Konkurs pamiętnikarski ph. Mazury były moim domem i życiem: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja przejrzana]
 
(Nie pokazano 2 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 2: Linia 2:
  
 
==Organizator==
 
==Organizator==
Idea konkursu narodziła się z potrzeby członków [[Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny w Ełku|Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny w Ełku]]. Funkcję organizatora przejął [[Alfons Bobowik]] a także powołane w 2003 r. [[Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku]].
+
Idea konkursu narodziła się z potrzeby członków [[Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny w Ełku|Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny w Ełku]]. Funkcję organizatora przejął [[Alfons Bobowik]] a także powołane w 2003 r. [[Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku]]. Konkurs zaplanowano jako wydarzenie cykliczne, nieregularne. Kontynuacją była przeprowadzona w 2006 r. II edycja konkursu ph. [[Konkurs pamiętnikarski ph. 60 lat na Mazurach|''60 lat na Mazurach'']].
  
 
==Opis==
 
==Opis==
27 sierpnia 2003 r. w siedzibie Towarzystwa odbyło się podsumowanie I etapu konkursu oraz powołanie Komisji Konkursowej i Podkomisji do Oceny Prac Konkursowych. Na konkurs wpłynęło 15 pamiętników. W trakcie uroczystego spotkania z Tadeuszem Zarembą, zastępcą Prezydenta Ełku, który objął patronatem wydarzenie, zaprezentowano część prac. W spotkaniu udział wzięli, m.in. [[Elżbieta Lenczewska]], [[Iwona Drażba]], [[Halina Orzechowska]], [[Jerzy Bauer]]. 8 lipca 2004 r. prezes Zarządu [[Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku|[[Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku]] [[Alfons Bobowik]] podczas spotkania w Olsztynie z prof. dr hab. [[Stanisław Achremczyk|Stanisławem Achremczykiem]] dyrektorem [[Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie|Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie]] przekazał konkursowe pamiętniki w celu opracowania i wydania. Fragmenty prac opublikowano także na łamach „[[Rocznik Ełcki|Rocznika Ełckiego]]”.
+
27 sierpnia 2003 r. w siedzibie Towarzystwa odbyło się podsumowanie I etapu konkursu oraz powołanie Komisji Konkursowej i Podkomisji do Oceny Prac Konkursowych. Na konkurs wpłynęło 15 pamiętników. W trakcie uroczystego spotkania z Tadeuszem Zarembą, zastępcą Prezydenta Ełku, który objął patronatem wydarzenie, zaprezentowano część prac. W spotkaniu udział wzięli, m.in. [[Elżbieta Lenczewska]], [[Iwona Drażba]], [[Halina Orzechowska]], [[Jerzy Bauer]]. 8 lipca 2004 r. prezes Zarządu [[Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku|Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku]] [[Alfons Bobowik]] podczas spotkania w Olsztynie z prof. dr hab. [[Stanisław Achremczyk|Stanisławem Achremczykiem]] dyrektorem [[Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie|Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie]] przekazał konkursowe pamiętniki w celu opracowania i wydania. Fragmenty prac opublikowano także na łamach „[[Rocznik Ełcki|Rocznika Ełckiego]]”.
  
 
==Uczestnicy==
 
==Uczestnicy==
 
Wśród wyróżnionych wspomnień znalazły się prace:
 
Wśród wyróżnionych wspomnień znalazły się prace:
*[[Irena Misztal|Ireny Tamary Misztal]] z Ełku
+
*[[Irena Misztal|Ireny Tamary Misztal]] z [[ewim:Ełk|Ełku]]
*[[Jan Weiss|Jana Weissa]] z Olecka
+
*[[Jan Weiss|Jana Weissa]] z [[ewim:Olecko|Olecka]]
 
*[[Genowefa Lutkiewicz|Genowefy Lutkiewicz]] z Ełku
 
*[[Genowefa Lutkiewicz|Genowefy Lutkiewicz]] z Ełku
 
*[[Janina Maciukiewicz|Janiny Maciukiewicz]] z Olecka
 
*[[Janina Maciukiewicz|Janiny Maciukiewicz]] z Olecka
Linia 24: Linia 24:
 
[[Category:Konkursy]]
 
[[Category:Konkursy]]
 
[[Category:Literatura]]
 
[[Category:Literatura]]
[[Category:Powiat ełcki]]
+
[[Category:Powiat ełcki]][[Category:Ełk]]
[[Category:2001-2010]]
+
[[Category:1990-]]

Aktualna wersja na dzień 11:57, 18 lis 2014

Konkurs literacki zorganizowany w 2003 r. przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny w Ełku.

Organizator

Idea konkursu narodziła się z potrzeby członków Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny w Ełku. Funkcję organizatora przejął Alfons Bobowik a także powołane w 2003 r. Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku. Konkurs zaplanowano jako wydarzenie cykliczne, nieregularne. Kontynuacją była przeprowadzona w 2006 r. II edycja konkursu ph. 60 lat na Mazurach.

Opis

27 sierpnia 2003 r. w siedzibie Towarzystwa odbyło się podsumowanie I etapu konkursu oraz powołanie Komisji Konkursowej i Podkomisji do Oceny Prac Konkursowych. Na konkurs wpłynęło 15 pamiętników. W trakcie uroczystego spotkania z Tadeuszem Zarembą, zastępcą Prezydenta Ełku, który objął patronatem wydarzenie, zaprezentowano część prac. W spotkaniu udział wzięli, m.in. Elżbieta Lenczewska, Iwona Drażba, Halina Orzechowska, Jerzy Bauer. 8 lipca 2004 r. prezes Zarządu Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku Alfons Bobowik podczas spotkania w Olsztynie z prof. dr hab. Stanisławem Achremczykiem dyrektorem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie przekazał konkursowe pamiętniki w celu opracowania i wydania. Fragmenty prac opublikowano także na łamach „Rocznika Ełckiego”.

Uczestnicy

Wśród wyróżnionych wspomnień znalazły się prace:

Bibliografia

  1. Bobowik, Alfons: Historia polskich dzieci ofiar drugiej wojny światowej na Podlasiu i Mazurach / Alfons Bobowik. – Ełk : Mazurskie Towarzystwo Naukowe, 2011. – S. 179.

Zobacz też