Mariola Platte

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Tomik poezji Marioli Platte

(1956-2015) - pisarka, eseistka, poetka

Biografia

Urodziła się 20 kwietnia 1956 roku w Gdyni. Studiowała filologię polską na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończyła upowszechnianie kultury ze specjalizacją filmoznawstwo. W 1981 roku zamieszkała we wsi Gierzwałd, w gminie Grunwald. Prowadziła gospodarstwo agroturystyczne „Plattówka”. Zmarła 29 października 2015 roku.[1]

Twórczość

Była autorką poezji, opowiadań, esejów, reportaży, felietonów. Pracowała w zespołach redakcyjnych czasopisma „Ziemia Ostródzka”, „Perła Mazur”, wydawała pismo „Dość”. Swoje utwory publikowała w czasopismach „Gazeta Olsztyńska”, „Dzienniku Pojezierza”. Była autorką programu poetyckiego Nas-troje i nie-pokoje. Współpracowała z rozgłośnią olsztyńską Polskiego Radia. Dla olsztyńskiego zespołu „Czerwony Tulipan” napisała piosenki, które znalazły się na kasetach i płytach. Napisała komedię muzyczną W naszym domu. Prapremiera odbyła się w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie w 30 czerwca 1994 roku w reż. Artura Hofmana. Wiersze Marioli Platte zamieszczono w zbiorzeOtwarte okno. Antologia poetów i pisarzy Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Autorów Polskich w Ostródzie (Ostróda, 2008) Wydała tomiki poezji

Działalność

W latach 2001-2006 była prezesem Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Autorów Polskich z siedzibą w Ostródzie. We wrześniu 2007 roku w teatrze w Grudziądzu prezentowano spektakl Dokąd Grupy Autorskiej „Dokąd” Ireneusza Betlewicza i Marioli Platte. Platte zaangażowała się w działalność agroturystyczną. Jest autorką informatora Zapraszamy na wieś. Warmia i Mazury (Olsztyn, 2000). Była prezesem Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego, obecnie jest członkiem zarządu i aktywną działaczką. Od 2009 firma należy do Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego: Warmia, Mazury i Powiśle. Gospodarstwo agroturystyczne Marioli Platte zdobyło liczne nagrody i wyróżnienia. W ostatnich latach m. in.

  • 2009 - „Róża Powiatu” ostródzkiego
  • 2010 - II Międzynarodowych Targów Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki w Kielcach

Nagrody i odznaczenia

  • 1989 – program poetycki Nas-troje i Nie-pokoje zdobył nagrodę Targów Estradowych w Łodzi
  • 2002 – Odznaka „Zasłużony działacz kultury”
  • 2003 – laureatka „Złotej Dziesiątki” Kobiety Sukcesu

Przypisy

  1. Materiał w Radio Olsztyn http://ro.com.pl/w-wieku-59-lat-zmarla-poetka-i-pisarka-mariola-platte/01241930

Bibliografia

  1. Betlewicz, Ireneusz: Ostródzcy poeci o sobie / Ireneusz Betlewicz, Barbara Zamaro-Falińska, Tadeusz Klabuhn, Mariola Platte // W : Ostródzianie o swoim mieście / [zespół red. Jan Dąbrowski et al.]. – Olsztyn : Oficyna Druków Niskonakładowych ; Ostróda : Centrum Kultury, [2007]. – S. 552-556.
  2. Rojek Józef Jacek: Literaci & literatura Warmii i Mazur : przewodnik eseistyczny / Józef Jacek Rojek. – Olsztyn : Fundacja Środowisk Twórczych, 2008. – S. 219-220.

Zobacz też