Galeria Foyer

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Logo Galerii Foyer.

Galeria sztuki działająca w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie od 2006 r.

Historia

Wystawy w Teatrze były organizowane już w latach 90-tych. Początkowo odbywały się z okazji Olsztyńskich Spotkań Teatralnych, np. w 1995 r. zorganizowano w holu teatru wystawę prac Małgorzaty Lewandowskiej pt. Aktorzy w karykaturze, zaś w 1996 r. – wystawę plakatów z muzycznych przedstawień teatrów dramatycznych, oper i operetek. Już wówczas zrodził się pomysł organizacji wystaw związanych tematycznie z prezentowanymi spektaklami. I tak w 1998 r. zaprezentowano ekspozycję rysunków uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 w Olsztynie do spektaklu W zielonej krainie Oz. Tradycja ta została zachowana do dziś. Obecnie wernisaże wystaw odbywają się w dniu premiery teatralnej, stanowiąc analogię, bądź artystyczny komentarz do przygotowywanych i realizowanych spektakli. W kolejnych latach wystawiano również ekspozycje autorskie artystów dorosłych (Ada Sokół Malowane na jedwabiu) oraz prace dzieci powstające podczas wydarzeń towarzyszących premierom, np. postaci z baśni Zaczarowana królewna, do sztuki na podstawie bajki Artura Oppmana (2002). Wystawy w Teatrze odbywały się regularnie co miesiąc, z przerwą wakacyjną. W 2005 r. odbyły się wystawy:

  • Mazurskie fantazje - rysunki – Marek Bednarczyk z ASP w Gdańsku (styczeń)
  • prywatna kolekcja prac prymitywistów ze zbiorów Dariusza Matyjasa – dzieła Gerarda Lapegesse’a, Nikifora, Vincenta Haddelsy’a (luty)
  • Aktorzy w fotografiiZofia Nasierowska (marzec)
  • Zwierzaki w malarstwieAgnieszka Przełomiec (kwiecień)
  • Irlandia – wystawa fotografii (czerwiec-wrzesień)
  • Malarstwo – Bogdan Stefanów (wrzesień-październik)
  • Cztery pory roku - fotografie – Rajmund Szczepański (październik-listopad)

Pierwsze informacje o Galerii Foyer zaczęły ukazywać się wraz z informatorami o wydarzeniach w Teatrze w 2006 r. Przygotowano wówczas wystawy twórczości Marka Świąteckiego, Ewy Bażanowskiej, Ewy Plichty-Lubienieckiej. Wśród kolejnych znalazły się m.in. obrazy Barbary Kucharskiej, Leszka Dąbrowskiego, Jarosława Guzanowskiego, Izabelli Janiszewskiej-Obarek czy Joanny Milewicz, fotografie Mariusza Papierskiego, Eligiusza J. Gaja, rzeźba Dawida Gołębiowskiego a także instalacja Jerzego Stępniaka. W październiku 2010 r. ze względu na prace remontowe w Teatrze, tymczasową przestrzenią ekspozycyjną została siedziba przy ul. Pstrowskiego 23 w Olsztynie. Tam też przeniesiono stałą wystawę plakatu teatralnego.

Cel

Istniejąca od wielu lat „Galeria Foyer” jest miejscem prezentacji artystów-plastyków i fotografików związanych bądź z regionem Warmii i Mazur, bądź korespondujących w swej twórczości ze sztuką sceniczną. Podkreśla ona również ścisłe związki Teatru Jaracza z olsztyńskim (i nie tylko) środowiskiem plastycznym.[1] Galeria stanowi comiesięczną formę działalności olsztyńskiego Teatru. Opiekunem cyklu był Andrzej Fabisiak.

Wystawy

Dotychczas zaprezentowane w Galerii Foyer wystawy to m.in.:

Przypisy

  1. www.teatr.olsztyn.pl

Bibliografia

  1. Informator teatralny : [za lata 1995-2010]. – Olsztyn, Teatr im. Stefana Jaracza. – Z archiwum Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
  2. Waś, Beata: Molier, punki i lwy : kalendarz zodiakalny i wystawa w Galerii Foyer / Beata Waś // „Gazeta Olsztyńska”. - 2009, nr 56, dod. „XVII Olsztyńskie Spotkania Teatralne”, s. 4t.

Zobacz też

Multimedia

Relacja filmowa z wernisażu prac Jerzego Wojciecha Bieleckiego i Mirosławy Bieleckiej-Smerek, Olsztyn, Teatr im. Stefana Jaracza, 24 października 2009 r.
Realizacja - ariOlsztyn24.