Adam Kuźma

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.

Garncarz, rzeźbiarz, twórca ceramiki użytkowej i artystycznej z Giżycka

Biografia

Adam Kuźma urodził się w Giżycku. Ukończył technikum mechaniczne, ale w 1997 r. zrezygnował z pracy w zawodzie mechanika i przejął pracownię garncarską swojego teścia Aleksandra Iwaszkiewicza. Od 2002 r. jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Twórczość

Kuźma posiadał liczne uzdolnienia artystyczne, interesował się muzyką, plastyką, rysunkiem, grafiką, fotografią, malarstwem. Garncarstwa i ceramiki uczył się w pracowni Aleksandra Iwaszkiewicza, którą po 1997 r. sam poprowadził. Specjalizuje się w wyrobach toczonych na kole garncarskim. Opracował własną technologię wytwarzania dzieł ceramicznych. „(…) jego wyroby są wewnętrznie szkliwione, natomiast zewnętrznie zachowują po wypale naturalny kolor cegły. Aby jednak zewnętrzna powierzchnia nie brudziła się (…) pokrywa ją – i to jest właśnie jego tajemnicą – (…) żywiczną miksturą [1]. Kuźma wykonuje miski, miseczki, dzbanki, kubki, garnki, talerze, flakony, zastawy stołowe, puchary pamiątkowe, wszystkie formy wykonanych dzieł sam wymyśla. Rezygnuje z motywów zdobniczych na rzecz formy. Wykonuje również rzeźby i płaskorzeźby. Jest autorem popiersia papieża Jana Pawła II, Fryderyka Chopina, Adama Mickiewicza. Adam Kuźma bierze udział w licznych imprezach folklorystycznych prezentują swoje wyroby. Chętnie dzieli się swoją wiedzą z innymi biorąc udział w licznych warsztatach, spotkaniach, plenerach. Wielokrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest bohaterem pierwszego reportażu zrealizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu z cyklu „Ostatni mistrzowie kultury ludowej” (2010).

Bibliografia

  • Beba, Bożena: Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach / Bożena Beba. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008. – S. 33-36.

Przypisy

  1. Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008, S. 34

Zobacz też

  • Strona internetowa artysty [1]
  • Reportaż poświęcony Adamowi Kuźmie z cyklu „Ostatni mistrzowie kultury ludowej[2]