Przegląd Wydawnictw Regionalnych 2008 Moje Twoje Nasze

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR

Pierwsza edycja imprezy Przegląd Wydawnictw Regionalnych „Moje Twoje Nasze”, organizowanej w Olsztynie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej, promującej wydawnictwa o charakterze regionalnym, a także regionalną kulturę literacką.

Przebieg

Pierwsza edycja Przeglądu odbyła się 19 września 2008 r. na terenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Zorganizowana została w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa na Warmii i Mazurach „Korzenie tradycji. Od ojcowizny do ojczyzny”. Imprezy miały miejsce w Galerii Stary Ratusz oraz pod arkadami w Starym Ratuszu. W programie znalazły się:

  • prezentacja wydawnictw regionalnych (targi książki, autografy autorów współpracujących z wydawnictwami prezentującymi się na Przeglądzie)
  • wystawa „Jak powstawała książka – na przykładzie książki Bajkowe dziwy Józefa Jacka Rojka
  • pokaz ręcznie czerpanego papieru przez Zbigniewa Michalskiego Wioska Garncarska z Kamionki (z możliwością własnoręcznego tworzenia arkuszy z pulpy tradycyjnej lub z dodatkiem ziół)
  • prezentacja fragmentów wybranych książek prezentowanych na Przeglądzie w wykonaniu studentów Studium Aktorskiego im. A. Sewruka w Olsztynie
  • loteria książkowa dla bibliotekarzy
  • warsztaty dla bibliotekarzy Twórcze spotkania z książką prowadzone przez trenerów „Klanzy”. Zajęcia zaplanowano z myślą o bibliotekarzach, pedagogach i animatorach kultury zajmujących się organizacją czasu wolnego czytelników, zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Tematyką warsztatów były różnorodne form pracy z tekstem, zabaw słowem, a także metod aktywizujących uczestników połączonych z elementami pedagogiki zabawy, wzbogaconych o techniki plastyczne, muzyczne i teatralne z wykorzystaniem elementów regionalizmu i ekologii

Organizatorzy

Organizatorem Przeglądu byli: Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, Polskie Towarzystwo Czytelnicze Oddział Wojewódzki w Olsztynie oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Uczestnicy

Uczestnikami Przeglądu byli wydawcy, bibliotekarze, literaci, czytelnicy. Podczas imprezy dorobek wydawniczy zaprezentowały wydawnictwa:

Zobacz też

Strona Przeglądu Wydawnictw Regionalnych „Moje Twoje Nasze” – edycja 2008

Bibliografia

  1. Frąckowiak, Izabela: Moje! Twoje! Nasze! / Izabela Frąckowiak, Waldemar Tychek // „VariArt”. - 2008, nr 1, s. 21.
  2. Samulowska-Dramińska, Barbara: Przegląd Wydawnictw Regionalnych / Barbara Samulowska-Dramińska // „Komunikaty Rybackie”. - 2008, nr 5, s. 33-34.
  3. Fafińska, Maria: Wydawnictwo na przeglądzie regionalnym : nowości wydawnictwa UWM / Maria Fafińska // „Wiadomości Uniwersyteckie UWM”. - 2008, nr 10, s. 23.