Konkurs pamiętnikarski ph. Mazury były moim domem i życiem

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj

Konkurs literacki zorganizowany w 2003 r. przez Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Polskich Dzieci Wojny w Ełku.

Organizator

Idea konkursu narodziła się z potrzeby członków Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Polskich Dzieci Wojny w Ełku. Funkcję organizatora przejął Alfons Bobowik a także powołane w 2003 r. Mazurskie Towarzystwo Naukowe w Ełku. Konkurs zaplanowano jako wydarzenie cykliczne, nieregularne. Kontynuacją była przeprowadzona w 2006 r. II edycja konkursu ph. 60 lat na Mazurach.

Opis

27 sierpnia 2003 r. w siedzibie Towarzystwa odbyło się podsumowanie I etapu konkursu oraz powołanie Komisji Konkursowej i Podkomisji do Oceny Prac Konkursowych. Na konkurs wpłynęło 15 pamiętników. W trakcie uroczystego spotkania z Tadeuszem Zarembą, zastępcą Prezydenta Ełku, który objął patronatem wydarzenie, zaprezentowano część prac. W spotkaniu udział wzięli, m.in. Elżbieta Lenczewska, Iwona Drażba, Halina Orzechowska, Jerzy Bauer. 8 lipca 2004 r. prezes Zarządu Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku Alfons Bobowik podczas spotkania w Olsztynie z prof. dr hab. Stanisławem Achremczykiem dyrektorem Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie przekazał konkursowe pamiętniki w celu opracowania i wydania. Fragmenty prac opublikowano także na łamach „Rocznika Ełckiego”.

Uczestnicy

Wśród wyróżnionych wspomnień znalazły się prace:

Bibliografia

  1. Bobowik, Alfons: Historia polskich dzieci ofiar drugiej wojny światowej na Podlasiu i Mazurach / Alfons Bobowik. – Ełk : Mazurskie Towarzystwo Naukowe, 2011. – S. 179.

Zobacz też