Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe Śpiewajmy Poezję - 1975

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Znak graficzny II Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych
Źródło: zbiory WBP w Olsztynie
Plakat II Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych
Źródło: zbiory WBP w Olsztynie
Biuletyn informacyjny II Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych
Źródło: zbiory WBP w Olsztynie

Druga edycja festiwalu piosenki poetyckiej Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję”, która odbyła się w dniach 6-9 sierpnia 1975 r. w Olsztynie, Nidzicy i Lidzbarku Warmińskim.

Opis

W ramach festiwalu odbyły się cztery koncerty na zamkach w Nidzicy, Olsztynie i Lidzbarku Warmińskim. Część konkursowa, podobnie jak w roku poprzednim, podzielona została na dwie części: w pierwszym koncercie konkursowym oceniano kompozycje, w drugim – interpretację. Organizatorzy zaprosili znanych i uznanych w Polsce wykonawców – z recitalami wystąpili: Magda Umer, Elżbieta Wojnowska i Jonasz Kofta. W czasie II Spotkań Zamkowych zorganizowano również seminarium – spotkanie z udziałem: Agnieszki Osieckiej, Edwarda Pałłasza, Marka Polianowa, Michała Sprusińskiego, które odbyło się 9 sierpnia w Domu Środowisk Twórczych w Olsztynie.
Znakiem graficznym II Spotkań Zamkowych był projekt Lecha Karłowskiego – gołąb siedzący na dachu zamku.
Stefan Rudko, dyrygent II Spotkań Zamkowych został wyróżniony nagrodą specjalną, ufundowaną przez Okręgową Radę Związków Zawodowych Muzyków Rozrywkowych.

Organizatorzy

Komitet honorowy:

  • Sergiusz Rubczewski – Wojewoda Olsztyński – przewodniczący
  • Edmund Wojnowski – Sekretarz KW PZPR w Olsztynie
  • Andrzej Ikanowicz – Ministerstwo Kultury i Sztuki – Departament Teatru, Muzyki i Estrad
  • Janusz Nowicki – Ministerstwo Kultury i Sztuki – Departament Domów Kultury, Bibliotek i Stowarzyszeń Regionalnych
  • Piotr Sokołowski – Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie
  • Kazimierz OniszczukWojewódzki Dom Kultury w Olsztynie
  • Zofia Hupka – Wojewódzka Rada Związków Zawodowych w Olsztynie
  • Jerzy Soszyński – Centralna Rada Związków Zawodowych
  • Ryszard Woźniak – Federacja Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej
  • Jerzy Szymański – Redakcja „Gazety Olsztyńkiej
  • Tadeusz Ostojski – Komitet ds. Radia i TV Rozgłośnia w Olsztynie
  • Gerard Skok – Redakcja „Warmii i Mazur

Realizatorzy:

  • Kierownik artystyczny i reżyser – Bogdan Augustyniak
  • Kierownik muzyczny – Jan Tomaszewski
  • Scenograf – Józef Zboromirski
  • Dyrygent – Stefan Rudko
  • Światło – Stanisław Białek
  • Asystent reżysera – Tadeusz Żuchowski
  • Kierownik produkcji – Jolanta Miller-Wirska
  • Prowadzenie koncertów: Elżbieta Śmiarowska, Krzysztof Materna

Program

  • Koncert inauguracyjny „Portretowa etiuda” (6 sierpnia, Nidzica)
  • Koncert konkursowy na kompozycję „Przeszedł po łąkach zachód” (7 sierpnia, Lidzbark Warmiński)
  • Koncert konkursowy na interpretację „Upamiętnienie” (8 sierpnia, Olsztyn)
  • Finałowy koncert laureatów (9 sierpnia, Olsztyn)

Konkurs

  • Jury:
    • Michał Sprusiński – przewodniczący
    • Andrzej Ikanowicz
    • Bogdan M. Jankowski
    • Jonasz Kofta
    • Andrzej Korman
    • Janusz Nowicki
    • Agnieszka Osiecka
    • Edward Pałłasz
    • Mark Polianow
    • Stefan Połom
    • Renata Rumel
    • Andrzej Wróblewski
    • Ryszard Krawczyk – sekretarz
  • Wykonawcy:
    • Marek Czerwik
    • Dorota Gałuszka
    • Tadeusz Karmazyn
    • Krystyna Łabuś
    • Irena d’Obyryn
    • Anna Redel
    • Tadeusz Sikora
    • Danuta Stankiewicz
    • Wiesława Woś
    • Jan Zdziarski
    • Zespół „AMB”
    • Zespół „Donald”
    • Zespół „Imię”
    • Zespół „Miniatury”
    • Zespół „Niebo
    • Zespół „Sekwens”

Laureaci

  • Nagrody za interpretację:
    • I (ex aequo): Elżbieta Adamiak, grupa „Miniatury”
    • II – nie przyznano
    • III – Grażyna Orszt
  • Wyróżnienia za interpretację:
  • Nagrody za kompozycję:
    • I – Henryk Alber
    • II (ex aequo): Elżbieta Adamiak, Janusz Filiciak
    • III – Paweł Kuczyński
  • Wyróżnienia za kompozycję:
    • Bogdan Offenberg, Elżbieta Adamiak
  • Puchar prezydenta Olsztyna – grupa „Miniatury”
  • Puchar naczelnika Lidzbarka Warmińskiego – Elżbieta Adamiak
  • Puchar naczelnika Nidzicy – Henryk Alber
  • Nagroda „Gazety Olsztyńskiej” – Elżbieta Adamiak
  • Nagroda Rozgłośni Radiowej w Olsztynie – Tadeusz Karmazyn
  • Nagrody Wojewódzkiego Domu Kultury w Olsztynie: Anna Redel, Danuta Stankiewicz

Bibliografia

  1. Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” Olsztyn 1974-2003 / red. Tomasz Śrutkowski. – Olsztyn : Edytor „WERS”, 2004.
  2. Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” : materiały informacyjne tyczące imprez organizowanych w latach 1974-80. – [Olsztyn : Wojewódzki Dom Kultury, 1981.]
  3. Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” 1974-1987 / oprac. Marian Juszczyński. – [Olsztyn : Wojewódzki Dom Kultury, 1988.]
  4. XI Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” 26-26lipca 1984 : [materiały dotyczące imprez organizowanych w latach 1974-1983]. – [Olsztyn : Wojewódzki Ośrodek Kultury, 1984.]
  5. (jh): Laureaci II Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych / (jh). – Il. // „Gazeta Olsztyńska”. – 1975, nr 175, s. 1, 2.
  6. Połom, Stefan: Wieczory ozdobne / Stefan Połom // „Gazeta Olsztyńska”. – 1975, nr 179, s. 6.
  7. Zemanowicz, Zbigniew: Zamkowe muzykowanie / Zbigniew Zemanowicz. – Il. // „Gazeta Olsztyńska”. – 1975, nr 177, s. 4.