Maria Kwaśniewska

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.
Czepiec warmiński ze zbiorów Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, Źródło: Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008.


(1935- ) hafciarka z Dąbrowy k. Bartoszyc

Biografia

Urodziła się w 1935 r. na Lubelszczyźnie. Uczęszczała do Liceum Plastycznego w Lublinie, ale z powodu przynależności ojca do Armii Krajowej ze szkoły została usunięta. Ostatecznie ukończyła technikum budowlane. W 1964 r. osiadła w Dąbrowie k. Bartoszyc, gdzie uprawiała gospodarstwo rolne. Po przekazaniu gospodarstwa dzieciom i przejściu na emeryturę rozwinęła swoje zainteresowania twórcze. Członek Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Twórczość

Zajęła się haftem. Początkowo wykonywała hafty kaszubskie, potem richelieu, zaczęła tworzyć aplikacje. Nawiązała współpracę w Bartoszyckim Domem Kultury, gdzie pod kierunkiem Ewy Chilmanowicz doskonaliła swoje umiejętności. Brała udział w kilku edycjach Wojewódzkiego Konkursu na Tkaninę i Haft Ludowy w Bartoszycach, gdzie zdobywała nagrody za hafty:

Uczestniczyła w kursie haftu czepcowego prowadzonego przez Krystynę Tarnacką, zorganizowanego przez Mariolę Platte, gdzie nauczyła się szycia i haftowania czepców warmińskich. Swoje czepce po raz pierwszy zaprezentowała w konkursie na pamiątkę z Warmii i Mazur, zorganizowanym w 2000 r. przez Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Zdobyła pierwszą nagrodę. Początkowo wiernie odtwarzała czepce i tworzyła fartuszki z haftowanymi motywami czepcowymi. „Zrobienie czepca trwa około 100 godzin i wymaga nie byle jakich predyspozycji, także psychicznych, jak dokładność, cierpliwość i spokój ducha, godnych najbardziej surowych zakonów. Haftując czepce, brała wzory z oryginalnych czepców warmińskich, znajdujących się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie i Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Natomiast wyłącznie jej pomysłem jest motyw kłosów, który wyszyła na denku jednego z czepców zainspirowana tekstami M. Zientary-Malewskiej. Tym motywem wyhaftowała też parę aksamitnych obrazków” [1] Jej twórczości poświęcony jest jeden z reportaży zrealizowany przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu z cyklu „Ostatni mistrzowie kultury ludowej” (2010).

Bibliografia

  • Beba, Bożena: Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach / Bożena Beba. – Olsztyn : Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego, 2008. – S. 33-36.

Przypisy

  1. Beba, Bożena, Współczesna sztuka ludowa na Warmii i Mazurach, Olsztyn, 2008, S. 75. W reportażu „Ostatni mistrzowie kultury ludowej” Maria Kwaśniewska powołuje się na inspirację tekstami Maryny Okęckiej-Bromkowej

Zobacz też

  • Reportaż poświęcony Marii Kwaśniewskiej z cyklu „Ostatni mistrzowie kultury ludowej

[1]