Ogólnopolski Konkurs Poetycki O Laur Liścia Akantu 1998

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Osiemnasta edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Laur Liścia Akantu” zorganizowana w grudniu 1998 r. w Olsztynie.

Organizator

Głównym organizatorem turnieju był Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce 19 grudnia 1998 r. w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Konkurs odbywał się pod patronatem prezydenta Olsztyna, Janusza Cichonia, który wspólnie z wiceprezydentem Joanną Kuryło wręczył nagrody i wyróżnienia.

Jury

W jury konkursu zasiadali:

Opis

Na konkurs wpłynęło wyjątkowo dużo prac, bo ponad tysiąc wierszy i kilkadziesiąt esejów (270 zestawów prac) z całego kraju. Tematyka i poziom nadesłanych utworów, zdaniem jurorów był typowy dla tendencji panujących we współczesnej poezji polskiej. Autorzy chętnie podejmowali problematykę religijną oraz kwestie doświadczeń i mentalności człowieka końca wieku. Drugi nurt to poetyka wyraźnie szokująca wulgaryzmami i prezentująca postawę agresji i kontestacji świata. Uwaga piszących koncentrowała się na podstawowych wartościach, takich jak dobro i zło, miłość, prawda. Podczas osiemnastej edycji konkursu dokonano zmany regulaminowej. Nagrodą główną w konkursie było wydanie w formie książkowej nagrodzonych wierszy.

Laureaci

W kategorii poezja:

  • I Nagroda – Jarosław Gruzla z Elbląga - za zestaw wierszy wyróżniający się bogactwem treści i odwołań kulturowych, szczególnie dotyczących sztuki XX wieku, m.in. tekst The King of cats
  • II Nagroda – Robert Rudiak z Zielonej Góry – za niebanalne podjęcie problematyki ewangelicznej, wiersz Poncjusz
  • III Nagroda – nie przyznano

Wyróżnienia otrzymali: Marcin Cielecki z Olsztyna (List do św. Tomasza), Krzysztof Kowalewski z Olsztyna (Człowiek z Tollund), Rafał Czermak z Lidzbarka Warmińskiego (Moja babcia mazowiecka) i Jacek Dehnel z Gdańska. Jury zwróciło ponadto uwagę na teksty Piotra Nowika z Sidwy, Justyny Wencel z Supraśla, Mariusza Tenerowicza z Leżajska, Wojciecha Kuczoka z Chorzowa, Przemysława Zamojskiego z Sandomierza W kategorii esej:

  • Nagroda - Cezary Bałdyga z Gdańska – za szkic Widzenie przed Sądem Ostatecznym
  • Wyróżnienie – Krzysztof Fedorowicz z Zielonej Góry za esej Podróż pociągiem

Bibliografia

  1. Chojnowski, Zbigniew: „Akantowe” laury / Zbigniew Chojnowski // „Gazeta Olsztyńska”. – 1998, nr 251, s. 6.
  2. lis: Rozdane laury / lis // „Gazeta Olsztyńska”. – 1998, nr 248, s. 2.