Klub Plastyka Amatora Sąsiedzi w Olsztynie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Podczas jednego z wernisaży Klubu. Zdjęcie z początku lat 80. Pierwszy z lewej Janusz Wierzyński, w środku obok autorki prac Zenon Tylman - artysta plastyk, opiekun Klubu z ramienia Miejskiego i Międzyzwiązkowego Domu Kultury w Olsztynie. Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

Klub skupiający plastyków amatorów działający w Olsztynie przy Miejskim Ośrodku Kultury.

Siedziba

Dąbrowszczaków 3 10-538 Olsztyn

Historia

Okładka zaproszeń i druków wysyłkowych Klubu. Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

Powstał 14 grudnia 1979 r. z inicjatywy Anny i Wiesława Rogalskich przy Miejskim i Międzyzwiązkowym Domu Kultury w Olsztynie. Funkcje prezesów pełnili:

Obecnie prezesem klubu jest Elżbieta Suchowiecka

  • 12 sierpnia 2006 r. Klub Plastyka Amatora „Sąsiedzi” został zarejestrowany jako stowarzyszenie i jego pełna nazwa brzmi: Stowarzyszenie Klub Plastyka Amatora „Sąsiedzi”.

Działalność

Klub skupia około 50 osób uprawiających różne dziedziny sztuki: malarstwo, rzeźbę, haft, tkaninę artystyczną. Średnia wieku członków wynosi nieco ponad 60 lat. Są to ludzie w większości z wyższym wykształceniem, którzy zawodowo zajmowali się zwykle pracami daleko odległymi od plastyki. Chęć tworzenia stała się realizacją marzeń z czasów młodości, kiedy to prowadzili bardzo uporządkowane życie. Spotykają się w klubie by móc podyskutować, wymienić się doświadczeniami. W galerii Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie odbywają się coroczne przeglądy dokonań plastycznych artystów amatorów. Ich twórczość prezentowana jest także na licznych wystawach i konkursach w całym kraju. W 2004 r. na Ogólnopolskie Biennale Sztuki Nieprofesjonalnej im. Józefa Chełmońskiego „Pejzaż Ojczysty”, który odbył się w Skierniewicach, swe prace przesłało 10 członków olsztyńskiego klubu, z czego 3 zostały nagrodzone. Wielu artystów współpracuje z muzeami, a także prowadzi zajęcia warsztatowe.

Multimedia

Bibliografia

  1. XXV Przegląd Twórczości Klubu Plastyka Amatora Sąsiedzi / Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. - Olsztyn: Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, 2005.