia Yartys - (Lwów, Ukraina) - koraliki
  • Anatolij Yartys - (Lwów, Ukraina) – wyroby ze szkła
  • Larysa Ulanowa - (Kaliningrad, Rosja) - lalki
  • Piotr Wajcht - (Kolbudy) - biżuteria
  • Ewa Walendziak – (Ełk) - kwiaty
  • Warsztaty Terapii Zajęciowej - (Gołdap) - rękodzieło
  • Kazimierz Wielechowski - (Zalesie) - chodniki, potrawy regionalne
  • Janina Wierzbicka - (Sząbruk) - wycinanki, haft
  • Elżbieta Wojczulanio - (Pilnik) – rękodzieło (rzeźba, pisanki)
  • Janina Wróblewska - (Bydgoszcz) - malarstwo
  • Maria i Jan Wróblewscy - (Hajnówka) – wyroby z drewna
  • Maryna Zabolotnowa - (Kaliningrad, Rosja) - lalki, haft
  • Anna Zawidzka - (Sołtmany) - wyroby z filcu i wełny
  • Ewa i Jarosław Zdanowicz – (Prejłowo) – wyroby z wosku
  • Zespół „Koniec lieta” - (Rosja) – instrumenty muzyczne
  • Sławomir Żołnach - (Pawłów) - ceramika
  • Anna Żołnowska - (Giżycko) – biżuteria ceramiczna

Bibliografia

  1. bz: Pozostał zapach i smak wspomnień / bz // „Gazeta Olsztyńska”. – 2010, nr 182, dod. „Węgorzewski Tydzień” nr 31, s. 5.
  2. Lista obecności / oprac. Beata Gruszka, Izabela Szmulc, Małgorzata Turuk // „Pod Jelonkiem”. – 2010, nr 3. s. 1-6.


Zobacz też

  1. Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie [2]