Jarmark Folkloru w Węgorzewie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Największa impreza folklorystyczna w północno-wschodniej Polsce, organizowana od 1978 r.


Główny organizator

Cele

 • Popularyzacja i kontynuacja duchowej kultury ludowej grup narodowych i regionalnych, które zamieszkują północno-wschodnią Polskę
 • Upowszechnianie wiedzy o współczesnej sztuce ludowej i tradycyjnym rzemiośle wiejskim
 • Upowszechnianie tradycji ludowych oraz współczesnego folkloru

Opis

Pierwszy Jarmark zorganizowany został w 1978 r., gdy Węgorzewo leżało w granicach województwa suwalskiego (do 1988 roku). Obecnie jest największą imprezą folklorystyczną w województwie warmińsko-mazurskim. Organizatorzy wspominają jeszcze Jarmark nie numerowany, który odbył się w 24 lipca 1977 r., powtórzony w sierpniu 1977 r. [1]. Pierwszymi organizatorami był: Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Węgorzewie i Wojewódzki Dom Kultury w Suwałkach, Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Suwałkach, później suwalski oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Wojewódzki Związek Kółek i Organizacji Rolniczych w Suwałkach. Od wielu lat organizatorem jest Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, wspierane przez Towarzystwo Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych „Ojcowizna”. Jarmark jest miejscem spotkań twórców z województwa, regionu, całego kraju oraz zagranicy. Od 1999 r. jest imprezą międzynarodową. Organizowany jest w postaci dwumodułowej:

 • występy artystyczne, czyli prezentacja solistów oraz zespołów pieśni i tańca
 • kiermasz ludowy wraz z pokazami rzemiosł tradycyjnych
 • wystawy okolicznościowe

Występy artystów oceniane są przez jury. Nagrodą Jarmarku jest wyłonienie artystów, którzy w następnym roku wystąpią na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą oraz ew. innych festiwalach i przeglądach. Twórców nagradzano medalami „Małym Węgorzem”, od 1999 r. honorowym wyróżnieniem „Złote Jelonki” – za szczególną troskę w pielęgnowaniu rodzimej tradycji.

Edycje

Bibliografia

 1. Fałtynowicz, Zbigniew: Z myślą o przyszłości / Zbigniew Fałtynowicz // „Warmia i Mazury”. – 19789, nr 8, dod. „Suwalskie-Folklor”, s. 11-13.
 2. Jł: Dwa tuziny czy ćwiartka? : początki Jarmarku w Węgorzewie / Jł // „Pod Jelonkiem”. – 2001, nr 3, s. 1.
 3. Woźniak, Emilia: Uczestnicy Jarmarków Folkloru w Węgorzewie / Emilia Zwoźniak // „Studia Angerburgica”. – T. 14 (2007), s. 74-186.

Przypisy

 1. Jł, Dwa tuziny czy ćwiartka?, Pod Jelonkiem, 2001, nr 3, s. 1

Zobacz też

 1. http://www.muzeum-wegorzewo.pl/