Barbara Kowalewska: Różnice pomiędzy wersjami

Z LEKSYKON KULTURY WARMII I MAZUR
Skocz do: nawigacja, szukaj
[wersja nieprzejrzana][wersja nieprzejrzana]
(Biografia)
(Twórczość)
Linia 9: Linia 9:
  
 
==Twórczość==
 
==Twórczość==
Najczęściej stosowaną techniką jest akwarela, aczkolwiek w swojej twórczości stosowała również inne techniki, m.in. pastel suchy. Inspiracją prac artystki jest przyroda, piękno krajobrazu, bogactwo form i barw w naturze.
+
Pierwsze lekcje rysunku brała w szkole średniej. Zdobyte wówczas umiejętności  plastyczne wykorzystywała później w pracy zawodowej, tworząc ilustracje do opowiadań i bajek dla dzieci. Po przejściu na emeryturę swój wolny czas poświęciła malarstwu, które stało się jej potrzebą serca  i sposobem na życie. Warsztat artystyczny rozwijała, uczestnicząc w pracach wielu grup plastycznych i sekcji malarskich działających w Olsztynie. Swoje umiejętności doskonaliła także biorąc udział w regionalnych oraz ogólnopolskich warsztatach i plenerach malarskich. Efekty swej pracy prezentowała publiczności, biorąc udział w kilkudziesięciu regionalnych i ogólnopolskich wystawach i konkursach.
 +
Posługuje się różnymi technikami malarskimi: pastelami, akrylem, olejem – ulubioną i najczęściej stosowaną przez artystkę techniką jest jednak akwarela. Charakterystyczną cechą tego medium, jest delikatność i ulotność, a także – szczególnie interesująca dla twórczyni – nieprzewidywalność efektu końcowego. Tematyka obrazów – ściśle związana z  doświadczeniami z czasów dzieciństwa i wczesnej młodości autorki – koncentruje się wokół świata przyrody, najwspanialszego mistrza przedstawień. Natura, poprzez oferowane przez siebie  bogactwo barw i kształtów, inspiruje i najsilniej pobudza wyobraźnię malarki.
 +
[[Image:Kowalewska2.jpg|thumb|right|250px|Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie]]
  
[[Image:Kowalewska2.jpg|thumb|right|250px|Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie]]
 
 
==Wystawy==
 
==Wystawy==
 
Prace malarki eksponowano na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, m.in.:
 
Prace malarki eksponowano na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, m.in.:

Wersja z 17:40, 10 sty 2014

Olsztyńska malarka amatorka, nauczycielka.

Biografia

Barbara Henryka Kowalewska – urodzona w Szczytnie na Mazurach, od 1968 roku mieszka w Olsztynie. Należy do Związku Plastyków Warmii i Mazur. Uprawia amatorsko malarstwo. Z zawodu nauczyciel wychowania przedszkolnego, były przysięgły tłumacz języka migowego. Karierę zawodową rozpoczynała w olsztyńskim oddziale Związku Głuchych. W latach 1973 – 1988, pełniła funkcje dyrektorskie w placówkach przedszkolnych w Biesalu i Olsztynie. Była też nauczycielem w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jarosława Dąbrowskiego w Olsztynie.


Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Twórczość

Pierwsze lekcje rysunku brała w szkole średniej. Zdobyte wówczas umiejętności plastyczne wykorzystywała później w pracy zawodowej, tworząc ilustracje do opowiadań i bajek dla dzieci. Po przejściu na emeryturę swój wolny czas poświęciła malarstwu, które stało się jej potrzebą serca i sposobem na życie. Warsztat artystyczny rozwijała, uczestnicząc w pracach wielu grup plastycznych i sekcji malarskich działających w Olsztynie. Swoje umiejętności doskonaliła także biorąc udział w regionalnych oraz ogólnopolskich warsztatach i plenerach malarskich. Efekty swej pracy prezentowała publiczności, biorąc udział w kilkudziesięciu regionalnych i ogólnopolskich wystawach i konkursach. Posługuje się różnymi technikami malarskimi: pastelami, akrylem, olejem – ulubioną i najczęściej stosowaną przez artystkę techniką jest jednak akwarela. Charakterystyczną cechą tego medium, jest delikatność i ulotność, a także – szczególnie interesująca dla twórczyni – nieprzewidywalność efektu końcowego. Tematyka obrazów – ściśle związana z doświadczeniami z czasów dzieciństwa i wczesnej młodości autorki – koncentruje się wokół świata przyrody, najwspanialszego mistrza przedstawień. Natura, poprzez oferowane przez siebie bogactwo barw i kształtów, inspiruje i najsilniej pobudza wyobraźnię malarki.

Źródło: Ze zbiorów WBP w Olsztynie

Wystawy

Prace malarki eksponowano na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych, m.in.:

Nagrody i wyróżnienia