Międzynarodowy Przegląd Widowisk Kolędniczych Herody w Węgorzewie 2012

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Plakat trzydziestej edycji Herodów
Zdjęcie ze strony [1]

Trzydziesta edycja Międzynarodowego Przeglądu Widowisk Kolędniczych „Herody" odbyła się w dniach 19-20 stycznia 2012 r.

Organizator

Organizatorem imprezy jest Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie oraz Towarzystwo Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych „Ojcowizna”.

Cele

Jak co roku celem jest kultywowanie i dokumentacja autentycznych ludowych tradycji kolędniczych z różnych regionów związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku, Trzech Króli i Zapustów.

Jury

Opis

Widowiska realizowane w różnych konwencjach nawiązują do różnych kręgów kulturowych, narodowych i pokoleniowych związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku, Trzech Króli i Zapustów. Uczestnicy są z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i innych oraz z państw ościennych.

Jedenaście zespołów wystąpiło podczas tej edycji Herodów.

Tegoroczne przeglądy odbywały się w Węgorzewskim Centrum Kultury przy ul. Bema 14.

Laureaci

Po obejrzeniu i wysłuchaniu wszystkich zespołów jury postanowiło przyznać następujące nagrody: dla Teatru Ludowego w Rostkach (Piski Dom Kultury) – odtwarzacz DVD, dla Klubu Seniora „Barwy Jesieni” (Gminny Ośrodek Kultury w Budrach) – odtwarzacz DVD oraz wyróżnienie dla [[Zespół „Koguciki”|Zespołu „Koguciki” (Samorządowe Przedszkole nr 2 im. Misia Uszatka w Węgorzewie) – bezpłatny bilet wstępu do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie z możliwością uczestnictwa w warsztatach.

W uznaniu wartości terapeutycznych w pracy z grupą, wyróżnienie dla Zespołu „Perełka” w postaci warsztatów zorganizowanych przez Muzeum w Domu Pomocy Społecznej w Nowej Wsi Ełckiej.

Jury zwracało uwagę na wyraźną tendencję odbiegania w doborze repertuaru od tradycyjnych form zwyczajów kolędowych i przedstawień jasełkowych. Prezentowane widowiska były ciekawe, jednak odbiegają od zasadniczego celu przeglądu.


Zobacz