Krzysztof Dariusz Szatrawski

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 09:40, 28 paź 2016 autorstwa Konrad (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Archiwum K. D. Szatrawskiego
Promocja książki "Odjazd", 2006 r.
Źródło: Archiwum Andrzeja Cieślaka

(1961- ) – poeta, krytyk muzyczny, kulturoznawca

Biografia

Krzysztof Dariusz Szatrawski urodził się 1 września 1961 r. w Kętrzynie. Absolwent Wychowania Muzycznego w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie (1984). Rozprawę doktorską Przestrzeń sakralna w kancjonale mazurskim (promotor prof. dr hab. Andrzej Staniszewski) obronił 25 maja 1994 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie pracuje jako adiunkt na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Jako uczeń LO był członkiem wspierającym Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego i International Jazz Federation. W październiku 1981 r. przystąpił do Koła Młodych Związku Literatów Polskich. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (od 2001 r.), Wspólnoty Kulturowej „Borussia”, Stowarzyszenia na Rzecz Kultury Żydowskiej „B’Jachad” oraz Komisji Badań nad Kulturą Warmii i Mazur Towarzystwa Naukowego im. Wojciech Kętrzyńskiego.

Twórczość

Pierwsze próby poetyckie podjął jako uczeń Liceum Ogólnokształcącego w Kętrzynie. Debiutował na łamach „Warmii i Mazur” w 1980 r. Jego pierwszy arkusz poetycki pt. Posłanie ostatniego z epigonów ukazał się w 1981 r. w serii „Premiery literackie” wydawanej przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Pojezierze”. Jest autorem sześciu tomików poetyckich, powieści (Requiem dla bohatera) oraz zbioru opowiadań (cykl Odjazd z lat 1984-1987 wydany w 2006 r.). Publikował w „Twórczości”, „Akcencie”, „Toposie”, „Fa-Arcie”, „Warmii i Mazurach”, „Borussii”, „Portrecie” i innych czasopismach.

Działalność

Jest autorem monografii, szkiców i artykułów poświęconych życiu muzycznemu Warmii i Mazur i edukacji muzycznej oraz prac z zakresu historii i teorii literatury oraz kulturoznawstwa. W 2010 r. ukazała się najnowsza książka autora poświęcona twórczości Juliana Stryjkowskiego.
Poza twórczością literacką i pracą naukową Krzysztof Dariusz Szatrawski angażuje się w rozwój kultury muzycznej Warmii i Mazur. Jako członek Rady Artystyczno-Programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie oraz organizator sesji naukowej odbywającej się podczas tego festiwalu. Jest również autorem licznych recenzji muzycznych, publikacji naukowych i szkiców poświęconych m.in. życiu i twórczości Feliksa Nowowiejskiego, działalności Antoniego Szajka, Jana Lubomirskiego i Jana Boehma, historii Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie. W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku ukazywał się „Kolekcjoner Płyt” – cykl recenzji muzycznych Szatrawskiego publikowany na łamach „Gazety Olsztyńskiej”. Obecnie autor prowadzi blog poświęcony muzyce „Music is the best”.
Krzysztof Dariusz Szatrawski jest również autorem przekładów poezji angielskiej, niemieckiej, hebrajskiej i rosyjskiej. Opublikował tłumaczenia wierszy Arno Holza, Allena Ginsberga, Walta Whitmana, Toma Waitsa, Charlesa Bukowskiego, Jehudy Amichaja i Borysa Bartfelda.
W latach dziewięćdziesiątych redagował „Dziennik Literacki” na łamach „Dziennika Pojezierza”. Jest autorem licznych tekstów publicystycznych, recenzji teatralnych i literackich. Współpracuje z olsztyńskimi pismami „Kulturka” oraz „VariArt”. Bierze udział w wydarzeniach kulturalnych w regionie Warmii i Mazur, takich jak „Szkoła Literacka” (2008 r.), Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie czy Dni Kultury Żydowskiej w Olsztynie, występując z prelekcjami, wykładami i odczytami.

Publikacje

Poezja:

 • Posłanie ostatniego z epigonów (Olsztyn, 1981)
 • 24 godziny śmierci (Warszawa, 1988)
 • Poniżej snu (Olsztyn, 1989)
 • Wiersze graficzne (Olsztyn, 1990)
 • Tak cicho śpiewa północ (Olsztyn, 1997)
 • Pieśni miłości i rozstania (Olsztyn, 1999)

Proza:

 • Requiem dla Bohatera (Warszawa, 1989)
 • Odjazd (Olsztyn, 2006)

Monografie i prace naukowe:

 • Jan Lubomirski. Szkic biograficzny (Olsztyn, 1991)
 • Przestrzeń sakralna w kancjonale mazurskim (Olsztyn, 1996)
 • Z miłości do muzyki (Olsztyn, 2006)
 • „Odkrywałem ślad po śladzie utracony…”. Ideowe uwarunkowania twórczości Juliana Stryjkowskiego (Olsztyn, 2010)

Nagrody i odznaczenia

 • Krzysztof Dariusz Szatrawski jest trzykrotnym laureatem Konkursu o Laur „Liścia Akantu” (w 1982, 1985 i 1995 r.) oraz innych konkursów poetyckich i literackich, m.in.: konkursu na wiersz o tematyce zaduszkowej zorganizowanego w Piotrkowie Trybunalskim (I i II nagroda), konkursu „O rubinową hortensję” w Piotrkowie Trybunalskim (Nagroda Specjalna za opowiadanie), Konkursu im. Krzewniaka w Karczewie (wyróżnienie i nagroda Towarzystwa Przyjaciół Karczewa), spotkania młodych pisarzy w Halinie w 1990 r. (I nagroda i nagroda publiczności).
 • Odznaka „Zasłużony Działacz Kultury” (1997)
 • Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2016)[1]

Bibliografia

 1. Białecka, Sylwia: Krąg Borussiański : bibliografia podmiotowo-przedmiotowa / Sylwia Białecka. Cz. VIII: Krzysztof Dariusz Szatrawski // „Bibliotekarz Warmińsko-Mazurski”. – 2011, nr 1/2. – Tryb dostępu: http://www.wbp.olsztyn.pl/bwm/bwm_1-2_2011/krag_boruss.html.

Zobacz też

Przypisy