Regionalny Ośrodek Kultury w Olsztynie
Instytucja kultury o zasięgu wojewódzkim działająca w Olsztynie w latach 1992-2001.
Spis treści
Historia
Regionalny Ośrodek Kultury został powołany w dniu 24 czerwca 1992 r. w wyniku zmian statutowych dotyczących działalności Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie. 14 marca 2000 r. w związku ze zmianą funkcjonowania instytucji jako jednostki kultury Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, dostosowano zakres działalności placówki do nowych warunków administracyjnych. Podstawowym celem stało się wówczas stymulowanie oraz rozwój aktywnego i kreatywnego uczestnictwa w kulturze mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego. Na podstawie uchwały Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, 20 marca 2001 Regionalny Ośrodek Kultury zmienił nazwę na Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Cel
Wspieranie amatorskiej twórczości artystycznej na terenie całego województwa, edukacja kulturalna dzieci i młodzieży ze szczególnym uwzględnieniem tańca, plastyki, filmu i teatru, prowadzenie działalności w oparciu o istniejące zespoły i koła zainteresowań, a także doskonalenie kadry instruktorskiej pracującej z amatorskimi zespołami artystycznymi oraz liderów życia kulturalnego.
Działalność
Zróżnicowana działalność Ośrodka obejmowała:
- Organizację przeglądów, konkursów i konfrontacji w zakresie:
- teatru – Wojewódzki Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, Spotkania z Poezją Dziecięcą
- plastyki – Wojewódzki Przegląd Rzeźby Ludowej i Nieprofesjonalnej w Biskupcu, Wojewódzki Przegląd Tkaniny, Koronki i Haftu Ludowego w Bartoszycach, Wojewódzki Przegląd Plastyki Nieprofesjonalnej w Mrągowie, Wojewódzki Przegląd Tkaniny Artystycznej w Kętrzynie
- tańca – Wojewódzki Przegląd Zespołów Tanecznych w Olsztynie, Dziecięcy Turniej Tańca Disco, Otwarte Mistrzostwa Olsztyna w Tańcu RAP, Mistrzostwa Polski Formacji Dance-Show, Ogólnopolski Turniej Tańca Towarzyskiego o „Puchar Dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Olsztynie”
- folkloru i muzyki - Wojewódzki Przegląd Kapel i Zespołów Śpiewaczych w Jezioranach
- Działalność poradniczą i szkoleniową w zakresie organizowania amatorskiego ruchu artystycznego, np. szkolenia i warsztaty dla instruktorów, kursy tkactwa artystycznego, nauki gry na gitarze, eurytmii, itd.
- Inicjowanie i promowanie nowych form uczestnictwa w kulturze np. sekcja T’ai Chi Quan, sekcja Qi-Gong
- Działalność filmową – Dyskusyjny Klub Filmowy „ZA”
- Działalność wystawienniczą – rysunek, malarstwo, grafika, tkanina, fotografia, rzeźba
- Wymianę kulturalną młodzieży
- Organizację imprez:
- Działalność zespołów i klubów:
- Teatr „Węgajty” (spektakle, seminaria teatralne, warsztaty, tzw. wyprawy, m.in. kolędnicze, wielkanocne, spotkania artystyczne)
- Pantomima Olsztyńska
- Klub Tańca Towarzyskiego „Miraż”
- Zespół Tańca Współczesnego „Iluzja”
- Zespół Tańca Współczesnego „Crash”
- Dziecięcy Klub Tańca Disco
- Chór Męski „Surma”
- Grupa Programu „Tratwa”
- Zespół Wokalny Moderato
- Zespół Pieśni i Tańca „Olsztyn”
- Zespół Taneczny przy Szkole Podstawowej nr 33 w Olsztynie
- Zespół plastyczny Regionalnego Ośrodka Kultury w Olsztynie
- Amatorski Klub Filmowy „Grunwald”
- Koło Radiestezji
- Koło Tkackie
Bibliografia
- Sprawozdania roczne Regionalnego Ośrodka Kultury w Olsztynie za lata 1992, 1994, 1995, Archiwum Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, sygn. 6/97.