Marek Kałuża

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Iławski rzeźbiarz zawodowy (drewno), laureat Lauru Iławy, pedagog.

Biografia

Jako uczeń iławskiego Technikum Budowlanego w 1981 r. zapisał się do prowadzonej w szkole klasy rzeźbiarskiej Jana Kowalskiego. Wtedy nauczył się podstaw sztuki rzeźby w drewnie lipowym, a stopniowo rzeźbiarstwo stało się jego pracą zarobkową – artysta założył w Iławie pracownię. Kałuża został również pedagogiem, prowadząc przy OSKSiT szkółkę rzeźbiarską. Od 2000 r. brak dalszych danych biograficznych.

Twórczość

Artysta najczęściej rzeźbi w drewnie jesionowym oraz dębowym. Najpopularniejszą tematykę prac Kałuży stanowią: motywy roślinne ludzkie oraz tzw. tematy wiejskie. Artysta prócz tradycyjnych figur tworzy również plastyczne w formie płaskorzeźby oraz rzeźby monumentalne.
Dzieła artysty eksponowane są w kraju oraz za granicą: Kałuża wykonał m.in. kilkanaście postaci świętych do kościołów ewangelickich w Niemczech, Madonnę do kościoła w Grodzicznie oraz Madonnę Kodeńską do kościoła w Szymbarku.

Nagrody i wyróżnienia

Kałuża był laureatem Lauru Iławy dwukrotnie: w 1986 oraz 1987 r. W 1995 r. zdobył pierwszą nagrodę w Ogólnopolskim Plenerze „Diabły Polskie” w Grudziądzu.

Bibliografia

  1. Niesiobędzki, Wiesław: Sylwetki Naszych Twórców : Marek Kałuża // w: Almanach Lauru Iławy : XXV-lecie Iławskiego Oddziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Pojezierze” 1975-2000 : XX Iławski Przegląd Twórczości o Laur Iławy / Wiesław Niesiobędzki. – Iława: 2000. – S. 18.