Galeria Marszałkowska w Olsztynie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Źródło: Ze Zbiorów WBP w Olsztynie
Zaproszenie
Źródło: Ze Zbiorów WBP w Olsztynie

Integralna część olsztyńskiego Urzędu Marszałkowskiego - miejsce wystaw i imprez kulturalnych.

Adres

ul. Emilii Plater 1 10-562 Olsztyn

Historia

Galeria została otwarta 25 września 2006 r. w siedzibie Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego - na drugim piętrze budynku[1]. W momencie powstania Galerii – pomysł połączenia miejsca prezentacji sztuki z instytucją władz województwa wywołał zdziwienie, potem zaś – pełną akceptację. Opisywane miejsce stanowi więc nie tylko forum popularyzacji artystów i ich twórczości, ale i punkt przyciągający mieszkańców regionu, przybywających do Urzędu zazwyczaj i wyłącznie w celach osobistych.

Opis

Galeria z zasady promuje artystów wszelkich specjalności, zamieszkałych na Warmii i Mazurach, częstokroć prezentowała również prace mieszkających w innych województwach, a nawet zagranicą. Ekspozycje organizowane w Galerii pozwalały obejrzeć zarówno rysunki, malarstwo, grafikę i rzeźbę, jak i wyroby artystyczne ze szkła, ceramiki, czy tkaniny. W Galerii miały miejsce wystawy artystów indywidualnych jak i ekspozycje zbiorowe (np. twórców ukraińskich czy litewskich). Realizatorem wszystkich wystaw i wernisaży jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.
Z okazji każdego kolejnego wernisażu instytucja wydaje w celach marketingowych ulotkę informacyjną o ujednoliconej szacie graficznej.

Wystawy

(wybór) – układ wg dat wernisaży:

Przypisy

  1. W wypowiedziach wielu starszych mieszkańców Olsztyna funkcjonuje dawna nazwa budynku – „Dyrekcja Kolejowa” – z racji takiej funkcji w czasach PRL.