Biblioteka Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Olsztynie

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Wersja z dnia 09:17, 23 mar 2011 autorstwa Arom2001 (dyskusja | edycje) (Bibliografia)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Siedziba biblioteki do 1999 r. Obecnie budynek UWM.
Źródło: www.olsztyn.wm.pl
Oddział Opracowania Zbiorów w 1975 r.
Źródło: Bibliotekarze akademiccy, pod red. Danuty Koniecznej, Olsztyn, UWM, 2010, dysk optyczny.

Biblioteka o profilu naukowym działająca w Olsztynie w latach 1970-1999.

Historia

Historia biblioteki sięga 1954 r., kiedy to utworzono w Olsztynie Studium Nauczycielskie. Przy Studium założono bibliotekę, która najpierw mieściła się w budynku przy ul. Niepodległości 18, a następnie przy ul. Żołnierskiej 14 (od 1963 r.). W 1969 r. Studium przekształcono w Wyższą Szkołę Nauczycielską. Rok później utworzono Bibliotekę Główną WSN, do której włączono księgozbiór bibliotek Studium Nauczycielskiego z Olsztyna i Ostródy. W 1971 r. bibliotekę przeniesiono do budynku Szkoły Podstawowej nr 4, mieszczącej się przy ul. Pieniężnego 3a. W 1973 r. w strukturze placówki wyodrębniono Oddział Gromadzenia Zbiorów, Oddział Opracowania i Oddział Udostępniania z Sekcją Informacji Naukowej. W 1974 r., w związku z przekształceniem WSN w Wyższą Szkołę Pedagogiczną, biblioteka zyskała status Biblioteki Głównej WSP. W następnym roku utworzono Oddział Informacji Naukowej i rozpoczęto tworzenie filii biblioteki - wydziałowych, instytutowych i zakładowych. W 1982 r. bibliotekę przeniesiono do budynku przy ul. Szrajbera 11. Tam też działała do 1999 r., kiedy to połączono jej zbiory z zasobami Biblioteki Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie, tworząc - Bibliotekę Główną Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Dyrektorzy

Działalność

Poza realizacją podstawowych zadań w postaci gromadzenia, opracowania i udostępniania zbiorów, placówka uczestniczyła w różnych działaniach i programach bibliotecznych o charakterze ogólnopolskim, jak np. projekt utworzenia Narodowego Uniwersalnego Katalogu Centralnego, realizowała też Porozumienie o współpracy między bibliotekami Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Biblioteką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Biblioteką Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy pod nazwą „Biblioteka z Horyzontem”. W placówce organizowano też szkolenia, seminaria i konferencje naukowe, jak np. „Bibliotekarze w służbie książki” (1986).

Bibliografia

  1. Bibliotekarze akademiccy : w sześćdziesięcioleciu szkolnictwa wyższego w Olsztynie 1950-2010 / pod red. Danuty Koniecznej. - Olsztyn : Wydawnictwo Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 2010. – S. 16-19.
  2. Konieczna, Danuta: Dzieje olsztyńskich bibliotek / Danuta Konieczna. - Olsztyn : Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny, 2008. - S. 30-34.