Anastazja Fietisowa

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Autoportret, olej na płótnie.
Źródło: Powiat wrzesiński duszą malowany, Września, 2010, s. 32.
Dachy (Olsztyn), pastel, akryl.
Źródło: Impresje olsztyńskie, Olsztyn, 2008.
Pejzaż (Gietrzwałd), pastel, akryl.
Źródło: www.anastazjafietisowa.za.pl
Portret Nowowiejskiego z 2011 r.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1951- ) - malarka, projektantka wnętrz, dyrygentka

Biografia

Urodziła się 22 maja 1951 r. w Brześciu na Białorusi w rodzinie Iwana Fietisowa (malarza portrecisty). Po szkole średniej uczyła się w wyższej szkole muzycznej w Mińsku na kierunku dyrygentura. W 1982 r. ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku, gdzie zdobyła zawód projektanta wnętrz. W 1993 r. studiowała sztuki wizualne w eksperymentalnej uczelni plastycznej w Moskwie pod kierunkiem prof. Eugeniusza Rosenbluma. Przez osiem lat pracowała w Brześciu jako projektant wnętrz. Wielokrotnie odwiedzała Polskę (po raz pierwszy przyjechała do Nidzicy koło Nowego Targu). W kolejnych latach przebywała w Gietrzwałdzie, Lublinie, Warszawie, Olsztynie, Płocku, Poznaniu, Wrześni. Mieszka i tworzy w Polsce.

Twórczość

Od 1996 r. zajmuje się wyłącznie malarstwem sztalugowym i eksperymentalnym (malowanie emaliami na miedzi). Tematem jej prac są przede wszystkim pejzaże miejskie, w tym panoramy miast. Jest autorką licznych obrazów przedstawiających architekturę Brześcia, Lublina, Olsztyna, Płocka, Poznania, Wrześni. Maluje ponadto portrety indywidualne i zbiorowe oraz historyczne. Wykonała także kilka fresków. „W jej twórczości realizm i dbałość o szczegół przeplatają się z onirycznymi, baśniowymi motywami. Inspiruje ją historia, ale także codzienne, zwyczajne życie mieszkańców miast. Lubi łączyć ze sobą różne perspektywy czasowe i przestrzenne. Budynki na jej obrazach bywają ukazane z kilku punktów widzenia jednocześnie: z góry, z boku, od wewnątrz. Anastazja Fietisowa dokonuje także swoistej rekonstrukcji architektury – dawne, nie istniejące już budowle sąsiadują z tym, co współczesne. Dzięki tym zabiegom przestrzeń nabiera głębi, staje się warstwowa.”[1] Twórczość związana z Warmią i Mazurami rozpoczęła się wraz z przyjazdem do Polski na pierwszy zagraniczny plener plastyczny, który zorganizowano w Nidzicy na zamku. Przez dłuższy czas malowała plenery i architekturę regionu. Jej twórczość zaprezentowana została m.in. w projekcie Impresje Olsztyńskie.

Wystawy

Swoją twórczość prezentowała na wystawach w Polsce (Lublin, Olsztyn, Poznań, Gietrzwałd, Września), Rosji, Niemczech, na Białorusi i we Francji. Jej prace znajdują się w europejskich kolekcjach prywatnych oraz w muzeach Grodna, Brześcia i Mińska. 1 kwietnia 2011 r. odbył się wernisaż prac Anastazji Fietisowej w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie ph. Koncert w tonacji F. A. – dur zobacz: www.wbp.olsztyn.pl/wystawy.

Ciekawostki

Jest zodiakalnym bliźniakiem. Jej wielką pasją jest muzyka, którą zajmowała się od dzieciństwa. Uczyła się gry na akordeonie. Z wykształcenia jest dyrygentem chórów. Ceni muzykę średniowieczną, kompozycje Mozarta, Händla, Haydna oraz jazz i blues.
Przygodę ze sztuką rozpoczęła od namalowania węglem obrazów na ścianach w domu. Po tym wydarzeniu ojciec postanowił uczyć córkę malarstwa, głównie portretów.

Przypisy

  1. Joanna Goździewicz, Portrety miast i ludzi, wywiad z malarką na stronie wrzesnia.powiat.pl

Bibliografia

  1. Jadryszak, Mirosław: O autorce / Mirosław Jadryszak, Andrzej Haegenbarth // w: Powiat wrzesiński duszą malowany. Anastazja Fietisowa. – Września : Starostwo Powiatowe, 2010. – S. 30-32.
  2. Impresje olsztyńskie …anielski Olsztyn według Anastazji Fietisowej. – Olsztyn: Urząd Miasta, 2008.

Zobacz też